• youtube'da ilk defa bu gözlüğü takan insanların videosunu görmem üzerine nasıl çalıştığını merak ettim ve araştırayım dedim.

şimdi ilkin bunu anlamamız için renk körlüğüne neyin sebep olduğunu anlamamız lazım:

renk körlüğü gözün retina tabakasında bulunan koni hücrelerinin düzgün çalışmaması sonucu oluşan bir hastalıktır. tabi buradaki düzgün çalışmamanın ucu çok açık. mesela eğer kişinin kırmızı ve yeşil renkleri algılayan hücrelerinde sorun varsa o zaman kırmızı-yeşil renk körlüğü vardır kişide. peki sorundan kastımız nedir, bunun ucunu açalım biraz.

normal bir insanın gözüne bir cisimden gelen fotonun belli bir dalga boyu var ve bu dalga boyu belli bir koni hücresinin çalışmasına sebep oluyor. eğer kırmızı bir cisme bakılıyorsa, gelen fotonun dalga boyu o dalga boyuna duyarlı koni hücresini uyarır ve böylelikle beynimizde o cismin rengi oluşur.

fakat renk körü olan bir insanın gözünde renklerin algılanması böyle olmuyor. renk körlüğünün çeşidine göre kırmızı, mavi ve yeşili algılayan koni hücrelerinin çalışma şekli bozulabiliyor. mesela kırmızı-yeşil renk körlüğünde, her ne kadar bunun da kendi içinde tipleri olsa da en yaygın olan örneği yazacağım, kırmızı ve yeşil renkleri algılayan koni hücrelerinin çalışma şekli bozuluyor ve kırmızı ya da yeşil tonları kişinin hem kırmızıyı hem de yeşili algılayan koni hücresinin tepki vermesine sonuç oluyor. bunun sonucunda da kişi bu renklerde kırmızı-yeşil karışımı bir renk görüyor.

bu kısa tanım üzerine artık gözlüğün nasıl çalıştığını anlayabiliriz. bu gözlükler sanılanın, benim de araştırmadan önce düşündüğüm şeklin, aksine renk körü olan birisinin normal görmesini sağlamıyor. fakat gözlüğü taktıkları zaman, kırmızı-yeşil örneğinden giderek yine, kırmızı ve yeşili daha iyi ayırt edebiliyor ve bazı renkleri bizim gördüğümüze yakın görebiliyorlar. bunun sebebi ise gözlük, koni hücrelerini en çok yanıltan dalga boylarının göze ulaşmasını engelliyor ve sonucunda eğer kişinin renk körlüğü seviyesi çok ileri düzey değilse en azından kırmızı ve yeşil arasındaki farkı ayırt edebilmesini sağlıyor.
hesabın var mı? giriş yap