şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda instagram'da çokça gördüğüm durum. nike, adidas, new balance başta olmak üzere neredeyse tüm markaların taklitlerini 50-100 tl gibi bir fiyat aralığında satıyorlar. bunu bu kadar aleni nasıl yapıyorlar ilginç gerçekten.
  • bunun bir de mağazada satılanı var. karum gibi avmler dolu bununla. adamlar alexander mcqueen satıyor 100-500 arası. 500 olan gerçek deriymiş, şeyederseniz, yani inanırsanız.
  • sahte ya da çakma olarak adlandırılması çok daha doğru olan ayakkabıdır. başlığın taşınmadan önceki halleri çok daha mantıklıdır. replika ne amk.
  • bir de taklit ayakkabı başlığı varmış. ne manyak taşıyıcı çıktınız birader. replikayı da bir yerinize montajlayıp kullanabilirsiniz mesela, replika nedir birader ya.
  • (bkz: çakma)
  • (bkz: replika saat)
  • insanlara doğrusunu öğretiyorsun teşekkür edeceğine küfrediyor*
  • sahte ürün satımı suç olup, bununla birlikte üretici firma tarafından zararın tazmini için tazminat davası da açılabilir.

2017 yılında yürürlüğe giren sınai mülkiyet kanunu’na göre, marka tecavüzü yapanlara 3 yıla kadar hapis ve 20 bin günü bulan adli para cezası verilir.

eğer ürün yurtdışından gümrüksüz geliyorsa (ki ali express'ten yapılan ürünlerin çoğu böyle) gümrük kaçakçılığı suçunu da oluşturur.
  • türkiye'de kendisini aşmış olay. benim bir arkadaşım var kız baya meraklı bu üst düzey markaların replika çantaları, ayakkabıları konusunda. ben de ılık ılık ''yav ysl çakmasına o kadar para vereceğine kate spade al'' diyordum. bana bir valentino rockstud gösterdi... görmez olaydım olamaz, olabilemez böyle güzel bir şey. fiyatı da 450 liraydı. dior, chanel, aquazurra gibi markaların çoğu hit modeli de vardı. o kadar para verip çakma alacağıma ayakkabıcıdan alırım ama. geçen gün aldo'dan 600 liradan 80 liraya düşen baharlık bir ayakkabı aldım. bir de kate spade'den babet alacağım param yeterse. evet sjdhhsjhdgs.
  • öncelikle sahte ayakkabı olarak adlandırılması daha doğru olabilir. örnek vermem gerekirse 70 yılında üretilen bir adidas rom modelinin 2019'da yeniden çıkarılması replika olarak adlandırılıyor.

diğer yandan bu kadar ayyuka çıkması ise ayakkabıların gerçekten pahalanmasından kaynaklanıyor. evet, adidas, nike gibi markalar liste fiyatlarını öncesine oranla yükselttiler ve saçma seviyeye geldi fakat bu naneler maalesef dolar kuruyla da endeksli olduğundan dolayı üç beş sene öncesinde 200 liralara alınan x model bir adidas 600-700 tl civarlarına çıktı.