• resident evil serisinin çok yakında çıkacak olan oyunu.. gamecube için yapılmaktadır ve oyunun screenshotlarından gördüğümüz kadarıyla resident evil 2 den tanıdığımız leon kennedy le oynayacağız.. grafikleri epey bi ürpertici..
 • videosundan izlediğim kadarıyla grafikleriyle gönlümü fetheden, oldukça ilginç ortamlarda geçen ve değişik bir konuya sahip olucağını tahmin ettiğim bir oyun. aksiyon macera olayına yeni bir soluk getirmesi en büyük arzumuz
 • zevkle, sevkle, büyük bir merakla beklenen, basından kaldırtmamayı düşündüren oyun
 • resident evil serisine yepyeni bir hava katan, bol bol ödül alacağı kesin gözüken oyun.

  kahramanımız, resident evil 2'den tanidigimiz leon kennedy'dir. raccoon city faciasından sonra polisliği bırakmış, nasıl olmuşsa bir tür hükümet ajanı olmuştur. avrupa'da amerikan başkanının kaçırılan kızını bulmakla görevlendirilmiş, izini ufak bir ispanyol köye kadar sürmüştür. daha rastladığı ilk köylünün ona ters ters küfür edip sonra da baltayla alnını okşamaya yeltenmesi, delikanlı leon'umuzun bu köyde bir gariplik olduğunu anlamasına yetmiştir.

  resident evil 4 önceki bölümleri gibi bir survival horror oyunudur. fakat önemli bir farkı, önceki oyunlarda adım başı rastlanan puzzle'ları azaltması ve daha çok aksiyona yüklenmesidir. bakış açımızın leon'un arkasında olması, oyunu ilk third person shooterolarak değerlendirmemize sebep olabilir. fakat görüntünün leon'u iki-üç adım arkasından değil, omzunun hemen arkasından takip etmesi görüş açımızı sadece tam önümüze kısıtlayarak hedef alanımızı daraltmakta, oyunun gerilimli atmosferine büyük bir katkıda bulunmaktadır. gerek sessiz ortamlarda yürürken, gerek peşimizden koşan envayi çeşit düşmanlardan kaçarken sürekli sağa sola bakma paranoyası yaratır, lezizdir.

  standart düşmanlar tabiiki zombielerdir. fakat gene diğer oyunlardan farklı olarak, bu zombie'ler hantal, beyinsiz ölüler değil, gayet zeki, koşabilen tutabilen, çok pis ispanyolca küfür eden (- basta hijo de perra!), türlü silahlarla üstünüze yürüyen cinleri tepelerinde köylülerdir. korkunçturlar, baltalarla oraklarla üstünüze gelirler, dinamit veya molotof kokteyli atanları bile vardır. duvarlara çatılara dayanmış merdivenlerden tırmanırsınız, peşinizden tırmanırlar. "laan laan gelmeyin hüleyn!" diye anırarak merdiveni okkalı bir tekme ile devirirsiniz, kaldırıp tekrar dayarlar. bir eve kaçar kapıyı kapatırsanız, vura kıra açmakla kalmazlar, pencerelerden içeri akarlar. azimlidirler bir nevi, cephaneniz azalınca çok koşturmanız gerekir. tabii oyunun ilerisinde rastlayacağınız yaratıklar, bu köylüleri mumla aratacaktır, o ayrı.

  bol aksiyonlu bir oyundan doğal olarak bol bol silah beklenir. ilk başta leon'un el tabancası işinizi rahatlıkla görecektir. önünüze kısa sürede değişik modellerde pompalı ve dürbünlü tüfekler, el bombaları ve magnumlar çıkacak, hepsini birden taşımaya yeriniz olmadığı için sizi zorlu kararlar almaya zorlayacaklardır. türlü yerlerde karşınıza çıkan sapık paltolu tüccar bir zat "nıhehehe silah lazımmıydı abi?" diyerek, neo misali önünü açarak üzerindeki envayi çeşit silahları sunacaktır. iş sadece silahları almakla bitmeyecektir, aynı zat ayrıca silahlara para karşılığı türlü upgradelerde yapabilmektedir.

