şükela:  tümü | bugün
 • veda maillerine cevap atarken özellikle dikkat edilmesi gereken tuş. bir anda şirketteki repütasyonunuz yerle bir olabilir, herkesin dalga konusu olabilirsiniz. "başıma gelmez" demeyin, öyle bir gelir ki siz bile şaşarsınız. özellikle de zavallı bir lotus kullanıcısıysanız, recall tuşu da yoktur, ki işiniz o zaman cidden bitiktir.
 • yanlislikla otuz bin kisiye kadar giden sacma bir maile durmadan reply all'a basip bu mail bana yanlis geldi diyen mallar olursa inbox'iniz üstel olarak dolabilir. teknik yoksunu beyinlerce nice baba mail serverini dize getirmeyi basaran tustur.

  reply all'a basip ne olur reply all'a basmayin diye mail atan mallar da cabasi.
 • türkiye'deki ilk beş bankadan birinin genel müdürlüğünde çalıştığım yıllar.

  yani blackberry'lerin falan aşırı şekilde kullanıldığı dönemler. kurumsal kafaların daha iphone'a falan adapte olamadıkları tam bir karın ağrısı dönem. yanlış hatırlamıyorsam tarayıcı olarak internet explorer 6 kullanıyoruz hatta. öyle bir ızdırap.

  neyse, bir ekip var. böyle detayını tam hatırlayamıyorum ama devasa bir çalışmanın sonucunda bankanın performansını gösteren böyle şekilli şukullu dev bir rapor hazırlanıyor.

  şöyle de bir bilgi vereyim, üst yönetim öyle bir ekselansları pozisyonda takılıyor ki, bir rapor gönderileceği zaman, özet tablonun ekran görüntüsü, üst yönetimin blackberry modelinin ekran genişliği dikkate alınarak email gövdesine ayrıca ekleniyor falan fıstık. yani şimdiki nesilin asla anlayamayacağı bir köle düzeni. adeta hindistan'da dandik bir kastın üyesi olarak doğmuşsun gibi bir düzen hakim.

  neyse efendim, böyle benim 3 yıldan uzun süre çalıştığım süreçte başka hiç örneğine rastlamadığım şekilde rapor hazırlanıyor. ve to'lar, cc'ler dolduruluyor.

  böyle listede yönetim kurulu email grubu (içinde milyar dolarlık, private jeti olan adamlar var), yönetim kurulu asistanları email grubu, üst yönetim, üst yönetim asistanları falan var böyle böyle silsile halinde hiyerarşinin aşağılarına doğru iniyor liste. işte en sonra bölgeler, şubeler falan var.

  yani emaili okurken bile bir titreme geliyor. lan bu emailde benim ne işim var diye düşünüyorsun.
  neyse, ekip emaili gönderiyor. kattaki herkes emaili açmış böyle okuyor inceliyor falan.
  iki dakika sonra: ding şubede yeni işe başlayan denyo bir arkadaşımız emaile reply all yapıyor.

  özcanım sen geçen mazeret izni mi kullandın yoksa yıllık izinden kullandırlarmı?

  bir yandan komik ama insan düşünmeden edemiyor ya benim başıma gelseydi? tam gülemiyorsun da.
  bir dakika sonra emailin recall'u* düşüyor ama en fayda :) ıt devreye giriyor, email inboxlardan siliniyor.

  takip eden hafta, 11.000 kişinin çalıştığı bankada, bütün outlook kurulumlarındaki reply all düğmeleri genel müdürün talimatıyla disable ediliyor :)

  11.000 kişi, yanıtlaması gereken bütün emaillere, alıcıları tek tek elle ekleyerek uzunca bir süre hayatına devam ediyor.

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)
 • iş hayatındaki en büyük tuzaklardan biri. adamı rezil eder.
 • turkcesi tumunu yanitla olan buton, islev, ifade*...
 • bcc fasilitesinin yaygın kullanımıyla üstesinden gelinebilecek bir korku butonu.

  hele bir de reply with history vardır ki, evlerden uzak!
 • 28 şubat'da yayına başlayacak olan washington post çizgi dizisi.

  hikayesi single-career woman. yani neymiş, bekar kariyer kadını..

  saçınızın kötü olduğu günlerde ruh haliniz ya da her şeyden kaçıp iki dakka kitap okuyarak yemek yiyeceğiniz zaman, annenizin arayıp bunu nasıl bok edebileceğine dair şahane örnekler var.

  yannız kabul etmek lazım, çizimler kötü.. no offense dude!
 • (bkz: şahane pazar'daki balon yarışması)

  illa ki birinde patlar.
 • gerektiği yerde kullanmayıp, gerekmeyen yerlerde kullanılan aptal buton.

  mailleşmelerde gerektiği yerde adamlar basmaz bu sikik butona, her seferinde cc ekler durursun.

  on binlerce çalışanı olan bir şirkette, toplu mail grubuyla tüm çalışanlara gönderilen mailde, reply all yapar, o ve onu uyaranların toplu mailleriyle mail kutun sikilir.

  sizi de sikeyim bunu okuyan piçler. düzgün kullanın lan.