şükela:  tümü | bugün
 • ulvi yaman ve sinan dirlik tarafindan hazirlanan takip edilesi internet sitesi.
  sitenin icerigi, farkli kulvarlarda yaptiklari islerin ehli olmus, öyle cok taninmayan, "yilisik medya maymunu " profilinden uzak bir cok insanla " hayata dair " sohbetler.

  http://www.reportare.com/

  siteyi okurken kibrisli bir bayan sairin dizelerine takildi gözüm.

  yurdunu sevmeliymis öyle diyor babam
  benim yurdum
  ikiye bölünmüs ortasindan
  hangi yarisini
  sevmeli insan
 • latincede geri taşımak anlamına gelen sözcük.

  günümüzdeki röportaj kelimesinin kökeni midir bilmiyorum, ama türkiye'de artık keyifli röportaj okumanın adresi olacak gibi kısa zamanda.

  sebep mi istersin?

  her şeyden önce çok yalın bi tasarımı var; siyah, beyaz ve kırmızı renkleri içeriyor sadece. bu yalınlığın üzerine dili de gayet hayatın içinden, hiç öyle kasmıyor sizi okurken. imla kurallarına boş verdiğim ikinci yer oldu resmen, birincisi için (bkz: hoşlanılan kişinin de'leri bitişik yazması)..

  üçüncü olarak, hiç öyle ulaşılmayacak insanlar değil burda hikayesi aktarılanlar. kendince kariyeri olan ama hala sıradan insanlar. "insanların beni tanıması tuhaf geliyor" diye itirafta bulunabilecek ama kulaktan dolma laflar geveleyen paparazzi şebeklerine nazaran gerçekten söyleyecek bir şeyleri olan insanlar.

  son bişey daha diycem, burda okuycağınız röportajları şöyle bi solukta okuyup bitirmezsiniz, sayfalarca sayfalarca okursunuz; ama işin güzel yanı, o sayfalar konu başlıklarına göre tertibince ayrılmıştır. bölümlere ayrılmış romanla, ayrılmamış romanı okumanın arasındaki farkı bilenler anlar neyi kastettiğimi... bütün bunlara ek olarak bir de röportaj süresince çekilen fotoğraflarla, o konuşmanın hangi ortamda, hangi oturma düzeninde yapıldığını görme imkanı veriyor ki, insan kendisini bir röportaj okumaktan ziyade, konuşanları arka köşede oturup izler buluyor.

  ne dediniz duyamadım? şerefsizim aklıma geldiydi mi? hadi geçmiş olsun o zaman, ve iyi okumalar.

  qui rogat, non erat
 • yukarıda yazılı olan herşeye katılıyorum. ancak...
  röportaj yapılan kişilerin ağzından çıktığı gibi herşeyin yazılmasına dikkat edilmiş. lain, yoruyor insanı be abi. bu yazılanları birinden dinlesek bu kadar yorulmayız da, text olarak okurken kopup dağılıp gidiyorsunuz. biraz daha konuşma dilinden arındırılsa, daha okumaya elverişli bir hale getirilse diye düşünüyorum. mesela anlatan adam, konuşma esnasında birşeyi ikileyebilir. "o tam olarak öyle değil, tam olarak öyle değil" gibi. bu dinlerken batmaz. ama okurken pek akışkan olmuyor.
 • yaygın medyanın unutturduğu röportaj lezzetini internet ortamına taşıyan, bu özelliği ile türkiye'nin ilk ve tek röportaj sitesi olarak yayına başlayan reportare her biri kendi alanında sessiz ve derinden ilerleyen, medyatik olmayan isimlere öncelik tanıyan ilginç bir site.

  siyah beyaz oluşu, röportajların neredeyse tefrika biçiminde yayınlanması ve uzunluğu, fotoğraf kullanımı siteyi çarpıcı ve keyifli hale getirmiş.
 • abi herifler yapmış dedirten, çok iyi ropörtajların barındığı site. keşke daha aktif çalışabilseler.
 • günler geçip giderken, günün herhangi bir anında durup farklı bir dünyanın kapılarını açayım derseniz sitemiz emrinize amade. çeşitliliğin, farklılığın, özgünlüğün ve hayata dair hiç bitmeyecek meselelerin durup soluklandığı bir köşe reportare. röportajlarımızı okumak isterseniz bize uğrayın.

