şükela:  tümü | bugün
 • renault üst orta sınıf otomobil modeli
 • renault'un amiral gemiligini 2003 yilinda vel satis adli modele birakmistir.
 • renault'un cok buyuk umutlarla piyasaya sundugu, fakat bekleneni bir turlu vermemis olan modeli.

  ilk piyasaya ciktiginda iki ana modeli vardi, 2.0 ve 2.5 litre hacimli motorlara sahip olan bu modellerden 2.0 olaninda dik bir yokusu klimayi kapadiginizda ikinci vitesle zor cikardiniz. yine 2.0 ile susurluk'ta kamyon sollamak istediginizde sizi bin pisman ederdi.

  bu ilk versiyonunda ilk defa otomatik bel ve konum ayarlamalarinin yaninda opsiyon olarak sizin kontrol ettiginiz sistemle icine hava dolduran koltuklar mevcuttu. standart donanimda bulunan aracin sag ve sol tarafina farkli derecelerde hava verebilen klimasi da vardi.

  cok tutmayan ilk versiyonundan sonra makyajlandi safrane. bu sefer uc degisik motor hacmi piyasaya sunuldu baslangicta: 2.0, 2.5, 3.0. ayriyetten dort cekerli versiyonu da mevcuttu.

  bu ikinci versiyonda motorlar volvo yapimidir. bu nedenden dolayi 2.0lt motor hacimli versiyonu bir halefine gore daha iyi bir performans sergiler.

  2.0 ile diger modellerin arasinda disaridan bakildiginda ilk fark 2.5 ve 3.0'in on hava girislerinde farkedilebilecek krom kaplamalardir. bunun disinda ic yapida herhangi bir fark yoktur, 3.0 quattro'da bagaj alaninin bir kismi 4 ceker icin feda edilmistir.

  2.0 versiyonundan turkiye'de aktif kullanimda 20 adet, 2.5 versiyonundan yalnizca 12 adet, 3.0 versiyonundan ise 4 adet mevcuttur.

  eski basbakan bulent ecevit de makam arabasi olarak zirhli renault safrane 3.0'i secmisti zamaninda.
 • ayrıca türkiye ye gelen ilk konuşan arabadır. vakti zamanında bizde vardı bir adet bütün mahallenin çocuklarını alıp konuştururudum. (welcome the williams computer is now checking system for you) derdi kendileri düğmesine basınca.

  bu arada polifonik osuruk sağolsun yeni bir bilgi öğrendim. türkiye'ye gelen konuşan ilk araba nissan altima'ymış. bir de entry yi edit için açınca farkettim renault niye "williams computer" desin ki. büyük ihtimalle "vehicle's computer" diyordur ben yanlış hatırlıyorumdur.
 • auto europe dergi grubunca (ki auto show bu grubun türkiye ayağıdır) 93 yılında bmw 3 serisi ile en iyi otomobil ünvanını kazanmış; içi hayli geniş, rahat ve konforlu, 2,5 v6 ve üst versiyonları kasa boyutları ve ağırlığına oranla daha mantıklı bir seçim olan otomobil...
 • tüpsüz kullanımı ocak söndürebilir.
 • renault'nun e sınıfı aracı, 1993 yılında görevini renault 25 den almış olup 2003 yılında renault velsatis modeline teslim etmiştir. 3.0 v6 modeli kullanıldıktan sonra ciddi anlamda bağımlılık yaparak bırakılamayan otomobildir. yaktığı her litre benzin helal olsundur.
 • http://www.renault.com/…/pages/renault-safrane.aspx
  kore'de hala vardır ve tasarımı çok tanıdık
  (bkz: renault symbol)
 • bi çukura sertce girince adını hatırlamadığım bi sensörden dolayı kendini kilitleyen ilginç araba
 • renault, http://www.renault.com/…/pages/renault-safrane.aspx adresinden, "bir otomobilin karizması nasıl yerle bir edilir" içerikli ders vermektedir.
  bizim o ortaokul yıllarında aşık olduğumuz renault safrane gitmiş, çin'de bir sanayi sitesinde merdivan altı üretimle ortaya çıkarılmış çakma "safrane", hatta "safrann" geri gelmiş.
  insan bir tasarımı bu kadar mı berbat yapar, yapıyor işte.