şükela:  tümü | bugün
  • resmi olarak duyuruldu.nextgen ve pc ye çıkıyor sadece...
  • bu aralar söylentileri tavan yapan oyun. bakalım capcom e3'te bir süpriz yapacak mı?
  • sızdırılan bir görsele göre sony'nin e3 konferansında gösterilecekmiş.
  • yayınlanması halinde havada kapacağım oyundur. ps1'de defalarca bitirmeme rağmen tadına doyamamış, hatta ve hatta ingilizcemi geliştirme fırsatı vermiş bu emektara ne kadar para ödesem azdır.*
  • e3 2018’de gösterilen ve 25 ocak 2019 da çıkacak oyun.
  • 2 trailer ile e3 2018'de kendini göstermiş oyun.

trailer'ın biri bu, diğeri de şu.

gelelim yorumlara ;

leon scott kennedy, sherry birkin ve claire redfield'ın güncel modellerine laf söyleyen çok açık haksızlık eder. playstation 1'in bilmem kaç poligonluk modellemelerini 20 yıl sonrasına taşımaya çalışıyor adamlar, buradan vurmaya çalışmak olmaz. he leon'un bir sahnede "göt çeneli" olmasına ben de takılmadım değil ama ufak detaylar bunlar. *

kamera açısı over the shoulder. mutlu oldum diyemem ama trailerların'ın verdiği genel atmosfere bakınca sırıtmayacak gibi görünüyor.

oyun resident evil motoruyla yapılmış ve aynı motor üzerinde çalışıyor. serinin geleceği açısından güzel bir gövde gösterisi. fox engine gibi harcanmaz umarım.

poor man's will smith, marvin'imiz görünüyor. * bakalım bu sefer de "your party has been cancelled." diyecek mi. *

trailer'da hunk ve chief irons'ın seslerini duyuyoruz. ayrıca mr. x de görünüyor. yalnız mr. x'e giydirilen fedorayı beğenmedim. olmamış.

raccoon city police department'ın dizaynı değişmiş. en basit örnek ; hemen girişte bulunan heykel danışmanın arkasına konmuş, ayrıca ikinci kata kestirme olan merdivenler de yanlara alınıp tek katlı bir dizayn haline getirilmiş.

oyunda yeni alanlar olacak, ilk linkini verdiğim trailer'ın 1.34 kısmında görülebilir.

karakter olması gerektiği gibi genç duruyor. leon 21, claire 19 yaşında bu oyun sırasında.

ikinci verdiğim fragmanın son sahnesinde mr. x haklayan g2 formuyla william birkin'i yarım saniye de olsa görüyoruz.

yine ikinci fragmana bir farenin gözünden başlıyoruz. t-virus'ın fareler aracılığıyla yayılıp salgın haline geldiği hatırlanırsa çok klas bir açılış olmuş. ayrıca farenin gözünden ilerlerken fat kasa playstation 1 görünmekte, dualshock yok ama. *

şimdilik playstation 4 exclusive olarak görünüyor, diğer platformlar meçhul. edit : xbox one ve pc'ye de geliyor, resmi duyuru.

bekleyip görelim, gayet ümitliyim ben. çıkış tarihi 25 ocak 2019.
  • sony tarafından fragmanı ve oyun içi videoları yayınlanmıştır.

fragman: https://www.youtube.com/…xtxjtqa6vsw&has_verified=1

oynanış videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ruwikxdkdpk

1998'de piyasaya sürülen playstation one versiyonu bilindiği gibi çift cd idi. a seneryasunda leon ile ilerlerken b senaryosunda claire ile ilerliyor, a senaryosunda anlam veremediğimiz olayların perde arkasını b senaryosunda öğreniyorduk. umarız yeni versiyonda da claire ile ilerleme fırsatı bulabiliriz.

the last of us, god of war, gran turismo, uncharted gibi tek başına konsol aldırma potansiyeline sahip. tabi playstation'a özel olursa.
  • 25 ocak 2019'da bana bir doğum günü hediyesi olacak oyundur.
  • 17 dakikalık oyun içi videosu

90'lı yıllarda kuzenimle fotoğrafçı dükkanında sabah başlayıp gece çıktığımız. tek, dar mekanda oyunla birlikte benzer atmosfere hapsolduğum oyun. demosunu ve videosunu hiç beğenmemiştim ama oyun içi videoda görüp hayran olduğum, o yıllara götürmüş oyun. leon karakteri kaslı değil, artist hareketleri, laf sokmaları artık yok. tam manasıyla rookie olan karakterin polislik mesleğindeki ilk gününü yaşıyoruz. yaralı siyahi polisin kübik e, kol savuruşlarını hatırlıyorum da şimdi gözünün içindeki ışığına kadar yansıtmışlar. oyunda kare kare ne olacağını bilmek belki dezavantaj ama silent hill ve metal gear solid gibi oyunlar da acaba remake olarak karşımıza çıkar mı diye heyecanlandırmıyor değil.
    resident evil serilerine gelecek olursak. 4. oyunu oynayana kadar 2. ve 3. oyunlar efsaneydi gözümde ama oynanış ve mekanlar olarak resident evil 4 en beğenilen oyun olmuştu gözümde; ancak kapalı tek mekanları, lineer olmayan hikaye anlatımı ve sorunlu karakterleriyle serinin ikinci oyunu efsaneydi gözümde ama 4. oyunu oynadıktan sonra çok ağır gelmişti ve içimde bir ukde olarak kalmıştı.
    2019'da last of us 2 ve resident evil 2 remake için kesenin ağzını sonuna kadar açacağım çünkü değer.
  • xbox one'a da çıkacak oyundur.

xbox one