şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çeşitli disiplinlerdeki araştırmacıların birbirlerini bulabildikleri web 2.0 tabanlı bir internet platformu. üye olup profilinizi yazıyorsunuz cv’nizden favori makalelerinize kadar. ne çalıştığınızı neler yapmak istediğinizi giriyorsunuz. böylece benzer şeyleri çalışan çalışmak isteyen insanlar birbirlerinden haberdar oluyor. araştırmanız için gerekli olan deney hayvanlarından kimyasallara kadar çeşitli materyalleri arayabiliyor, o güne kadar çıkardığınız makaleleri insanların erişimine açabiliyor insanlar ile çalışmaları hakkında tartışabiliyorsunuz. konunuz ile ilgili seminerlerden, seminerlerin deadlinelerinden, ve alanınız ile ilgili önemli olaylardan haberdar oluyor, kendinizin toplam impact faktörünüzü hesaplayabiliyorsunuz

  ulan şerrefsizim aklıma gelmişti.
  hayranı olduğumuz akademisyenleri "poke"leyebiliyor muyuz ki?

  adres: https://www.researchgate.net/…pplication.login.html
 • akademik facebook.
 • (bkz: academia.edu)
 • calistiginiz konunun "celebrity"leri ilgi alanlariniza bakip sizi "follow" edebiliyor, degisik bir durum.
 • gerek arayüzü, gerek özellikleri ile academia.edu'dan kat kat daha üstün bir akademik yayın ve araştırmacı ağı.

  ayrıca
  (bkz: researcherid)
  (bkz: orcid)
 • inbox'ınızı junk maile boğan bir yonja. ne yaptığının da gağğğğyet farkında. hele hele:

  "ıf you delete your account, you will not be able to re-activate it later.
  please check the privacy settings and notifications settings to make sure your problem can't be resolved there or contact us with any question you have."

  junk maile boğduğumuzun farkındayız, sırf bunun için kapatmak istiyosundur kesin, notification settingsten bi şeyapın oradan düzelcek.
 • akademik kariyer yapmayan ancak yeni yapılan araştırmaları ve gelişmeleri takip etmek isteyen benim gibiler için de harika olmuş bir oluşum.
 • günde en az bir kere "gel bize katıl", "bak şu makaleyi sen yazmışsın onayla", "x kişisi seni de burada görmek istiyor" diyen ağ. yani ilk mail geldiğinde düşünürüm demiştim. ikinci mail geldiğinde alla alla bir bakayım dedim. sonrasında da "bu ne bea" tepkisini vermeme neden olduğu için inatla üye olmuyorum. bu kadar zorlayıcı "research" yaptırma çabası kutlanası. resmen araştırma yapasım gelmez oldu sayelerinde. aha şimdi baktım da "y kişisi makalemi istiyormuş" girsem mi lan acaba*?
 • kullanmasını bilen için bir boka yarayan site. en basitinden q & a (soru-cevap) denilen bir özelliği var. insanlar araştırmalarında takıldıkları noktaları aynı konuda çalışan diğer araştırmacılara sorabiliyor. zaman zaman alanında önde gelen kişiler de bu sorulara cevap verebiliyor. normalde iki saat uğraşıp "belki" elektronik postayla iletişime geçebileceğiniz (o da cevap verirlerse) bu kişilerle doğrudan bağlantı kurma olanağı sağlıyor size. ayrıca çalışmalarınızı başkalarıyla paylaşabilmenize de yarıyor. üniversitenizin erişim olanağı sağlamadığı dergilerde yayınlanan makaleleri doğrudan yazarlarından edinebiliyorsunuz. bunun dışında daha başka özellikleri de var. bu siteyi facebook şeklinde kullanıyorsanız eğer, o da sizin sorununuz.
 • türkiye gibi bilimin meraktan ve yeni şeyler keşfetmekten ziyade para kazanmak amacıyla memur zihniyetinde sabah 8 akşam 5 arasında yapıldığı bir ülkede "inek facebook'u" tanımı yapılmasına şaşırmadığım akademik etkileşim sitesi. sonra da şikayetlenirsiniz bu ülke niye gelişmiyor diye. bu kafaya rağmen bence yine iyi gelişmiş bu ülkede bilim.