• sakinleştirme, düşündürme konusunda sınırları genişleten fransız müzisyen. yann tiersen ne kadar etki bıraktıysa bu müzisyen de o etkiyi bırakabilecek kapasitededir.

la grande cascade albümü hepsi dinlenesi şu parçalardan oluşuyor:

- salento
    - night run
    - solitaire
    - magda
    - frénésie
    - allegro
    - lungomare
    - la grande cascada
    - steppe
    - prima donna
    - zingaro
    - vodka m'interesse
    - mémoires
    - soleils
    - tree song
    - voleurs de bagdad
    - libre parcours
    - sagittaire
    - le vent
    - noél aux balkans
    - fil de verre

kaynak
  • uzun çalışma gecelerinin baş konuğudur. huzur dolar insanın içi dinlerken. bir bahar gününde perdeleri uçuşan bir evi anımsatır, iyi hissettirir.
  • ne tür müzik dinlerseniz dinleyin bir yerden sizi yakalamayı başaran müzisyen.özellikle la grande cascade isimli çok başarılı bir parçası vardır.
  • 1956'da doğmuş fransız besteci. hem izlemesi hem dinlemesi keyifli, gitarıyla resmen hikayeler anlatan adam. stereomood bizi tanıştırdığından bu yana da çok yakın ahbabız. yeni başlayanlar için salento* , akabinde salento'nun da içinde yer aldığı plaisirs d'amour albümü makbüldür. şiddetle tavsiye ederim. wikipedianın dediğine göre diğer albümleri de şöyle:

libre parcours (1990)
    la révolte des enfants (1991)
    après la pluie (1993)
    killer kid (1994)
    ne m'oublie pas (1995)
    signes (1997)
    plaisirs d'amour (1998)
    invités sur la terre (2001)
    seuls au monde (2003)
    projection privée (2004)
    mémoires du futur (2006)
    play time (2008)
  • rasta la vista diye bir şarkısı var. ben hayatımın arka fonuna bu şarkıyı seçiyorum. hiç durmadan çalsın ben ölünce dursun.
  • birkaç yıldır sıkılmadan dinliyorum kendisini. benim favorim ise seductiondır. gitarıyla nasıl güzel girer parçanın ikinci yarısında. gerçekten hikaye anlatır müzikler yapıyor, çok ilginç bir tarz, gözleri kapalı görmeye başlıyor insan.
  • ayçiçeği galaksisine parmak uçlarımızla dokunabileceğimize, gökyüzünü bir tablo gibi boyayıp renklendirebileceğimize inandırabilir bizi. dünyanın içinde ama dışında gibi yaşayan, bambaşka tasaları olan, zamanının durağanlığı karşısında şaşkına döndüğümüz o küçük şehirlerden birinin kapı eşiğine bırakılmış bir çalı süpürgesine binip galaksiler dolaştırabilir. evet, yapar.
    (bkz: forget me not) (bkz: room on the broom)
  • the desert adında part 1 ve part 2 adında 2 bölümlük şahane mistik esere sahip besteci.

bir spotify listesinde denk geldim ve gerçekten cezayir'de yaptığım çöl seyahati canlandı zihnimde.

sonrasında gördüm ki epey ünlü bir besteciymiş. öğrenmiş olduk
  • la double vie de veronique filminde çocuk kitapları yazan bir yazar bir gün"gerçek" bir kitap yazmak istediğini söylüyordu. rene aubry ise çocuklar için müzik yapmayı kariyerinin zirvesine uygun bir faaliyet olarak görüyor. biz de aubry için (normalde ilgimizi çekmeyecek) o çocuk filmlerini izliyoruz.
  • benim favorim, küçük bir kuş telaşına sahip le vent şarkısıdır; adının levent olması da ayrı bir ilginçlik*
hesabın var mı? giriş yap