şükela:  tümü | bugün
  • bir pipoyu en gercekci sekliyle cizip boyadiktan sonra altina "ceci n'est pas une pipe." diye kondurarak resim-dil-realite ücgenini sorgulayan surrealizm ötesi adam.
  • rené magritte. gercekustuculugun* onde gelen sanatcilarindan olan belcikali ressam. hayatin anlamsizligi uzerine sorgulama icindedir, son donemleri karamsardir.
  • ressamın en bilindik sozu, my painting is visible images which conceals nothıng, kendını ve hayat felsefesını cok ıyı anlatır.eger bırısı magrıttenın resımlerınde bir anlam buluyorsa bilinki o kisi resimden bir sey anlamamaktadır cunku rene magrıtte de resımlerınde bırsey bulamaz." what does ıt mean" sorusuna verecegı daımı cevap "nothıng" dır.21 kasım 1898 de belcıkanın hainaut kentinde dunyaya gelir.14 yasındayken annesı kendını nehıre bırakarak ıntıhar eder. cocukluk askıyla evlenır bruksele tasınır. ilk eseri evelyne brelia'nın bır portresıdır.ilk sergısını 1927 de acar, kısa bır sure sonra babasınıda kaybeder. bu donemden sonra resımlerı buyuk bır degısıklık gecırır ıyıce surrealızme kayar. brukselde yasamak artık onun ılerlemesıne engeldır ve resımın merkezı ıspanyaya tasınır bu yolculuklar londra ve guney fransa ıle devam eder. 1967 de olur. kendısınden gerıye kalan resımlerı bugun dunyada surrealızmın sembolunu olusturur.
  • onun için resim yapmak bir amaç değil, araçtır ve sürrealizm siyah-beyaz gibi zıtlıkların bulunmadığı bir noktadır. altında "bu bir pipo değildir" yazısını kullandığı resminde, altyazı kavramının geleneksel işlevini gözönünde bulunduracak olursak, magritte'nin bu metni çifte bir paradokstur. pipo tanımıyla objenin ismini belirtiyor ama bunu olumsuzlayarak yapıyor. buradan da magritte'nin dil ile imgelem arasındaki geleneksel bağı bozduğunu görüyoruz.
  • brüksel'deki museum of modern arts'ın 20. yüzyıl kısmında kendine ait bölümü olan adam, eşşek değiller tabi.
  • giorgia de chirico'dan oldukça etkilenmiştir, bu ressamla tanışmak yaşamındaki dönüm noktalarındandır.
  • şahsi fikrime göre bu dünyada ne gördüyse onu resmetmiştir, ünlü my painting is visible images which conceals nothıng vecizesi ve nothing cevabı bu anlayışının bir sonucudur.

    fakat görebilmek çok farklı bir davranıştır, düz manasıyla algılamak buradaki anlamını çözmek konusunda size hiç mi hiç yardım etmez.
  • nesneler dünyasıyla ilgilenmiş, gerçekle yapay arasında ilüzyon yaratmıştır.gerçek dünyaya sürreal olanı anlamını ters yüz ederek yerleştirmiştir. kapının üzerindeki deliği büyüterek kapının geçilmezliğini aşmıştır.