• bilindik bir konuyu (ölümün parçalanmış hayatları acı yolu ile birleştirmesi) bilindik tarz da sıkmadan ince ince izleten film. hayal kırıklığı olmaması açısından. 21 grams ın bıraktığı etkinin yanına bile yaklaşamayacağını özellikle belirtmekte fayda var.
  • yönetmenliğini katell quillévéré'in yaptığı başrolünü jacques audiard'ın un prophète ve asghar farhadi'nin le passé filmlerinden tanıdığımız fransız sinemasının yükselen yıldızlarından tahar rahim'in, usta fransız aktris emmanuelle seigner ile paylaştığı 2016 fransa yapımı filmdir. filmde ayrıca xaiver dolan'ın kemik oyuncularından anne dorval'da yer almakta. maylis de kerangal’ın çoksatan romanının sinema uyarlaması. birbirine bağlanan üç hikayede yönetmen ilk olarak kaza geçiren genç bir sörfçüye, gencin hastanedeki anne-babasına ve son olarak da hayatta kalmak için kalp nakline ihtiyaç duyan bir anneye odaklanıyor. yaşamın belirsizliği, beden ve tesadüfleri son derece dokunaklı ve hümanist bir gözle ele alıyor. izlenesi.
  • 2016 belçika- fransa ortak yapımı olan film. 3 farklı hikayenin birbirleriyle bağlantısını çok güzel ele alıyor. hayatın değerini güzel yansıttığını söyleyebilirim.

--- spoiler ---

not1: emniyet kemeri hayat kurtarır.
    not2: organ bağışı hayat kurtarır.
    --- spoiler ---
  • 2016 belçika- fransa ortak yapımı film. maylis de kerangal'ın 2014 yılında yazdığı kalp isimli romandan uyarlama.

neden bilmiyorum beklentim daha fazlaydı. rotten tomatoes'ta %93 olduğu için olabilir. imdb'de ise 6.9, ben ımdb tarafındayım daha çok. konusu güzel, işlenişi güzel ama beklenenler oluyor. sürpriz olsun, uçalım, şaşıralım, demiyorum ama film izlerken senaristin aklından geçtiğini düşündüğüm her şeyin bir bir olmasını pek sevmiyorum.

filmi bir yere konumlandıramadım. kimseye "kesin izlemelisin" demem lakin izlediğime pişman da değilim. ölümü ve yaşamı anlattığı için söylediği şeyler kıymetli ama bana farklı bir bakış açısı kazandırmadı.
  • uzun metraj organ bağışı kamu spotu.

maalesef bir iki güzel sahne dışında doktorlu dizilerden hallice, ek olarak hiçbir artısı yok filmin. o puanları nasıl almış anlamadım. ya da ben başka bir dünyadaydım izlerken, filmin duygusuna mı giremedim, bilemedim...
  • oldukça siirsel ve lirik bir anlatımla hayati kutsayan bir film
  • bu gün var iken bir anda yok olmaya dair, yaşama ve ölüme dair, bir bitişin bir başka başlangıç için umut olacağına dair duygusal derinliği çok yüksek çarpıcı bir film reparer les vivants. biri yok okurken diğerinin yeniden hayat bulduğu birbirinden uzak, birbiriyle tamamen ilgisiz iki yaşamın kesiştiği film seyirciyi duygusal anlamda kolaylıkla içine çekiyor ve onu ajitasyona kaçmadan etkilemeyi başarıyor. gerçekçi, sade ve doğal anlatımıyla, “yaşadığın her anın ve henüz yanındayken sevdiklerinin kıymetini bil” temalı, farklı duyguları harekete geçiren kurgusuyla dramatik altyapısı güçlü bir film reparer les vivants.
hesabın var mı? giriş yap