şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dokuzuncu uluslararası otomobil fuarı'ndan* bir gün önce tanıtımı yapılan, ekim ayından itibaren yollarda olacak renault modelidir. sadece türkiye'de üretilip avrupa'ya ihraç edilecektir. vesaire vesaire.
 • kompakt sınıfta performansı en iyi olan otomobillerden biri..
 • sınıfının üstünde bir yol tutuş vaadetmesine rağmen, düşük hızlarda bile takla atmayı başarabilen bir araba. ulan 60'la giderken takla atabiliyosa ya ben çok marifetliyim ya da araba. eğer bu üstün yol tutuşsa diğerleri nasıl gidiyor bilemiyorum. genel olarak sıradan bir araç denilebilir.
 • yarım metreküpün üstündeki hacmiyle geleneksel türk ailesinin bagaj ihtiyaçlarına cevap verebilen, stop lambalarının ve bagaj kapağının yapısı hatchback modelinin izdüşüm kopyası olduğundan, sadece daha çok pazar payına sahip olmak amacıyla, zorlama tasarlanmış karayolu aracı.
 • otomobil montaj üssü olan türkiye'ye çoğu parçası yurtdışından ithal edilip bursa'daki fabirkasında montajı yapıldıktan sonra ihrac edilen türkiye'de sınıfında en çok satılan kompakt sedan otomobil.

  kullanmakta olduğum 2004 model 1.6 16v bva dynamique modeli ile ilgili izlenimlerimi paylaşmak isterim, şöyle ki;

  oturma alanı on arka koltuk diz mesafesi olarak gayet geniş ve ferah bir ortam var. ayrıca irili ufaklı eşya gözlerinin fazlalığı insanı şaşırtıyor(arka cam içinde, aracın zemininde ön ve arka koltukların önünde, kapı içlerinde kolçaklarda, ön iki koltuk arasındaki kapaklı gözler var) yani 520 litrelik bagaj hacmine artı olarak 44 litrelik gözler mevcut iç mekanda.

  sürüş pozisyonu yüksek bir otomobil. direksiyon ve koltuk kombinasyonu için her türlü ayar var fakat ne yaparsanız yapın cam çizgilerinden yüksekte konumlanıyorsunuz araç içinde. vw grubu otomobilleri gibi alçak ve basık bir kullanım şansı yok.

  şehir içinde tork konventörlü 4 ileri otomatik(tiptronic) vitesin verdiği rahatlığı yaşıyorsunuz tabi ama performans olarak fazla birşey beklenmemeli. özellikle ilk kalkışlarda ve rampa çıkarken aracın zorlandığını hissedebiliyorsunuz. vitesler sarsıntısız değişiyor ve geçişler hissedilmiyor. ayrıca frene basıldığı anda şanzıman vites küçülterek, düz vitesli bi araç kadar olmasada motor freninden faydalanılmasını sağlıyor. fazla kasmazsanız tüketim şehir içinde 100 km'de 10 litre ve şehir dışında 7 litre civarında.

  sedan modelinde, hatchback modelinde olduğu gibi açılır tavan arka koltuklara kadar uzanmıyor ama yinede geniş bi alanı kapsıyor. ancak açılır tavan size fazladan çıtırtılar ve tıkırtılar olarak geri dönüyor. araç her çıkıntıda burulduğunda tavandan hafif sesler eksik olmuyor. tavan hariç dashboard bölgesindende zamanla sesler gelmeye başlıyor.

  otomatik yanan farlar, otomatik klima, 6 havayastığı, yağmur sensörü, hiz sabitleyici gibi donanımların türk tüketicisine layık görülmesi güzel fakat eller serbest çalıştırma ve esp gibi bazı opsiyonların sunulmaması ayrı bi olay zira ihraç modellerinde bu seçenekler var.
 • 2003 yılında ii. seri ile yenilenmiş olmakla beraber eylül 2009 ortalarında banttan kaldırılacak model. yerini renault fluence'e bırakmaktadır.
 • renault'un 35 milyara satıp içine mp3'lü teyp koymayı çok gördüğü araçtır.arabanın yan aynaları çok işlevsizdir.arabada çok fazla kör nokta vardır.görüş açısı çok kötü olmakla beraber dikkatli olmaz iseniz kaza yaptırabilmektedir.çok geniş bir arka bagajı vardır.park ederken zorlanabilirsiniz.park sensörleride renault tarafından lüks olarak görülmekle beraber müşterilere opsiyonel olarak satılmaktadır.ama müşteri temsilcisini kalkıp gidip diğer renocudan alıcam diye tehtid ederseniz belki bi park sensörü alabilirsiniz.yol tutuşu allaha emanet sürüş sistemi ile desteklidir.sağı solu belli olmaz.heran atabilir.bu kadar heybetli görünen bi aracın bukadar kof olması rahatsız edici ve renault'a özgü bir şeydir.
 • 4. nesille birlikte nihayet fluence rafa kalkmış ve megane sedan tekrar ortya çıkmış.
  genel olarak küçük bir talisman izlenimi bırakan megane sedan iv, yandan bakıldığında nispeten kısa bagaj uzantısı, c sütünundaki cam çizgisini takip eden girintisi, dikiz aynasının hemen altında yeralan omuz çizgisinin altında kalan çizgisi ve kapı eteklerindeki içe kıvrımıyla oldukça dinamik görünüyor.
  derli toplu ve iri görünen hatlarıyla sedanın çok sevildiği ülkemizde satış rekorları kırması beklenebilir.
  renault'nun talisman'la başlattığı tasarım dili megane'da da başarıyla uygulanmış.

  https://group.renault.com/…nouvelle-megane-sedan-2/

  http://www.carscoops.com/…ne-sedan-joins-range.html