şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rahmetli amcamın oturduğu apartmanın olduğu paris'in meşhur cadde/meydanıdır. (bkz: place de la republique)
    1800'lü yıllardan kalma bir apartmanda oturuyordu. küçük bir salon, küçük bir yatak odası ve küçücük bir mutfağı olan bu apartman dairesinin pencereleri caddeye açılmakta ve zemine kadar uzanmakta idi. yerler eski ahşap parke akçaağaç renginde idi. kapılar uzun ince ahşap kollu idi. tavan oldukça yüksekti. daire küçüktü ama içerisinde o kadar eşya olmasa ferah denilebilirdi. rahmetli amcam meşhur sağ-sol davaları döneminde ülkeyi terketmek zorunda kalmış. babaannemin akrabaları daha önce gidip yerleşmişler paris'e. onların yanına gitmiş. bir matbaada çalışmaya başlamış. daha sonra yengemle tanışmış ve evlenmişler. katolik bir fransız olan yengem louvre bölgesinde yaşamış ve orada fransız ihtilalinden önce derebeylik/şövalyelik yapmış aristokrat bir aileden geliyormuş. aile oldukça tutucu imiş. yengem, "tipik fransızlardı" demişti. evliliklerine yengemin babası çok karşı çıkmış. ne de olsa farklı bir ırk ve dine mensup (-ki amcamın dindarlığı sorgulanır. kendisi gençlik yıllarında ateist olduğunu emeklilik ve hastalanma evresinde allaha' inandığını söylemişti) bir işçi idi amcam ve kızı için hiç de iyi bir damat adayı değildi. tüm itirazlara rağmen amcam ve yengem evleniyorlar ve bir kızları oluyor (sevgili kuzinim).

    konu biraz dağıldı. apartmandan bahsedecektim. barok mimari tarzına sahip bu apartmanlar tam bir sanat eseri idi. oldukça süslü dış süslemeler, uzun sütunlar, melek ve diğer figürlerden heykeller, küçük balkonlar, uzun pencereler , aydınlık ferah yüksek tavanlar. modern, laik , cumhuriyetçi fransa'nın tarihi gibi orada öyle gösterişli ve yalnız duruyorlar. caddenin süsleri.
  • fr. cumhuriyet.
  • dün app store'da fiyatının 1.29 tl'ye düştüğünü görünce indirdiğim, 3.61 gb boyutlu, illüminatik öğelerin harman olduğu oyun.
  • los angeles’ta enfes bir kahvaltıcı/pastane.
  • los angelesta enfes bir kahvaltici/pastane olmasinin yani sira san franciscodaki ortalama kahvalticilardan 30% falan daha ucuzdur kendisi