şükela:  tümü | bugün
  • bazı kişilerin, yüz hatlarının düzgünlüğünü ve kusursuzluğunu es geçip, ilkokul çocuğu gibi sadece renklere odaklanması sonucu, güzel olarak addedilmenin tadını çıkaran insandır.
    güzellik tek bir renge bağlı olacaksa hiç olmasın daha iyi. yani mavi gözlü diye beğenilen insanın gözüne kahverengi lens takıldığında aynı güzelliğe sahip olmayacaksa o insan gerçekten güzel değildir. iki insanı ele alalım. a kişisinin yeşil gözleri dışında güzelliğine katkısı olacak pek bir özelliği yok. b kişisi ise oldukça biçimli yüz hatlarına sahip. bu iki insana aynı renk lens takıldığında, büyük ihtimalle b kişisi daha güzel olacaktır. çünkü a kişisi, güzel olmak için o renge muhtaçtır.
    bu yüzden oranlı bir yüz, güzel olmanın ilk koşulu olmalıdır. güzellik değerlendirmesi renklerle başlamamalıdır. doğal görünümlü lensler gittikçe yaygınlaşsa da oranlı bir yüz elde etmek o kadar kolay değil. çünkü yüzünü estetik cerraha emanet etmek her yiğidin harcı değil.
    amma, bir insanın hem yüz hatları düzgün, hem de göz rengi güzelse, tablosunu yapmakta fayda var.
  • o kisi ben oluyorum. mavi gozlu oldugum icin yakisikli oldugumu soyluyorlar ama aynaya baktigimda yakisikli olmadigimi rahatlikla soyleyebiliyorum. bunun en guzel orneklerini lise yillarinda yasamistim. ailemin emekli olmasi nedeniyle artik memlekete gidelim hasretiyle yandiklarindan dolayi hop memlekete tasindik ve tabi ki yeni okul yeni cevre muhabbeti icimi sikiyordu. cunku lisede populerlik savasi bildigin antik cag savaslarina benzemekteydi. eski okulumda gayet populerken burada acayip sikinti cekebilecegimi biliyordum. neyse ergenlik donemleri iste. ben aslinda bakildiginda yuzu oyle sekli semali yerinde birisi degilim. karadenizli olmanin getirdigi buyuk bir burnum vardir. o donemlerde cilizda oldugum icin oyle hic yakisikli klasmanina girecek birisi degildim. bir de lisenin ilk gunu anne baba baskisiyla gozluk takmak zorunda kalmistim. gozluk takmayi hic sevmiyordum. cocukluk psikolojisi dort goz muhabbetleri kan kusturuyordu. neyse yeni okuluma gozlukle gittim ilk gun saclar tabi ki okulun normal sartlarinin uzerinde bir uzunlukta cunku eski okulumda boyle bir dert tasa yoktu. ilk giriste beni mudur yardimci okul bahcesi kapsinda karsiladi berber yolu tarif etti ama bunun yerine eve gitmeyi tercih ettim. ertesi gun okula babamla gittim cunku saclarimi kestirmeyi hic dusunmuyordum ve mudurun babamin arkadasi olmasi falan o asamalari hallettik. neyse sinifimi gosterdiler ve beni sinifa yerlestirdiler. 2. ders saatine girmistim. ilk baslarda millet yeni cocuk diyerek hafiften geldiler ustume birde gozluk mozluk olayi acayip canimi sikiyorlardi. sonuc olarak ben bir hafta o sekilde okula gittim ve arkadas cevremi genisletemedim cunku itici geliyordum onlara. sonuc olarak bir hafta sonra okula gozluksuz giymeye baslayinca resmen sinifin havasi bir anda degisti. sarisindim ve gozlerim maviydi saclar hafif uzun ve duz duruyor birde inceden sari siyah karmasi gibi oluyordu -kadinlar ona ozel bir ad veriyor ama ben bilmiyorum- birde gozluk olmayinca gozlerin rengi tam ortaya cikti diye en populer kisi olmustum. lan daha bir hafta once yuzune bakmadigin gozluklu cocuktum ben simdi ne degisti diye kizlara laf soyleyemedim cunku kizlarin o ilgisi hosuma gidiyordu. gozlugu takmamamin etkisiyle ortaya cikan renli goz siniftaki halimi bir anda degistirdi.
    renkli gozlu oldugu icin guzel sanilan ama aslinda cirkin olan ben bu renkli gozun ekmegini cok yedim, hakkini vermek lazim memlekette renkli goze hayran olan kiz sayisi o kadar fazla olunca tapinilasi insan oluyorsunuz. tesekkur ederim ortaokul / lise / universite / sosyal cevremdeki kizlara beni siz var ettiniz.
  • bir de sarışınsa ülkede acayip gideri olacak insandır, acayip değer verilir böyle renkli gözleri olan insanlara. hatta nazar duası okuyanını bile gördüm lan kız mavi gözlü diye.

böyle de değişik bir ülkeyiz.
  • (bkz: pelin karahan)
  • (bkz: miley cyrus)
    (bkz: pelin karahan)
  • o ben miyim yoksa lan. gerçi benimki lens de anlayan çıkmadı bu güne kadar. bana da çok iltifat ederler. sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim. sevmedim ben bu entryi hiç..
  • ikilemde kaldığımdır.

renkli gözlüyse kesin güzeldir olayı yanlış evet. ama tutup da "abi bu kıza kahverengi göz koy bak normal, sıradan bi kız olur" olayı da yanlış. yani ne bileyim zaten insan bi bütünken güzel ya da çirkin değil mi? niye kahverengi göz koyuyoruz, öyle güzelse güzeldir işte. "bak şimdi şu kızı görüyo musun? heh onun burnunun hokka gibi olduğunu hayal et. abi çok güzel kız bence öyle düşününce" demek kadar saçma. o burunla çirkinse çirkindir işte.

yazarın vermeye çalıştığı mesaj: güzellik bir bütündür. hıhı.
  • guzellik yuzun orantili olup olmamasiyla alakalidir, goz rengi ile degil. guzellik tanimi bu sekilde yapilmistir. ten rengini ve goz rengini belirleyen melatonin'in bir insanda az veya cok olmasi o kisinin guzelligini belirlemez. bu irk ile alakali bir durumdur, ve siz melatonini az birisinden hoslanirken otekini melatonini fazla olan kisiden hoslanabilir.
    kisacasi burun estetigiyle goz rengi degistirmek ayni seye denk gelmez. burun estetigi gercekten kisinin guzellik oraninda degisiklik yaratabilir. bu sebeple evet, soz konusu kisinin goz rengi kahverengi olsa idi yine de guzel bulunur muydu sorusunu sormakta hic bir sakinca yok. ama ben fikrimi soyleyeyim. buyuk ihtimalle guzel olurdu, ama cok dikkat cekmeyecegi icin o derece populer olmayabilirdi. cok renkli gozlu ama cekici olmayan insanla tanistim, renkli goz kesinlikle ortalama guzellikte birisini guzel yapmiyor.