şükela:  tümü | bugün
  • 140journos vasıtasıyla tanıştığımız, nevi şahsına münhasır kişilik.
  • mükemmel bir insan.
    ''her iyinin içinde bir kötü, her kötünün içinde bir iyi vardır.''*

ulan veli, ne kadar güzel insansın! senin renkli hayatına müdahale eden komşuların, mutluluğunun sebebini kıskananlardan ibaret.

umarım cezai işlemin bebişin ile fazla sürmez.

''her insan meyvesi ile tanınır.'' - martine luther buradaki insanlar umarım seni benim gibi iyi hatırlar...
  • güzel adam.
  • sabah sabah içimi umutla doldurdu bu insan benim be.
    yüzümde kocaman bir gülümseme ile izledim. umarım renkli hayatına bir an önce döner.
  • günüme neşe katmış çok renkli kişilik, harika insan.

durumu hakkında bilgi verebilecek, yardım ulaştırabilmemiz ufak bir seferberlik düzenleyebilecek yazarlar veya çaylaklar bir yeşil uzağımda.
  • son durumunu aşırı merak ettiğim güzel insandır.
  • herhalde 4-5 yıldır bundan daha güzel bir video izlemedim.
    belgesel mi diyeyim ne diyeyim bilmiyorum. son 4-5 yılda geçridiğim en güzel 8 dakikaydı.
  • keşke birileri yardım etse dediğim, müthiş muhabbetli adam.
  • ekşi avukatlarından iyi niyetli biri en azından durumunu öğrenemez mi acaba?
    belki bizim de elimizden gelecek bir şeyler vardır hep beraber el uzatırız veliye.
  • "140journos yine yapmış..." dedirten harika bir video. izlerken tekrar tekrar "ne hayatlar, ne hikayeler, ne karakterler var..." diye düşünmeden edemedim.

yalnız videonun asıl içeriği bir yana; izledikten sonra insan algısı ve algı manipülasyonu hakkında durup bir süre düşünmeme sebep oldu bu video.

--- spoiler ---
    devamını videoyu izledikten sonra okumakta fayda var
    --- spoiler ---

videonun sonunda veli'nin gözaltına alındığını öğreniyoruz. net sebep bilinmiyor, yalnızca veli'nin "sarhoşun biri iftira attı" dediği kadarını biliyoruz. başka hiçbir bilgi, gelişme yok. bu noktada direkt olarak veli'nin suçsuz olduğunu düşünürken buldum kendimi ilk başta. videonun ilk 5-6 dakikalık bölümünde gösterilen renkli, sempatik karakterin akabinde beynim bu kişinin suç işlemeyeceği yargısına varmış direkt. ancak bunu fark edip durup düzgünce düşününce bu sonuca varmak için hiçbir geçerli sebep olmadığını gördüm. veli renkli, sempatik bir karakter olsa da bu suç işlemeyeceği anlamına gelmez. insan öyle inanmak istiyor, ben de bir yandan hala bir yanlış anlaşılma olduğu ihtimalinden yanayım fakat öbür türlüsü de gayet mümkün. asıl sorun burada işte: duymak, görmek istediklerimize inanma eğilimindeyiz. youtube'da videonun altındaki yorumlara bakarsanız görürsünüz, herkes direkt olarak "veli suçsuz, böyle adalete sıçayım." moduna girmiş durumda. gerçekten suç işlemiş olması gibi bir ihtimal söz konusu değil. kim? daha az önce izlediğim eğlenceli, sempatik, yaşama sevinci dolu olan adam mı suç işlemiş? mümkün değil!

özellikle günümüz şartlarını düşününce bunun gibi basit ama net örnekler çok çarpıcı olabiliyor. insanların özel bir amaç içerisinde olmadan internette gezinirken birtakım içeriklere maruz kalıp izledikleri/okudukları şeyleri düzgünce sorgulama ihtiyacı duymadan anlık olarak olumlu ya da olumsuz bir çıkarımda bulunup, dilerse içeriğin altında yüzeysel bir şekilde beğenisini dile getirip veya nefretini kusup iki küfür yazıp bir sonraki içeriğe geçerek vakit öldürmeye devam ettiği, bu vakit öldürme alışkanlığının en yaygın hayat tarzı haline geldiği böyle bir dönemde kitleleri etkileyebilmek, herhangi bir konuda algı manipülasyonu yapmak öyle kolay ki... tabii 140journos ekibinin yaptığı da budur demiyorum, şu an konu onlardan ayrı bir noktaya gelmiş vaziyette. hoş, her ne kadar öyle olduğunu düşünmesem de bu videonun sonundaki gözaltı bölümünün kurmaca olmadığından da emin olamayız. yani böyle bir şeye ihtiyaç duyacaklarını sanmıyorum ama kesinlikle öyle değildir de diyemezsin. röportajı yaptıktan sonra birinin aklına videonun etkileyiciliğini arttırabilmek için böyle bir gözaltı durumu, bir eve gelip bulamama sahnesi, bir telefon konuşması sekansı kurgulamanın güzel olacağı fikri de gelmiş olabilir. her şey mümkün. ayrıca yaşanan olayda kurmaca bir durum olmasa bile seçilen sahneler ile, olayın izleyiciye sunulma şekliyle, videonun kurgulanma sürecinde uygulanan basit ama etkili birtakım teknikler ile izleyicinin duygularına doğrudan ve kolayca etki edilebiliyor. 140journos ekibinin elinde veli'nin sempatikliği, renkli kişiliği ön plana çıkarılarak hazırlanan ve insanları veli'nin suçsuz olduğuna inandıran bu video başka birilerinin elinde oldukça sönük, etkileyicilikten uzak, video sonunda veli'nin gözaltına alındığını öğrenince insanda herhangi bir duygu uyandırmayan bir biçimde de karşımıza çıkabilirdi. bir olayın nasıl yaşandığı değil, nasıl anlatıldığı önemlidir.

gayet masumane bir youtube kanalının bile herhangi bir art niyet barındırmadığı hâlde insanları bu şekilde etkileyebildiğini görünce insan siyasetçilerin ve siyasetçilerin oyuncağı olmuş medya organlarının kitleleleri nasıl manipüle ediyor, nasıl kendi çıkarına göre yönlendiriyor olduğunu düşünmeden edemiyor. hoş, bu devirde artık bu durumdan bahsetmenin de bir kıymeti kalmadı. uzun zamandır ayan beyan ortada olan bir durumdan düşünülmeyeni düşünmüşüm gibi bahsetmemin de anlamı yok. yalnızca yeri gelmişken konuyu siyasete bağlamadan geçmeyeyim dedim ve sanırım böylelikle de bağlamış oldum. üzerine daha fazla bir şey söylemeye gerek yok bu kadarı yeterli, aferin bana.

velhasılı, 140journos pek güzel kanaldır efendim. youtube aleminde böyle özgün işler yapan insanları daha çok görmek isteriz. destek olmak için beğen tuşuna basmayı ve abone olmayı unutmayın.* hayır, kendileriyle bir bağlantım yok. kanalıma hoş gelmişsiniz, hoşça kalın. iyi pazarlar.