şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: renault clio)
  • şu sıralarda arzı endam etmekte olan, renault'nun tırt clio serisinin ilk gerçek otomobil kategorisinde değerlendirilebilecek üyesi. renö uzun süredir clio'nun yeni modellerini eski modelleri makyajlayarak vücuda getiriyordu. haliyle kayda değer bi değişiklik, gelişme de olmuyordu. clio 4, öte yandan bambaşka bir otomobil olmuş clio 3'le yan yana koyduğunuzda. şöyle örnek vereyim, şasi ve yürüyen aksam bile farklı. clio 4'un aks açıklıkları, clio 3'e göre boydan 15-20cm daha uzun, 5-10cm daha geniş. ezberimde değil şu an tam değerler. bu şu demek oluyor, sadece karoser değil, yürüyen aksamı bile sıfırdan yapmışlar. (ya da megane 3'ten falan aparmışlardır.) benim dikkatimi çeken ilginç özellikleri şunlar:

frenleri tutuyor.

bu önemli bir yenilik, yuro en kep'ten 5 yıldız alıyorsun, bu kaza hali için iyi kötü bir fikir veriyor, ama frenler tutsa, kaza yapmasak daha iyi değil mi? eskiden değildi. artık freni tutan bir araç clio. bugünleri görmek de varmış... abs ve asr standart bu arada. en düşük pakette bile var bunlar. abs'nin de faydası var bu yeni "durabilme" yeteneğinde şiddetli; ve fakat önemli bir şey daha var: kuvvetli frende alet dönmüyor. eski clio'lar hemen bi tarafa meylediyordu (ki bende vardı bi tane, ben de denge konusunda takığımdır, rot ve balans ayarları kusursuzdu, buna rağmen dönüyodu frende.)

eski clio'ların en sevimsiz özelliklerinden biri de, konsol tasarımının hem çok kötü olması (duuuh?!) hem de bu kötü dizaynın en ucuz plastikler kullanılarak üretilmiş olmasıydı. oysa yeni clio'da en paalı plastikler kullanılmış.

hala her şey plastik. insan şifa için en üst pakette direksiyona yalandan bi deri kaplar ulan? orta pakette de demiyorum. ve fakat hak yemeyelim. dizayn çok şık. ben ilk gördüğümde inanamadım. hala bazen inanamıyorum ara ara.

bi de bu sefer nası yaptıysa, estetik de bi alet yapmışlar. gayet şık. aynı kategorideki biçok araçtan (bmw 1 serisi, mercedes a180 (ki birebir aynı motoru kullanıyormuş), alfa romeo culiyetta, folksvaagın afedersin skirokko, ford fiesta, fiat 500, mini cooper, honda cr-z, folksvaagın golf gibi aletler içinde afedersin skirokko hariç hepsini dövüyor. afedersin skirokko da "epik apaçi" kullanıcı profili ile kendisini imha ediyor.

trafikte hiç tercih edilmişini görmedim ama bu araç için sonsuz kastomizasyon fasilitesi üretmiş reno. yani, çıkartmalar, jantlar, koltuklar, içerdeki konsol plastikleri (en kalitelisinden olan hani) ve bunun gibi zilyon tane şeyde fabrika çıkış kastomizasyon imkanı mevcut. niye gerek görmüşler bilmiyorum. ama var yani. aynaların sapı için gamalı bayrak dokusu opsiyonu falan var. dizaynırın biri ruh hastası gibi, evladı, canının parçası gibi uğraşmış yani bunlarla.

ha ben bunnarı neden biliyorum. çünkü yakın geçmişte bu yukarda saydıım aletlerden birini alcaktım, ve o dönem bu saydığım aletlerin hepsinin fiyat/paket-aksesuar/sürüş keyfi/servis-yedek malzeme maliyeti ve sair akla gelebilecek her türlü karakteristiğini yaladım yuttum. yani, otomobil dünyasına karşı böyle bi duruşum var şu an. saydığım araçların her şeyini, ama her şeyini biliyorum, diğer otomobiller hakkında hiçbir şey bilmiyorum. biri çıksa dese "fiat linea'nın motoru 4 zamanlı içten yanmalı değil" ya da "suzuki swift'in motoru düşünce gücü ile çalışıyor" itiraz edemem. yok lan, suzuki'ye ederim. temel eşyanın tabiatı bilgime aykırı. hakkında detaylı bilgim olmasa da dünyanın dinamiklerine dair bilgimle itiraz ederim ona, çocuk mu var lan karşısında?
  • ne golf ne mercedes ne audi hiç biri bunun görüntüsü kadar heyecanlandırmadı beni.en kısa zamanda tekrar işe girip kredimle almaya can atıyorum en azından seviyorum o yeter
  • milletin fransız arabası diye sevmediği ama aslında damarlarında japon geni taşıyan araba. juke nısmo ile ortak aksam kullanılmıştır. frenlerinin tutmadığı yalandır araçta afu var. ayrıca yine esc sistemi var. yine japonların sağlam, uzun ömürlü atmosferik motorunu kullanıyor. ncap'ten 5 yıldız almış. güzel araba.

http://www.nissanusa.com/crossovers/juke/nismo
  • 90 beygirlik olanının performansı oldukça başarılıdır.
  • trafiğe ilk olarak 2012 yılında çıkan otomobil. ilk fotoğrafını gördüm ve aşık oldum arabaya. arabadan çok anlamadığımı da peşin peşin yazayım.

uzun uzun da tespit yapmayacağım. benim gibi arabadan anlamayanlara bir tavsiyede bulunup gideceğim. tavsiyem ufak ve güçsüz motorlu araçlardan uzak durunuz. alırken şekle aldanıp ne olacak canım yokuşta da yavaş giderim deyip alıyorsun. yokuşta yanından eski püskü arabalar hızla geçiyor ve arkasından baka kalıyorsun. yol bilgisayarından da ortalama 8.50lt - 9.50lt rakamlarını görünce kendi kendine küfür ediyorsun.
  • bu araç geleceğin 2. el piyasasında aranan , ilk aracım olacak geyiklerinin üzerinden döneceği araç olacaktır.
  • şahane araba.. aynı zamanda golf highline aracım var. acaba golf yerine bir tane daha clio mu alsaydım... dizelini alın..
  • anlamayan konuşmasın o zaman. 4 yıldır kullanıyorum 75 bg dci olanı. canavar. şiddetle tavsiye ederim. seri ve tutumlu. sorunsuz ve kullanışlı
  • dizel otomatik icon donanımlı versiyonun liste fiyatı 97.500 tl'dir.