şükela:  tümü | bugün
 • hacettepe jeoloji mühendisliği profesörlerinden. inşaat, maden ve jeoloji mühendislerine zemin şevlerinin duraylılığı hakkında baba öğretiler kazandıran üstad zemin ve kaya mekanikçisi.

  kendisi odtü mezunu olup, evert hoek'a ayarların tepesinden bir tane vermiştir. türk tipi akademisyen tanımının zıddı şahsiyet.
 • derslerinde mezun olur olmaz işe yarayacak şeyler öğreten ender hocalardan olduğu söylenir. ben dersini alma fırsatı bulamamıştım, diyenlerin yalancısıyım.

  "1952 yılında izmir’de doğdu ve mühendislik jeolojisi konusunda yaptığı yüksek lisans tez çalışmasıyla 1975 yılında hacettepe üniversitesi’nden jeoloji yüksek mühendisi olarak mezun oldu. haziran 1975 ve mart 1976 arasında mta genel müdürlüğü radyoaktif mineraller ve kömür dairesi’nde uranyum aramalarında görev yaptı. mart 1976-ağustos 1977 arasında vatani görevini tamamladıktan sonra mta fizibilite etütleri dairesi’nde göreve başlayarak aralık 1995’e kadar bu kuruluşta çalıştı. bu süreç içinde; kaya ve zemin etütleri birimi ile kaya ve zemin mekaniği laboratuvarlarının kurulması, jeoteknik projelerinde mühendis ve yürütücülük, birim yöneticiliği ve daire koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 1991 yılında odtü’de doktorasını tamamladı ve 1994 yılında doçent unvanını aldı. aralık 1995’te hacettepe üniversitesi jeoloji mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 2000 yılında profesörlüğe yükseltilen reşat ulusay, halen bu bölümde çalışmakta olup, uygulamalı jeoloji anabilim dalı başkanlığı görevini de yapmakta ve ayrıca 1992’den bu yana yarı-zamanlı öğretim üyesi olarak odtü’de de ders vermektedir."
 • müthiş eğlenceli bir insan. şu aralar rmr* ve q gibi kaya sınıflama sistemlerine alternatif üretmekle meşgul.
 • bugün jmo'dan şöyle bir mail aldım:
  "uluslararası mühendislik jeolojisi birliği ıaeg‘nin "en prestijli-en üst düzey" ödülü olarak bilinen ve "jeomekanik" biliminin kurucusu sayılan hans cloos adına verilen "hans cloos madalyası‘na üyemiz, hacettepe üniversitesi öğretim üyesi ve mühendislik jeolojisi derneği başkanı prof. dr. reşat ulusay layık görülmüştür.
  uluslararası mühendislik jeolojisi birliği ıaeg tarafından 1977 yılından bu yana iki yılda bir verilen hans cloos madalyası bugüne kadar 19 kez abd, kanada ve avrupa ülkeleri adaylarına verilmiş; 2008 yılında çin adayı dışında 2016‘da ise ilk kez türkiye adayına verilmiştir.
  bilim adamlarına mühendislik jeolojisi alanındaki "olağanüstü katkıları", uluslararası bilim topluluğunda tanınırlığı ve örnek davranışları nedeniyle verilen bu ödülü her açıdan hakeden değerli üyemiz, hocamız, meslektaşımız, sayın prof. dr. reşat ulusay‘ı kutlar, başarılarının devamını dileriz."

  kitaplarını kaynak olarak kullandığım reşat beye bu vesileyle bir de teşekkür etmek isterim.
 • mühendislik jeolojisi kitabını büyük bir istekle okuyup sınavda bana yorum çeşitliliği kazandıran ve dersi rahat geçmemi sağlayan bilimadamı. kendisi kaya mekaniğinde üstat olmuş.

  “üyemiz, mühendislik jeolojisi derneği kurucu başkanı ve hacettepe üniversitesi öğretim üyesi prof. dr. reşat uusay, ınternational society for rock mechanics (ısrm, uluslararası kaya mekaniği birliği) 2019-2023 dönem başkanlığına seçilmiştir. ülkemiz ve mesleğimiz adına gurur duyduğumuz, kaya mekaniğine evrensel düzeyde katkı sağlayacağına gönülden inandığımız hocamızı, yeni görevinden dolayı içtenlikle kutlar başarılarının devamını dileriz.”