şükela:  tümü | bugün
  • odd raporlarına göre ülkemizde satışa çıktığı 2010 yılından satışının sonlandığı 2017 yılına kadar toplamda 165165 adet satılmış olan otomobil.
  • geçenlerde fiat linea ile ilgili bir yazı yazmıştım. buyrun buradan inceleyebilirsiniz. (bkz: #67285073)

fluence için gelecek olursak linea için söylediklerimin tamamı geçerli. 2014 model 60-70 bin km dolaylarında dizel otomatik bir fluence ile aynı özelliklerde başka bir marka arasında neredeyse 20-25 bin lira fiyat farkı var. yahu zaten fazladan 20 bin lira fark vermeyi göze alıyorsan git jetta ya bin hiç öyle fluence bok gibi araba deme. şu ortamda şu piyasada parasına göre iyi araba. alınır da binilir de. beklentilerinizi aşırı yüksek tutmayın mutlu olmayı bilin yeterli.
  • 2013 şubatında sıfır km olarak almıştım. 39 bin km boyunca periyodik bakım ve lastik haricinde tek kuruş harcamadım. tam gariban arabası.
  • uzun yol yaptığım; hyundai i20, ford connect, renault megane 2, renault symbol,fiat doblo gibi fakir segmet araçlar arasında yol tutuşu ve sürüş konforu açısından en iyi arabadır. hiç olmazsa hafif virajlara falan 130,140 km hızla girerken,üstte saydığım arabalar gibi ölüm korkusu yaşatmıyor. azcık yokuş çıkarken yığılıp titreme krizi de geçirmiyor. gayet binilebilir, az yakan,çok kaçan, parçası bakımı ucuz bir arabadır. türkiye de yaşıyoruz olum bir arabaya iki araba parası ödüyoruz. bu yüzden ne fluance, ne de mercedes hiç birine fiyat performans aracı diyemezsiniz.

fakir segment dediğime bakmayın,elin avrupalısı bu fiyatlara mercedes'e falan biniyor amk.
  • 1.5 dci manueli ile 8 ekim’de bursa’nın göynükle köyünde 4x4 lere taş çıkartırcasına off road yaptığım araç.

arka teker çamurlukla tekerin arası ful çamur olduğu halde yağmurun ıslattığı balçık gibi olan topraktan biraz kaya kaya da olsa direksiyonu sağa sola kırarak ve yavaşça gaz vererek tamamen çamurlu yokuşu çıkabildim.

çok tereddütlerim vardı, 4-5 kere denedim. ter attım. ama başardım. düzlüğe ulaşınca araç stop ışığı yanmaya başlamıştı. ancak arka tekerin üstünden çam ağaçlarının o iğnemsi uzun şeylerini tekerin üstünden ayırınca stop lambası söndü.

fluence’e laf yok.
  • konsola vuran sarsıntı varsa bunun sebebi gevşeyen motor kulakları olabilir. motor veya şanzıman kulağı (takoz) içindeki esnek plastiğin deforme olmasından dolayı motorun sarsıntılı çalışmasına neden olur. belki içeriye ses alması da bundan dolayı olabilir.

sürüş keyfi diye bir şey yok. direksiyon elektrikli olmasına rağmen kullanışlı değil, eli yoruyor. deri kaplama dikişleri de parmağıma batıyor.

yakıt tüketimi ortalama 7.1 litre gösteriyor.

araba yolda oturaklı gidiyor, çukur ve tümseklerde fazla sarsılmıyor. yola yapışıyor ama renolardaki sağa sola çekme hastalığı maalesef bunda da var.

frenleri çok başarılı. arka frenlerin de disk olması güzel gerçekten.

edc şanzımanda soruna rastlamadım. devirlenmesi eski reno otomatik şanzımana göre iyileştirilmiş, vites geçişi hızlı. ivmelenmesi güzel.

arka cam, dikiz aynasından bakınca çok dar bir açı sağlıyor. geri gelmek veya arkayı takip etmekte zorlanabilirsiniz.

kart pili bittiği için kapıları açamadım. kapı kolundaki küçük kapağı kaldırınca içeride anahtar deliği var. kartın içindeki anahtarı çıkarıp kapıyı açtım ve çalıştırıp sürdüm. ayrıca çalıştırmak için kartı yerine takmak gerekmiyor. fakat stop durumda iken kartla birlikte arabadan uzaklaşınca kapılar otomatik kilitleniyor ve aynalar katlanıyor.

kart pili 7.5 lira ve değişmesi çok basit. pil değişince ilk iş kartı yuvasına takıp araca tanıtmak gerekiyor. yoksa kart kesinlikle kapıları açmıyor.

son olarak sevdiğim bir özellik, kumandadan camların kapatılabilir olması. fakat düğmeye basmadan kapılar açılmıyor. bir düğme ile farlar yanabiliyor, bagaj açılabiliyor.
  • sahibinden.com'da 45-60 bin lira arasındaki otomatik vites araç piyasasının tartışmasız tek hakimidir, kanseridir, virüsüdür.

arkadaş bu ne ya, 1.000 adet araç varsa 900 tanesi fluence. görmekten kusacağım artık.

belki arada nadiren görsem satın almayı düşünebilirdim ama böyle gözüme sokulunca alasım gelmiyor. sahi, madem iyi araba o zaman neden herkes satıyor?
  • sol şeritten 130-140 ile gitmene rağmen dibine kadar gelip selektör yaparlar. sürekli makas atar ve aşırı hız yaparlar, hatalı sollama yaparlar... ileride kitlenme olduğu görülüyorken belki varana kadar açılır diyerekten yavaş yavaş yaklaşırsınız ama bir tane fluence kesin sağdan geçip aynı noktaya varır ve beklemeye koyulur. bakar ki açılacak gibi değil, anında güvenlik şeridine geçip oradan vınlar. zaten güvenlik şeridini kullanan araçların çoğu fluence'dir. ya da benim gözüme sürekli onlar çarpıyor.. tam beladırlar gerçekten. trafikte görüldüğü an dikkat edilmesi, mümkünse uzaklaşılması gereken bir araçtır. tofaş şahin, doğan tipi araçların yeni versiyonudur. kullananlar da genelde barzo tiplerdir.
  • az yakar çok kaçtığı zannedilir.
  • mersin, adana, hatay, gaziantep gezimde 1.5 2014 modeli en boş halini kullandığım araçtır.

-bütün bu gezi boyunca yarım depo yakıt tüketti ki ortalama tüketim 4.9 lt idi. bence benim sürüş beceriksizligime rağmen iyi performans gösterdi.
    -130 140 km hızlara ciktigimda bile araç çok titremedi, yol tutuşu iyiydi ancak bu noktada clio daha başarılıydı bence. belki daha yeni model clio kullandığım için öyle gelmiş olabilir.
    -virajlarda pek başarılı olmadığını söyleyebilirim illa hız azaltmak gerekiyor. -gaz ve fren çok güzel tepki veriyor. özellikle frenler efsane olmuş. dokundugun anda tepki veriyordu.
    -direksiyon simidi el agritiyor. daha yumuşak materyalden yapilabilirmis.

kısacası f/p olarak alınabilecek en mantıklı aile otomobillerinden biridir.