şükela:  tümü | bugün soru sor
25 entry daha
  • imdb'deki 5.5'lik puanını sonuna kadar hakeden film. konu fena değil aslında ama bende black mirror çakması olmanın ötesinde bir his yaşatmadı. bununla birlikte uzun metraj yerine kısa film olarak izlesem daha çok hoşuma giderdi. hiç beğenmedim ve ara verdiğinde koltuğumda kıvrılıp uyudum. o sayede 2. yarıyı da izleyebildim.
  • olumsuz eleştirilerin tümüne maalesef katıldığım film. maalesef çünkü keanu reeves'i çok severim. full mantık hataları, 2. sınıf oyunculuklarda ise maalesef reeves sınıf başkanı resmen. özellikle oyunculukların baya vasat olması bende feci bi kopukluk yarattı. 5.5 yerine 6/10 olmalı bence puanı. 5.5'ta olabilir bilemiyorum altan.
  • keanu reeves için izlediğim, muhteşem facia olarak adlandırabileceğimiz bir film. bana göre b-film.

buraya eleştirisini bırakıyorum: replicas

--- spoiler ---

öncelikle filmin temeli güzel. bilincin robota aktarımı ve o kişinin hayata devam etmesini sağlamak. filmin başında acaba diyorsunuz; ta ki o görsel efektleri görene kadar. sonrasında zaten temel maalesef temel olarak kalıyor. felsefik bir yanı da yok. olamazdı da zaten. hikaye 2’ye bölünüyor: ilki, keanu reeves’in ailesini geri getirme hikayesi. ikincisi geri gelen aileyi hayatta tutma çabası. bilinç aktarımı ve klonlama üzerine etik hiçbir yaklaşımın olmadığı film sadece aksiyona odaklanıyor. öyle ki bir yerden sonra komplo teorileri, ajanlar, silahlar havada uçuşmaya başlıyor. filmin tek artısı, bilincin bedeni neden kabul etmediği üzerine attığı teori. o da filmin ciddiyetsizliğinde, ciddiyetsiz bir şekilde kaynıyor gidiyor.

keanu reeves gibi birinin neden böyle bir filmi seçtiğini anlamış değilim. küçük filmlerde yer almayı seviyor. geçen sene yer aldığı ve başrolünü üstlendiği ve belki de hayatında hiç sevişmediği kadar seviştiği siberia fena bir film değildi. fakat replicas? hani eski b-filmleri açarsınız ve gülerek izlersiniz; tam olarak öyle bir film. bunun sebebi ise görsel efektler. eğer robotu hiç yerinden kaldırmasalardı, belki vasat bir film diyebilirdim ama robotun hareket ettiği, koştuğu, 2. bir keanu reeves’e dönüştüğü sahnelerde insanın toz olup uçası geliyor. kötülemek, aşağılamak haddime değil fakat ınstagram’da yaptığı animasyonlarla kendini gösteren yüzlerce sanatçı var. çok daha iyisini yapabilirlerdi. film bittiğinde, tüm ekip filmi izlediğinde acaba ne dediler gerçekten çok merak ediyorum. üstüne bu film toronto’da gösterilmiş.

--- spoiler ---
  • senaryosu, kurgusu, oyunculukları, efektleri tel tel dökülen film.

şurası şöyle olabilirdi, şu kısmı saçmaydı, tutarsızdı gibi tespitlere hiç girmeyeceğim.
    imdb: 5.5 tam hakkıdır, zaman kaybıdır.
  • 2019'un ilk "cuma bilimkurgu gecesi"nde izlenmiş jeffrey nachmanoff'un yönettiği vasatın üstüne çıkmakta zorlanacak yapım.

--- spoiler ---

her ne kadar insan suretindeki yapay zeka biçimlerini andırsa da 17 günlük kuluçka süresinde, en son nerede bırakıldıysa oradan imâl edilebilen - gerek bedenen gerek mânen - insanlar olması başlı başına bir saçmalık iken, aşağıda maddeler hâlinde verilen klişeler ile daha da tek düzeleşen film:

- "çılgın profesör"
    - feci şekilde ölen aile üyeleri (senaristin klişeyi kırmak için ilk planda kamyonla kazadan kurtardığı ama sonra güzelim annenin böğrüne ağaç dalı saplayarak izleyiciyi şaşkınlıktan şaşkınlığa koşturması da bir artı)
    - bir gecede tam donanımlı bir laboratuvara dönüştürülebilen banliyo evi garajı (ki özgür demirtaş'ın 'bilim yapın, bilim!' çağrısına icâbet ettikleri için şahsı adına sevindirici bir detay olabilir)
    - araba kovalamacası*ve elbette tam da bir kavşakta beliriveren yük/çöp kamyonu
    - siyah giyen adamlar* ve şaibeli olduğu 671 metreden anlaşılan bilim şirketi.

bu zengin klişe menüsünden sonra, herhâlde başrolü keanu reaves'in oynadığı iyice belli olsun diye serpiştirilmiş hologram-benzeri bir ekranda silinen, eklenen, yedeklenen, üstüne yazılan bir cd-rom'dan daha beter hâle gelmiş bellek ve algoritma sekansları ile film bilimkurguya yaklaşıyor. ancak insan belleği içine "ctrl+f" yapıp ilgili tüm bulguları silebilmek derecesinde bir bilim olmadığından ve kurgusu da çocukça kaçtığından güldüren yapım.

aynı şekilde, görsel efektler açısından, ortaya çıkan android görünümlü robotun yıllar öncesinin centurion'larından* fersah fersah geride olduğu düşünüldüğünde, nereden tutulsa elde kalan yapım.

--- spoiler ---

nihaî olarak, insanda ctrl+f yapıp replicas terimi içeren her şeyi silme hissine sevk eden ama arada pek değerli replikas topluluğu da kaynar mı diye endişe edildiğinden silin(e)meyen mamâfih bellekte boşa yer kaplayan film.
  • söylendiği kadar boktan olmayan film. nasıl iyi olabilirdi onu da yazsaydınız keşke. mesela alternatif bir senaryo kurgulasanız nasıl olurdu lütfen entry olarak yazın biz de okuyalım. hadi aslan parçaları.
  • 5 para etmez bir film. ayrıca bir filmi eleştirmek için senarist olmaya, senaryosuna "kötü" diyebilmek için de daha iyi bir senaryo yazıyor olmaya gerek yok. bu zihniyet yapısındaki kişiler marketten/mağazadan aldığı ürünler bozuk/defolu çıksa ve satış görevlisi "beğenmiyorsanız daha iyisini yapın ve getirin" desene nasıl bir absürt durum olur değil mi? para verilip izleniyor bu filmler, hayrat değil. o halde gayet güzel eleştirilebilir. afedersin yarak gibi olmuş.
  • lan bu keanu reeves niye bu kadar kötü rol yapmış. hadi senaryo kendi içinde tutarlı değil, robot efekti berbat, yine klişeleşmiş massive dynamics çakması evil corp falan var ama oyunculuklar niye bu kadar kötü olmuş anlamadım. yok olmamış.
    4/10
9 entry daha