şükela:  tümü | bugün
  • hans jörg butt'i yedege atmis yetenekli kaleci. 1985 dogumlu, leverkusen formasini giyiyor. yakin zamanda alman milli takiminin formasini giymesi olasi. kaleci fabrikatörü bundesliga'nin parlayan yildizi. "yetenek" diyelim kisaca..
  • sahsi kanaatimce; manuel neuer ve roman weidenfeller ikilisinden daha yetenekli, daha bi güzel kalecidir. bugünlerde "neuer" moda, lakin yakin zamanda alman milli takiminin kalecisi olmak icin michael rensing ile beraber rekabet icerisinde olacaktir. kahn dedeleri bu yilin sonunda futbolu birakiyor ve valencia'li köylü güzelimiz timo hildebrand'in ardindan alman milli takimina gecis yapacaktir.

su an icin yedigi iki gol ile bundesliga'nin en az gol yiyen kalecisi. bu performansinda bayer leverkusen'in senelerdir devam eden güzel transfer ataklarini defansa yönlendirmesinin de mutlaka ki payi var; lakin adler'in performansi da göz ardi edilecek gibi degil.

velhasil, cizgide iyi, surda burda kötü degil de "komple" güzel bir kaleci.
  • evde ütünün yarattığı kasvetle boğulduğum bir pazar gecesi bana hayatımda gördüğüm en mükemmel kalecilik performansını izlettirmiş adam.

25 şubat 2007 schalke leverkusen macını açarken, okay karacan'ın her zamanki gibi büyük bir gazla giriş yapmasına rağmen, sıradan bir bundesliga maçı bekliyordum. en fazla 3 gol olur, 13 maçtır yenilmeyen schalke taşşak geçerek alırdı. hans jörg butt da cezalı, kalede genç adler var. adler de süper isim, tam kaleci ismi...

okay karacan gaz verdikçe maça iyice daldım. mesut özil oynadığından gözlerim otomatik ona kaymış durumda, schalkenin mesutun gol veya asistleriyle gol bulmasını istiyordum. adler de maç tecrübesi olmayan, cahil, genç kaleci olarak hata yapardı mantıken. olmadı, adler kusursuz bir şekilde bitirdi ilk yarıyı. kuranyi'ye açılan ortaları çıktı aldı, geleni tuttu.

ama maçta bariz bir schalke baskısı vardı. ileri pek çıkamayan leverkusen'in kaleci ve defansı buna dayanamaz gibi duruyordu. schalke beklendiği gibi bombardımana başladı. adler de kalede coşmaya başladı. ne geldiyse çıkardı. önce terse köşeye giden kuranyinin kafasını müthiş bir refleksle çıkardı; sonra kornerden gelen topta, kale çizgisinin bir metre önünde yamulmuyorsam yine kuranyi'nin önce şutunu sonra da kafa vuruşunu çizgiden çıkardı. artık pinpon topu atsan tutarım moduna girmişti. ben de ken wakashimazuvari direkten uçup kurtarış yapmasını beklemeye başlamıştım. son 10 dakikaya girerken istatistiklerde schalke'den 20küsür şut yazıyorken, oyuncular da artık gol atamayacaklarını anlayıp eeeh eytere beah diyerekten boşa şut çekmeyi bıraktılar. derken defanstan bir uzun top, stefan kiessling ilerde schalkelileri yatırdı, vurdu, ve gol. kameralar golden sonra yine adler'i göstermeye başladı. sahada biraz eğim olsa tsubasa bölümlerinden birini izlediğim konusunda kendimi ikna edebilirdim.

ki o maç sonrası kaleyi bırakmadı, aldı gitti; beni de hafiften leverkusen taraftarı yaptı. formda olduğu vakit siksen gol atamayacağın bir kalecidir bu kartal evladı.

http://www.uefa.com/…news/kind=2/newsid=510533.html
  • 25 şubat 2007 schalke leverkusen maçında bundesliga'daki ilk maçına çıkmış ve hayvani bir performans sergilemiş kaleci. schalke'nin tek kale oynadığı 90 dakika boyunca inanılmaz toplar çıkarmış ve tarihi fark yiyebilecekken maçı tek başına kazandırmıştır takımına.
  • yukarıda belirtilen schalke maçından sonra butt'u tamamen yedek bırakan genç kaleci. formayı sırtına geçirdiğinden bu yana leverkusen'in yediği gol sayısını ciddi şekilde düşürmüştür. çok dağınık bir defansın arkasında oynadığından pek çok kez takımını kurtarma görevini üstlenmek zorunda kalmıştır.
  • galatasaray macındakı performansında sonra (yada fovetlerımızın beceriksizligi derseniz ayrı) su an oynanan karlshuer macında da cok ıyı bır performans ortaya koymaktadır. zaten alman rejisinin de futbolcularda cok adler i gostermesi de buna isarettir. ayrıca macı anlatan ercan taner de en cok rene adler hakkında bilgi vermektedir ve ovmektedir
    alman basını tarafından euro 2008 fınallerınde kadroyo gırmesıne kesin gozuyle bakılmaktadır tabi bu performansını surdururse.

edit: son dakikadaki muthis kurtarısıyla 1 puanı kurtarmıstır. 2 gol yemıstır ama 6 tane net fırsatı onlemıstır. mac bıtımde alman rejisi yine onu gosterdi
  • bir gün manchester united forması giymek istiyorum, demiş kalecidir.

http://tinyurl.com/2nfa72
  • kendisi sadece futbol piyasasında ilgileri üzerine çekmemiştir. eski milli oyuncu, sonrasında yönetmen şimdilerde scout olarak görev yapan şahin k, trimax kadrosuna bu zatı muhteremle beraber cem adler'i de katarak bir nevi sektörde michael-brian laudrup yada ülkemiz insanın daha bir benimseyeceği arçil-şota kardeşler imajı yaratmak istiyormuş. cem adler'in tecrübesi ortada, rene adler'in de kumaşı iyi. bekleyip göreceğiz.
  • maçın sonlarına doğru taktığı galatasaray atkısının forma olan şeklini de bir gün giymesini istediğimiz kalecidir. orkun usak'ın yerine leverkusen'e karşı bizim kalemizde olsa fena mı olurdu ?
  • robert enke'nin elini kırmasının ardından dünya kupası elemelerinde rusya'yla karşılaşacak alman milli takımının kalesini koruması bekleniyor. bakalım bu fırsatı iyi değerlendirebilecek mi.
91 entry daha