şükela:  tümü | bugün
  • 21. gezici film festivali kapsamında ankara'da 27 kasım ve 1 aralık olmak üzere 2 kez gösterime girmiş, noam chomsky röportajları üzerinden ilerleyen belgesel-film.
  • noam amcamızın açık bir şekilde madde madde dünya düzeninde nasıl zenginler hep yükselmeye devam ederken işçi tabakasının gün be gün yerin altına girdiğini açıkladığı belgesel .
  • chomsky, belgesel boyunca sanki türkiye'yi anlatmış. abd'de olan bitenler, türkiye'nin son 15 yılının bir özeti gibi.
  • amerikan rüyasının iç yüzünü ve dünyanın hangi kafayla yönetildiğini anlattığı muazzam bir eser.
  • herkesin en az bir kere izlemesi gereken belgesel tadında bir röportaj. amerika'ya bakarken türkiye'yi de daha iyi anlayabiliyorsunuz.
  • zenginlerin daha zengin olmak için halkı nasıl köleleştirdiğini anlatan harika belgesel. noam chomsky zenginlerin yöntemlerini madde madde anlatıyor.
  • kendini open papatya nın tavsiyesi ile izlediğim , chomsky dehasını tanımamı sağlayan ; abd'nin politik, sosyal, ekonomik dinamikleri üzerinden egemen güçlerin halkı nasıl kurguladıkları oyunlar üzerinden manipüle ettiklerini, sömürdüklerni anlatan çok başarılı bir çalışma. günümüz türkiye siyaseti ile de paralellikler kurma fırsatı veriyor, güzel bir zihin egzersizi.
  • noam chomsky'nin solo olarak yardırdığı ve tam olarak özümseyebilmek için iki kere izlediğim muhteşem belgesel. içeriği ismi ile paralellik gösteriyor ve amerika'nın politik ve ekonomik dinamikleri üzerinden amerikan rüyasının iç yüzüne hakim olanlar hakkında sağlam yaklaşımlar getiriyor. amerikan devlet sisteminin zengin egemenliği üzerine nasıl inşa edildiğini anlatıyor. bunu da gücü ve zenginliği yoğunlaştırmanın 10 prensibi üst başlığıyla detaylandırıyor.

belgeselde ele alınan pek çok sağlam ayrıntı ve analiz var. ancak bana en vurucu gelen noktalardan birisi "demokrasi fazlalığı" olarak dile getirilen kavram oldu. 1960'lı yıllarda abd'de yükselen özgürlük hareketlerinin yarattığı dinamizm ülkenin yöneticileri tarafından bizzat amerikan düzenine bir tehdit olarak algılanmış ve dizginlenmesi istenmiş. bu tehdidi de demokrasi fazlalığı olarak adlandırmışlar. izlerken düşüncelere kapılmamak elde değil.
  • amerikan sermayesinin amerika ve dünyanın ebesini nasıl bellediğini bilale anlatır gibi anlatmış chomsky, izlenmeli.
    (bkz: corporatocracy)
  • chomsky'nin abd başkanlarından nixon'dan sonrasını hatta kurulustan itibaren yonetim anlayisini epey eleştirdiği belgesel film. güncelde obama'yı gömmüş, reklam başarısı olduğunu söylemiş. hadi bunlar heriflerin iç siyaseti de, özelleştirmeler ve isci- sendika hakları, vergi bölümleri bizim gibi ülkelerle çok fazla ortak nokta barındırıyo. ilgisi olanlar izlemeli bence. çünkü ben dedim diye.