şükela:  tümü | bugün
  • köy enstitülerine ilk darbeyi vuran sözümona milli eğitim bakanıydı. diğer yandan imam hatiplerin açılmasına ön ayak olmuştur. gericidir.
  • 1903-1953 yılları arasında yaşamıştır. 1940'ların sonlarında chp hükümetlerinde milli eğitim ve çalışma bakanlığı yaptı. uzun yıllar eğitimci olarak çalışmış, özellikle son yıllarında dini eğitim üstüne kitaplar yazmıştır.
  • adı sivas'ta bir caddeye verilmiştir.
    (bkz: sirer caddesi)
  • demokrat parti kuruluncaya kadar, cumhuriyet halk partisi içinde yuvalanmış gericilerdendi. köy enstitülerinin sıradan öğretmen okullarına çevrilmesinin başlıca mimarlarındandır.
  • 18 ocak 1950 tarihinde iş kanunu'nun bazı maddelerinin değiştirilmesi için görüşmeler yapılırken çalışma bakanı sıfatıyla şunları söylemiştir:

"...bizim mesuliyetli bulunduğumuz zamanlar içinde sınıflar mücadelesi olmayacaktır. sınıflar nefretle, kinle grev ile birbirinin karşısına geçmeyeceklerdir. bu devlet buna meydan vermeyecektir. bu sebeple mücadele silahlarına da lüzum olmayacaktır."

ayrıca (bkz: grev isteyen işçinin türklüğünden şüphe ederim)
  • "faşist, grev hakkına, sosyal gelişmelere karşı olan bir zat"

cahit talas kendisini bu şekilde tanımlamaktadır (bkz: "cahit talas ile söyleşi-yaşam öyküsü, cahit talas'a armağan, mülkiyeliler birliği yayını, ankara,1990, s. 10).
  • (bkz: tevfik ileri)
  • sivas'ta halkın çok sevdiği bir milletvekili imiş. ölümü ise büyük üzüntü yaratmıştır.
    50 yaş civarı şemsettin ve sirer (siler) isimleri pek yaygındır.

not: genelde ismi kimlikte şemsettin olarak yazılmış, halk arasında sirer-siler diye hitap edilmektelerdir.
  • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin ucunde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyettir. hukumet uyesi olarak gorev alislarina iliskin bilgiler asagidadir:

s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. 15.hukumet/milli egitim bakani/07 agustos 1946/10 eylul 1947/sivas/chp/1 yil 1 ay 3 gun/1 yil 1 ay 3 gun
    2. 16.hukumet/milli egitim bakani/10 eylul 1947/10 haziran 1948/sivas/chp/9 ay/1 yil 10 ay 3 gun
    3. 18.hukumet/calisma bakani/16 ocak 1949/22 mayis 1950/sivas/chp/1 yil 4 ay 6 gun/3 yil 2 ay 9 gun

not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
  • köy enstitülerinin açılışının 76. yılı vesîlesiyle kendisini lânetle anıyorum.