  çünkü röportaj güzeldir...

  reportare

  reportare ekip
 • uzun bir aradan sonra tüm cesaretimizi toplayarak yeniden yola çıktığımız 15 ekim 2015'den bu yana katettiğimiz mesafe, aldığımız olumlu tepkiler heyecan verici. artık her yeni gün katlanarak artan okuyucumuz ve daha da sevindirici olanı, hızla büyüyen bir ekibimiz var. aramıza yeni katılan arkadaşlar, "siyah beyaz" reportare'ye kendi tonlarını katıyorlar. evrensel gazetecilik kuralları çerçevesinde tüm arkadaşlarımızın sonuna kadar özgürce içerik oluşturmaları konusunda kararlıyız. bu, reportare'nin bağımsızlığının ve bağımsız kalma kararlılığının bir getirisi. çeşitliliğimizi ve özgürlüğümüzü sonsuz zenginliğimiz olarak görüyoruz. reportare'de de, tıpkı türkiye'mizde ve dünyamızda olduğu gibi her sese, her söze yer var. sözü olan herkese açık, özgür ve bağımsız bir mecra olmaya gücümüz, nefesimiz yettiği ölçüde devam edeceğiz.
  arkamızda kendimizden başka hiç kimse yok... reportare öncelikle iki kadim dostun ortak rüyası olarak başladı ve şimdi bu heyecanı paylaşan yeni arkadaşlarla olgunlaşıyor. herkesin gönüllü destek verdiği, aslında "deli işi" bu emek yoğun çabanın okuyucuda karşılığını bulmasından gayrı bir özlemimiz, hedefimiz yok.
  okuyucumuzdan beklediğimiz tek destek, reportare'nin sayfalarında geçirdiği keyifli zamanı, kendi dostlarıyla paylaşması ve sözümüzün çok daha geniş bir kesime ulaşmasına aracılık etmesi... açıkçası hazırlığından gerçekleştirilmesine, deşifresinden redaksiyonuna, fotoğraf çekimine kadar her bir röportaja günlerini veren bizler için en büyük ödül, sizlerin sosyal ağlarda sayfalarımızı paylaşıyor olmanız...

  1 ocak 2016'dan itibaren daha kaliteli bir teknik altyapı ile, daha zengin bir içeriği sizlere ulaştırmaya hazırlanıyoruz. hâlâ eksiğimiz çok. eksiklerimiz konusunda bizi yönlendirmeniz, önerilerinizle ufkumuzu genişletmeniz çok önemli. bütün çabamız, okuyucusuyla interaktif bir iletişim içerisinde olmayı başaran bir yayıncılıkla bizden cesaret alacak yeni oluşumlara kapı aralamak...

  umuyoruz ve diliyoruz ki örneklerimiz çoğalsın, "şimdilik" türkçe konuşan okuyucunun internette biraz daha zengin bir içerik bulmasına katkımız olsun...
  ***
  aralık ayından itibaren irem afşin, ali fuat karasu, funda dörtkaş, tarkan kaynar ve kubilay tüntül katılmıştı aramıza. yeni yıla yaklaştığımız günlerde defne canberk, ajda aras, gözde hatunoğlu ve aydın aksu'nun katılım müjdesiyle sevindik. son olarak paylaşımlarıyla twitter'ı kasıp kavuran iki önemli hesap, sol tarihte bugün ve tatyos bey ekibimize katıldılar. bu katılımlar etkisini hemen gösterdi ve reportare konuşulan röportajlarla göz doldurmaya, her geçen gün daha fazla okuyucunun ilgisini çekmeye başladı. bu gelişimi mutluluk ve gururla izliyoruz...

  irem afşin & ali fuat karasu ikilisi keyifli ekip çalışmalarına devam edecekler.

  funda dörtkaş edebiyat söyleşileri'ne devam edecek ama aynı zamanda ajda aras ile birlikte "yarı yarıya" adını taşıyan, fotoğraf ve metnin harmanlandığı özel bir bölüm hazırlayacaklar.

  sol tarihte bugün, türkiye ve dünya tarihinden günün en önemli olaylarını hatırlatmaya devam edecek.
  kubilay tüntül, "fotoğrafla konuşmak" bölümünde fotoğraf birikimini okuyucularımızla paylaşacak.

  defne canberk, "öğretmen odası" başlığı altında, eğitim dünyasından röportajlar hazırlayacak.

  gözde hatunoğlu "fuaye", aydın aksu "replik" başlıkları altında hazırlayacakları röportajlarla bizi sinema dünyasında dolaştıracaklar.

  sinan dirlik ve ulvi yaman imzalarını ise zaman zaman birlikte, zaman zaman tekil olarak görmeye devam edeceksiniz.

  ocak ayından itibaren aramıza katılacak yeni arkadaşların da müjdesini vereceğiz. her yeni isim, reportare içeriğinin biraz daha zenginleşmesi, okuyucular için çok daha keyifli bir röportaj sitesi anlamına geliyor.
  bütün çabamız, bizim de içinde bulunmaktan, okumaktan keyif alacağımız ve bu keyfi sizlere yansıtabileceğimiz bir reportare'yi sizlere ulaştırabilmek...

  kapılarımız röportaja gönül vermiş amatör-profesyonel tüm arkadaşlara, özellikle de öğrenci arkadaşların üretimlerine açık.

  tüm reportare okuyucularına şiddetin ve nefretin son bulduğu, mutlu, barış ve huzur dolu bir yıl diliyoruz.

