şükela:  tümü | bugün
 • tumblr'a yüklenmiş ve hangi renkte olduğu konusu büyük muamma olan fotoğraf. kimileri altın rengi-beyaz derken kimileri siyah-mavi diyor. asrın troll'lüğü dönüyor olabilir, çünkü elbise apaçık altın rengi-beyaz.

  link: http://i.imgur.com/d47l7ai.jpg
 • belli ki trollüğün döndüğü, iğrenç bir renge sahip, iğrenç bir elbise.
  owencan burda olsaydı hepimizi bu elbisenin siyah mavi olduğuna inandırırdı.
 • şahsen mavi siyah göremediğim, photoshoptan kontrol ettiğimde altın-beyaz (eh işte tam beyaz değil ama biraz mavi filtreli beyaz) olduğunu gördüğüm elbisedir.

  fotoğrafı evirip çevirip iki farklı renk eşinde de gösteren kişiler mevcut twitterda vb. yerlerde.

  edit : not: bu arada, bir açıklama mavi-siyah görenlerin depresif bir ruh halinde olduklarını, bir diğeri yine mavi-siyah görenlerin renkleri algılamada daha iyi olduklarını söylüyor. kafamı karıştırdı gece gece.

  edit 2: https://vine.co/v/o21f63va1mm buradaki vine 'ı gördükten sonra beyaz ve altın göremediğim, sadece siyah ve mavi gördüğüm elbisedir. kalbime iniyodu amk. nası lan

  edit 3: xckd karikatürü ile ikisi arasında git-gel yapılabiliyor. http://imgs.xkcd.com/comics/dress_color.png

  yani: beyin eğer elbiseye vuran ışığı mavi kabul ederse, elbiseyi altın-beyaz görüyor. eğer ışığın rengini sarı kabul ederse, mavi-siyah görüyor.
 • (bkz: gece gece korkutmayın beni)
  ilk baktığımda altın sarısı-beyaz, ikincide mavi siyah gördüm. allahım sen renk körü gözlerime mukayyet ol.
  (bkz: doktor bu ne)
  not: troll başlık sandıydım. affola
  edit: ilk baktığımda tam anlamıyla bembeyaz ve sapsariydi. öyle beyazımtırak falan değil. önemsemedim sonra sayfa açık kalmis tekrar baktım mavi siyah . allahsizlar yüreğime indi
 • önce siyah gördügun sonrasında laptop ekranına dik bakmadıgımı farkettiğim ve ardından ekranı azcık eğdiğimde herkes gibi beyaz gördüğüm elbise.
 • aslen mavi siyah elbisedir.
 • kesinlikle mavi ve altın rengi olan elbisedir.

  bazıları mavi-siyah diyor, bazıları beyaz-altın rengi diyor. al işte bende mavi-altın rengi görüyorum...

  edit: hepsi monitörünüzün gama ve contrast ayarları ile ilgili. ips olmayan bir monitörden üstten bakınca beyaz-altın rengi, alttan bakınca mavi-siyah oluyor. niye bu kadar tartışması yapıldı ki bunun medyada?

  edit2: 5 milyon tane mesaj geldi "ekranı eğdim rengi değişmiyor" diye. özellikle panelin ips veya kaliteli olmaması gerektiğini belirttim çünkü ips paneller 180 dereceden aynı rengi gösterir. yeni cep telefonları, tabletler ve kaliteli laptop'lar ips panel bulunduruyor. aynı ekrandan bakan ve farklı gören kişileri ips paneli olmayan kesim oluşturuyor zaten.
  eğer kaliteli bir paneliniz varsa ve farkını görmek istiyorsanız monitörün contrast'ı ve parlaklığı ile oynayın demek istediğimi çok rahat biçimde anlayacaksınız. hala göremezseniz video çekip koyacağım.
 • şu new york twitter da tt lerin e az 5 tanesinde görülen konudur kendisi.