  oyunun grafikleri hakkında denilecek fazla birşey yoktur, capcom kendisini aşmış, gamecube ise "x-box'ta neymiş?" dercesine kuvvetini zorlanmadan göstermiştir (en zorlu, şafşatalı anlarda bile fps zerre düşmemiştir, adeta film izliyormuş havası verir). ses ve müziğin etkisi kusursuzdur. sessizce yürürken uzaktan gelen ispanyolca bir böğürtü ile düşmanın yaklaştığını hisseder, sağa sola panikle bakarsınız. o ana kadar olmayan veya sakince çalan müziğin tavan yapması zorla içinizi ürpertir. nasıl ki pavlov'un köpeğizil sesinde salyalar akıtmaya şartlanmışsa, kükreyen bir hızarın sesinde bir taraflarınızla üç buçuk atmaya şartlanırsınız.

  nintendo gamecube sahiplerinin elleri kanda olsa bile kaçırmamaları gereken bir oyundur re4. son çıkan haberlere göre 2005 sonunda playstation 2 içinde çıkartılacakmış, ilgilenenlere sevinçle duyurulur.
 • pavlov'un köpegi olayi ile dawn of the dead filmindeki öldükten sonra beynin yasarkenki rutinlere devam etmesi (zombiler bilinçidisi bir sekilde alisverismerkezine yöneliyorlardi) sisteminin güzel bir sentezini içinde barindiran iddiali bir oyun.tarz degistiren resident evil'in hayranlari tarafindan geri çevrilmeyecegini düsündügüm bir senaryo ve oynanisa sahip.

  ayrica trailer'larindan bir tanesinde biohazard 4 yazmasi ile aklimi karistirmis olan oyun.
 • grafikte biraz yiyerek modifiye edilmis haliyle playstation 2 versiyonu onumuzdeki 1-2 ay icerisinde satis sunulacak capcom saheseri.
 • playstation 2 için resmi çıkış tarihi olan gün* e-donkey network'üne düşerek "oha" dedirtmiştir. bkz: http://www.ps2rip.com/
 • leo kennedy nin her nasılsa baskanın kacırılan kızı ashley i arayıp bulmak icin avrupada ucra bir kasabaya gelmesiyle baslıyor oyun. kıza ulasmak icin yolboyunca cesitli anahtarlar, silahlar toplamak, hem zombie hem de normal insan oldurmek gerekiyor. yol boyunca sizi öldürmeye calısmayan ve hatta zombie olmayan karakterler cıkıyor karsınıza, madridden eski polis vs. bunlarla beraber hareket ettigin zamanlar oluyor. dev ekranda oynandıgı zaman muhtesem geriyor insanı. oyun ile ilgili bence tek negatif olay ise leon un goruntuyu oldukca engellemesi. bu oyunu keske first person shooter tadında yapsalardı dedirtiyor insana... her ne kadar ilk bolumlerde grupca yaklasan zombie köylülerden epey tırssanız da ( oyle kafaya tek atısta ölmüyorlar ne yazıkki biraz ugrasmak gerekiyor) ilerledikce bu amcaların daha da astıklarını görüyoruz. kafasında kesekagıdı elinde de elektrikli testere olan jasonvari * bir adam cıkıveriyor karsınıza kafaya ates acıyorsun olmuyor, yanına yaklastıgı anda kafanı testereye teslime diyorsun ki adam zombie degil gercek insan ve cok kurnaz essekoglu, kosa kosa yanında bitiyor ve arkana geciyor, bazı yerlerde hızlı davranmak gerekiyor. hadi bunu da atlattık, biraz daha ilerleyince kafası kopan zombielerin kafalarının dallanıp budaklandıgını ve tuhaf yasam formlarına donusup size saldırdıgını goruyorsunuz. tırstırıcı... tuhaf deniz canavarları, dev zombieler.... yok yok kısacası bu oyunda. ayrıca size saglık kazandıran sarı, yesil ve kırmızı otları karıstırılıp icildiginde hem saglıgı fullemesi hem de maximum saglıgı arttırması oldukca guzel dusunulmus bir ayrıntı.
  ben bu oyunu dun oynamaya basladım kısa zamanda hastası oldum. playstation 2, resident evil ve türevlerini sevenlerin kacırmaması gereken bir oyun...
 • rahat rahat demo bile seyrettirmeyen bir oyun. (bkz: dodge)
hesabın var mı? giriş yap