şükela:  tümü | bugün soru sor
 • renault megane'ın 2003'te çıkacak yeni versiyonunun, megane'ın 2. nesli olduğunu belirtme amacı taşıyan "ii" adlı ekle donatılmış, halk arasında yanlış kullanımlara yol açan kelime öbeği.

  aracın gerçek ismi haliyle megane ii diye geçmeyecek, renault megane olarak devam edecektir.

  (bkz: renault megane)
  (bkz: başlıklarda standardizasyon)
 • renault marka meganemodeli arabalarının faz 4 olarak adlandırılanlarıdır
 • maliyeti 6.5 milyar tl civarında olan araç.
 • arabanın arkasındaki renault simgesini bir tane orospu cocugu söktüğü zaman "amına koyiim çok boktan gözükmeye başladı araba" deyip , 37 milyon verip yeni bir tane renault simgesi almanıza neden olan alet.
 • kartla çalışan bir arabaymış, akbil gibi bir şeymiş herhalde? kontörü bitince de istop ediyormuş. olur mu öyle şey canım dedim, oluyormuş, öğrendim.
 • en onemli kusuru reno olmasıdır.
  daha turkiyede ve dünyada esamesi okunmazken bir reno antipatizanı olan ben kazara oyak reno'nun ar-ge departmanında prototipi ile karşılaşmıştım. daha o zaman soyledim bu araba reno olmamalı diye.

  ar-ge calısmaları esnasında saglamlıgını anlamak icin corolla sedan, yol tutus, konfor ve fren kabiliyetini anlamak icin astra sedan, basarılı sanzımanından dolayı civic sedan, gerci hic benzemesede genel dizayn ve insanlar tarafından cok sık bir arac olarak bilinmesinden ve diger teknik basarılarından dolayı bora'ların parcalandıgı ve onların kabiliyetleri uzerine insa edilmis oldugunu ogrendim. reno kendisinden birseyler katmak adına vel-satis modelinden alıntılar yapmıstır bu arac icin.

  sonuc: cılgınca satılan insanların ihtiyacı olanı yapan ve en sonunda memleketimizin isminin iyi anılmasına sebep olmus bir arac.

  oyak renoda uretimin cok ciddi bir kısmı ihrac ediliyor.
 • babam tarafından bana duman gri renginde yeni alınan, kartlı antidemeraj sistemini ilk uygulayan ve immobilizer ile birlikte büyük bir güvenlik sağlayan, özellikle üstün yol tutuş (orta sınıf m1 segmentinin ve orta düzey markaların audisi diyebiliriz rahatlıkla), fren takviye sistemi, yüksek elastikiyet (ara hızlanma) ve sıradışı dizayn ve renk seçenekleriyle öne çıkan ancak yüksek yakıt tüketimi, düşük verimli klima (motordan ve yakıttan çok yiyip az soğutma), hantal ilk kalkış gibi dezavantajlara sahip otomobil. ayrıca donanımsız authentic modelinde sis farları, otomatik ayarlanabilir dikiz aynaları, otomatik klima, park sensörü, otomatik arka cam açma-kapama kumandası gibi donanımların olmaması gayet üzücü. ama bu model ucuz fiyata çok üstün yol tutus, fren ve konfor, kısacası sürüs performansını satın almak için birebir.
 • bir haftalık doğu karadeniz gezimizde bizi sırtında taşıyan, dağ taş demeden her bir yere tırmanan, bizi hiç üzmeyen yol arkadaşımız*. anahtar yerine kartla çalıştırılıyor olması sempatik ama kartı cüzdanınızda taşıyamıyor olmanız üzücü. bi de dalgınlıkla arabayı çalıştırmaya çalışırken kartı yuvasına değil de teybin kaset bölmesine sokup kırk saat çıkarmak için uğraşma ihtimaliniz var.

  reklamlarında el freni çekme sahnesi etkileyici idiyse de gerçeğini yaşarken o kadar havaya girmiyorsunuz ama reklamındaki gibi dağ taş demiyor valla keçi gibi her yerlere tırmanıyor.
 • 1.4 motorlu 2004 modelini aldığım fakat bu motorun arabanın cüssesiyle pek örtüşmediğini farkettiğim araç. özellikle kalkışta biraz ağır kalıyor gibi. kadran 250 göstermesine rağmen ibre siksen 180e değiyor**.

  edit: atlamışım biri vermeden kendi ayarımı kendim vereyim.
  (bkz: benim arabam var markası da bu)