şükela:  tümü | bugün
 • meyve ve sebzeleri kucuk parcalara ayirmaya yardimci olan alet.
 • kullanirken elinizden deri parcalari da goturebilen, dolayisiyla rendelediginiz seyi yiyememenize fakat yedirebilmenize yol acabilen alet
 • marangozların tahta yüzeyini pürüzsüzleştirmek için kullandıkları alet.
 • (bkz: rondo)
 • havuç benzeri sert mahlukatı ince parçalara ayırırken nefis kol kası çalıstırır bu edavat. 15'erden 3 set bisepsler için idealdir..
 • dülgerin kıyma makinası.
 • mutfaktaki canavar. bi kere de elimi rendeleme be...
 • kolları güçlü olmayan insanların kullanmakta zorlandığı, teknolojinin oldukça gelişmiş olduğu günümüzde bile hala otomatiği çıkmamış olan mutfak gereci.
 • kesiği inanılmaz acı veren bi alet bu! lanet olası havuçları rendelemek için kullanıladığınde inanılmaz işler çıkartabiliyor ona bişey demiyorum lakin biraz kendinizi kaptırıp parmakları rendeye yaklaştırdığınızda ve sürttüğünüzde size hayatınızın en büyük acılarından birini yaşatıyor.. bildiğin eti tabağa rendeliyorsunuz tabiri yerinde ise. sonra da parmakta görünen et! içim acıyor vallahi, lanet ediyorum dünyaya..
 • yumurtanın akı ile sarısını ayıran alet bile icat(!) edilmişken neden hala rende konusunda yerimizde sayıyoruz diye beni isyan ettirmiş olan alet. tamam rondo var bir de ama yüksek orandaki isim benzerliği bile işlevini karşılamaya yetmiyor ki arkadaşım. gürültüsü ayrı, temizlemesi ayrı bi de o rondonun ama şimdi ben rendeden bahsedicem biraz daha, müsadenizle.

  bi defa rendelemek istediğin şey her ne ise, mutlaka etrafa saçılıyor. havuç, kereviz gibi sert yiyeceklerde parçanın küçülmesiyle birlikte varsa uzun tırnağın, yoksa parmak ucunun hızla o deliklere girmesininden korunmak için gerilim giderek artıyor. hadi diyelim ki, o küçük parça havuçtu ağzımıza atıverdik yedik de kerevizi ben neden ağzıma atayım ki katur kutur, tatsız tuzsuz.. bir de bu aleti tutmak mesele.. tepesinden tutsan kayıveriyor ellerinin arasından, bi anda mutfak halısıyla bütünleşiveriyor. arkasından kuvvet alıp tutmak istesen, arkadaki pütürlü yüzey parmaklarına batıveriyor. kocaman elliysen iki yanından tutmayı deneyebilirsin belki evet. hatta iki yanından tek elinle tutup, eğilip çenenle üstünden ağırlık yapıp sabitleyip geriye kalan elinle de rendeleme işlemini yapabiliyorsan "yılın kadını" seçiyorlar seni..

  bir de temizlemesi var ki a dostum, işte tezeği avuçla yemenin kibarcasıdır afedersin. bu alet kullanılır kullanılmaz hemen yıkanmazsa o rendelenmiş parçalar kuruyup rendeye öyle bir yapışır ki, ayırabilene aşk olsun. tamam hadi, savaşçı çıktın ve "ben bunu temizlemeden gözüme uyku girmez arkadaş" dedin, ee iyi de içine bulaşık bezini sokup güzelce ovalayarak temizleyeyim derken gene o "tutma" problemi yaşanmayacak mı? neresinden tutup da güzelce yıkayabileceğini sanıyorsun bu aleti? bulaşık süngerini alıp, içinden veya yüzeyinden, ileri geri hareketlerle temizlemeye kalktığında süngerini de rendelemez mi bu alet.. hem işinden, hem gücünden, hem zamanından, hem gücünden kuvvetinden, hem sabrından, hem anlayışından, hem de bulaşık süngerinden oldun gördün mü bak. oysa ki canın yalnızca, yapımı internette arattığında "pratik kek ve pasta yapımı" sınıfında yer alan basit, havuçlu bir kek istemişti öyle değil mi?

  itiraf edeyim yıllar önce annem bana bunları söylemiş olsa, "ay anne, sen de armut piş ağzıma düş istiyosun yaaaniii" diye havamı basar geçerdim. ama şimdi "rende koş ağzıma sıç" durumları fena halde kafamı bozmaya başladı.devlet yatırımcıları ve yatırımlarını teşvik etsin lütfen, çok mağduruz. tüm mutfak dostları adına caretta caretta.