  [http://reportare.com/kultur-sanat.html reportare//kültür]

  [http://reportare.com/toplum.html reportare//toplum]

  [http://reportare.com/politika.html reportare//politika]

  [http://reportare.com/is-dunyası.html reportare//iş dünyası]

  [http://reportare.com/medya.html reportare//medya]

  [http://reportare.com/magazin.html reportare//magazin]

  [http://reportare.com/yarı-yarıya.html reportare//yarı yarıya]

  [http://reportare.com/öğretmen-odası.html reportare//öğretmen odası]

  [http://reportare.com/fotoğrafla-konuşmak.html reportare//fotoğrafla konuşmak]
 • bir süredir kitap okumalarım dışında kalan zamanda okuma yaptığım site.
  değişik bakış açıları, kaliteli sorular, samimi muhabbetler, eğilip bükülmeyen yorumlar...
  onlar iyiler ben de iyiyim.
 • sürprizli site. takipteyiz.
 • yeni yayın dönemine yenilenerek başladık. teknik açıdan bir öncekinden daha iyi, içerik açısından daha zenginleştirilmiş bir reportare ile karşınızdayız.

  diyeceğimiz şudur ki:

  geride bıraktığımız sıcak ve zor yazın ardından hayli sert bir kışın eşiğinde olduğumuzun farkındayız. toplumun son derece kutuplaştığı, atomize olduğu bir ortamda sırtınızı herhangi bir gruba dayamadan, herhangi bir grubun sözcülüğünü yapmadan, herhangi bir gruba göz kırpmadan bağımsız ve bağlantısız bir yayıncılığı sürdürmek hiç kolay değil. ama bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bağımsız, özgün yayın çizgimizi koruyup geliştirmekte kararlıyız.

  “tıklayacak” sayısız site arasında kendimize özgü bir yayıncılık anlayışıyla, kendine özgü bir okuyucu kitlesiyle buluşma derdindeyiz. farklı yüzlerden farklı sözleri sakin kafayla okumak isteyenler için sakin bir liman oluşturmayı hedefledik.

  çoğu insan için zamanın çok kıymetli olduğunu, öyle uzun cümlelere ayıracak vakitlerinin olmadığını biliyoruz. eğer tesadüf eseri ziyaretçimiz olmuşlarsa, birkaç saniyelik temasımız için teşekkür ediyoruz onlara ve daha geniş bir vakitte yeniden bekliyoruz.

  çayını, kahvesini alıp, günün sakin bir saatinde sakin bir şeyler okumak isteyenler; günün yorgunluğunu bir duble içkisini koyup, küçük harflerle konuşan insanların ne dediğine kulak kabartmak isteyenler için çalışıyoruz biz.

  birbirimizi daha fazla dinlemeye ve anlamaya ihtiyacımız olduğunu, bunun için de birbirimize daha fazla zaman ayırmamız gerektiğini düşünüyoruz. kimseye aceleyle yanıtlayıp göndermesini beklediğimiz birkaç soru sormuyoruz. uzun uzun konuşmayı, uzun uzun sorular sormayı, her bir yanıtı didiklemeyi ve içinden yeni sorular üretmeyi seviyoruz. “okunmaz” endişemiz yok açıkçası. okumak isteyenin severek okuyacağı ve başka hiçbir yerde bu kadar ayrıntılısını, bu kadar genişini ve bu kadar hesapsızca hazırlanmışını bulamayacağı söyleşilerin peşindeyiz.

  pervasızlıksa, bu pervasızlığımızın elbette geçerli bir nedeni var: ticari endişesi olmayan bir yayıncılık yapıyoruz el birliğiyle. sitemizi yayına hazırlayan teknik ekibimizden, röportajlarıyla destek veren muhabirlerimize, fotoğrafçı arkadaşlarımızdan düzeltmenimize, reportare’yi yaratan ekibin tüm fertleri gönüllülük esasıyla çalışıyor. bu nedenle "sayısız insanın" sitemizi “tıklamasıyla” değil, son derece emek yoğun bir çalışmanın ürünü olan röportajlarımızın doğru okuyucuyla buluşmasıyla ve “okunmasıyla” ilgileniyoruz.

  yeni yayın dönemimizde de sizlerden beklentimiz, reportare’nin kesinlikle size benzeyen daha geniş bir okuyucu kitlesiyle buluşmasına destek vermeniz. yorum, görüş ve değerlendirmelerinizle bizi yönlendirmeniz… bunun için her zamanki gibi dilerseniz sosyal ağlar üzerinden, dilerseniz info@reportare.com adresinden bize ulaşabilir, bizim için çok değerli olan görüşlerinizi bu kanallardan paylaşabilirsiniz.

  dostlukla…