şükela:  tümü | bugün
 • klasik yada kolleksiyon ozelligi tasiyan bir nesnenin birebir (gorunum acisindan) kopyasi. ancak otomobil gibi araclarda replika yapilmasi icin illede aracin klasik olmasi gerekmez guncel ancak meshur bir spor arabanin replikasi da yapilabilir.
 • silah replikası ile ilgili ilginç anektod için (bkz: snatch)
 • (bkz: replica)
 • marilyn kayein, amy'nin hikayelerini yazdığı seri kitabının adı.
  (bkz: 7 numaralı amy)* (bkz: amy'nin peşinde)*
 • 24 tane kitabı olan seri. şöyle ki:

  #1 amy, number seven, bantam, 1998.

  #2 pursuing amy: who can you trust?, bantam, 1998.

  #3 another amy, bantam, 1998.

  #4 perfect girls, bantam, 1999.

  #5 secret clique, bantam, 1999.

  #6 and the two shall meet, bantam, 1998.

  #7 the best of the best, bantam, 1999.

  #8 mystery mother, bantam, 1999.

  #9 the fever, bantam, 1999.

  #10 ice cold, bantam, 2000.

  #11 lucky thirteen, bantam, 2000.

  #12 in search of andy, bantam, 2000.

  #13 the substitute, bantam, 2000.

  #14 the beginning, bantam, 2000.

  #15 transformation, bantam, 2000.

  #16: happy birthday, dear amy

  #17: missing pieces

  #18: return of the perfect girls

  #19: dreamcrusher

  #20: like father, like son

  #21: virtual amy

  ‘the plague trilogy’: rewind, play, fast forward

  #22: all about andy

  #23: war of the clones

  #24: amy, on her own
 • türkiye de özellikle zippolar konusunda çokça gördüğümüz bir tür sanayi ya da işporta dalı. asıl amacının orjinal tadı veren, güzel şeylerin kopyaları olmasını zannederim
 • sahibinden com sitesinde 176 dolara rolex daytona satan bir kisinin buyurdugu uzere

  "replica ile prestij yansitmak kullanan kişi kadar replicanin kalitesinede bağlidir."

  metnin tamami soyle:
  ***
  zenginlik ve karizmanin simgesi rolexin en beğenilen daytona modeli.orjinaliyle birebir ağirlik birebir ebat.kasa ve kordon komple ss/oksitlenmez ve paslanmaz gerçek solid çelik.çizilmez mineral cam.tam 36 saat power reserveli rotor mekanizmali 1.sinif otomatik makina.daha detayli bilgi için akşam 6 dan sonra telefon açabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.not: ayni modelin 105 usd.lik kaliteside mevcuttur. replica ile prestij yansitmak kullanan kişi kadar replicanin kalitesinede bağlidir.
  ***
  ben bu ozlu sozden osuruga gulenin osuruk kadar akli yoktur benzeri bir mana cikariyorum, kendimi o tarafa bu tarafa aliyorum, kendimle beraber bakis acimi da yanimda goturuyorum ama bir turlu bu deyisten, sahibinin amacladigi sekilde replika lehine bir mana cikaramiyorum.?!
  simdi replika ile prestij yanisitmak diye bir olgu mu var ki, bunun bagli oldugu bazi kriterler, bazi olmazsa olmazlar icat ediyorsun basimiza? hadi diyelim ki oyle bir olgu gercekten var, otap'i falan da siktirettin, bir kalemde harcadin, o zaman o 105 usd'lik kalite ne oluyor orada??
  176 usd'lik daytona kullanan piyasaya borc takmis muflis pavyoncu prestiji yansitirken, 105'lik de veresiye satan karizmasini mi saciyor ortaliga?
 • haziran 99'da ithaki yayınlarının yayımlamaya başladığı gençlik* dizisinin adı. serinin üçüncü kitabı başka bir amy mart 2005'te basılmıştır. çevirenin arkadaşım olması nedeniyle elime geçmiş kitaplara başlamış, lakin elimden bırakamamış ve bir gecede bitirmişimdir*. dili çok özensizdir, bir amerikan gençlik filmi gösteriliyor tadı vermektedir, bazı kısımları son derece aptalcadır vs. ama genetik kopyalama üzerinedir ve hayal kurmak için birebirdir. (bkz: mükemmel insan)
 • saat replika'ları daha çok orjinalini alabilecek zenginlerin tercih ettiği ürünlerdir. nasıl olsa zenginim kimse replika kullanıp kullanmadığımı anlamaz mantığıyla hareket ederler. bence iyi de etmiş olurlar. kusursuz el yapımı bir rolex daytona, vacheron constantin, patek philippe, omega de ville ve tag heuer gibi replika'lar kolda dururken veya saat uzmanı bir kişinin testlere tabi tutmadığı sürece anlayamayacağı bir taklittir. bu yüzden orjinali yerine replikaları tercih eden zenginleri gereksiz para israfı yapmadıkları için kutlamak gerekir.
 • (bkz: replikas)