• herkesin kafasını kurcalayan şu soruya çok güzel cevap olmuştur.

eski şarkılar, filmler, oyunlar gerçekten çok güzeldi de mi özlüyoruz yoksa sadece geçmiş döneme dair melankolik duygular mı bize böyle hissettiren?

bu oyunu aldım arkadaş. şunu belirtmeden geçmeyeyim, re'yi ps1 de oynadığım zamanı bile hatırlamıyorum ki konuyu, atmosferi falan tamamen unutmuş durumdaydım. son derece nötr başladım oyunu oynamaya. hatta aksine belki de beklentim düşüktü. 16 sene önce yapılmış bir oyun ne kadar güzel olabilirdi ki..

!!!anca bu kadar güzel olabilirmiş!!!!

bu zaman zarfında ne oyunlar geçti gitti bu türe yakın paletten. diğer tüm re'ler, silent hill serileri, gta'ların hepsi, grim fandango, longest journey, monkey ısland tarzı adventure oyunları, uncharted, batman serileri veya last of us tarzı action-adventure oyunlar ve daha ismini hatırlayamadığım türlü türlü oyun...

ama bu oyundan aldığım zevk "yine yeni yeniden" tek kelimeyle inanılmaz ve benzersiz. survival horror'ın babası derdik hep. bence eksik kalmış. tanrısıymış bildiğin.

bana yıllar sonra tekrar ışıkları kapattırıp, kulaklık taktırarak korkuyu iliklerime kadar hissetme keyfini yaşattırmıştır.

sen çok yaşa resident evil. önünde saygıyla eğiliyorum....
  • 2015 in ilk ceyreginde cikacak olan, resident evil`in ilk oyununun remake i. resident evil severler icin leziz haber. oyun playstation 4 ve xbox one icin de oynanabilir olacak.
  • 20 ocak'ta çıkacak olan oyun. steam'de 40 liraya satılıyor.
  • daha on sekiz gün evvel bitirdiğim oyunu, (#48193792) “hd remaster” adıyla pc versiyonu da çıkınca yeniden oynamak zorunda kaldım. söz konusu re serisi ise, ne hikmetse zorunda hissediyorum kendimi.. yukarıdaki entry’de sebebini yazmıştım zaten, burada da tekrarlamayayım..

‘96da çıkan ilk oyun ile hd remaster sürümü arasında, ufak tefek senaryo farklılıkları ve görüntü netleştirme harici pek de bi cacık yok. farkettiklerimin kimisinin ekran görüntüsünü aldım, kimisini de sıcağı sıcağına kağıda yazdım..
    malum, resident evil oynarken bulmacalarda zorluk çekmemek, hangi item nereye koyulacağını unutmamak için not almak şart.. (en azından benim için öyle, unutkanlık yaşlandıkça iyice artıyormuş..) aynı odaya üst üste girmekten kurtulmuş oluyorsun böylelikle..
    spoylır olmaması için etiket koyayım.

--- spoiler ---

on sekiz gün evvel oynadığımda, karakter olarak jill’i seçmiştim, bu kez de chris ile oynadım.

oyunun yeni versiyonunda en fazla sevdiğim değişiklik, artık merdivenlerden çıkarken, merdiven çıkma efekti olmaması. ps1’de, mansion'da merdiven çıkmaktan nefret etmiştim! kapılarda eyvallah tamam, bi güzellik katıyor da, merdivenlerdeki o ara geçiş!! bi de yavaş yavaş çıkması!!
    neyse, bu saçmalığı kaldırmışlar, eferim kendilerine..

iki yerde izlediğimiz oyun içi screen play kısımları direk ps1 versiyonundan kopi&peyst yapılmış, en ufak bi manipülasyon yok! güya hd remastered!
    ilk defa oynayacaklar için, ps1’de bırakın gameplay’i, ara görüntülerin kaliteleri bile nasılmış görmüş olacaksınız..

1) courtyard’da square crank ile havuz boşaltma demosu birebir ps1’deki gibi, aynı kalitede kopi-peyst yapmışlar.
    2) yine courtyard’da wolf ve eagle medallion ile havuz boşaltma demosu da kopi&peyst.
    (bkz: benden kaçar mı ulan!)

farklılıklara gelirsek;
    altar b2'de coffin bölümünde, hilkat garibesi koridordan çıktığında sağda ve solda iki heykel görülüyor. ps1 versiyonundaki demoda, yaratuk koridordan çıkar çıkmaz, elindeki prangalarla her iki heykeli de parçalıyordu, hd sürümünde sadece soldaki kırık görünüyor, o da önceden kırmışlar. sağdaki sapasağlam yerinde duruyor.
    yani heykel parçalama atraksiyon demosunu kırpmış, sağdaki heykeli de sağlam bırakmışlar.. ayrıca gudubetimiz koridordan çıkar çıkmaz, koridoru kapatan bi kapı iniyordu yukardan aşağı. dört köşedeki ağırlıkları aşağı itmeden kapı açılmıyordu.
    "mot-her" kısmı aynı ama, yine aşağı hopluyordu..
    ’96 ps1 versiyonu & hd remaster versiyonu

devam edersek, laboratory b3 deki pc şifre panelini de daha estetik yapmışlar (yazılım update olmuş galiba!), ama hala crt monitör. led ekran koymak akıllarına gelmemiş acep..
    notları okumadan “next next” yapanlar ve röntgenlerle uğraşmak istemeyenler için pc şifreleri:
    kullanıcı adı: john
    şifre: ada
    diğer şifre: cell

ps1 versiyonunda, oyun sonunda tyrant baba su havuzundan serbest bırakıldıktan sonra, ibne wesker’ı fırlatıp atıyordu bi köşeye, o da ölmemek için kendine virüs enjekte ediyordu. ki olması gereken de bu, gelecek oyunlarda wesker ibnesiyle yine uğraşacaz. ama bu versiyonda baba tyrant bizimkine sokuyor pençesini, fırlatıp gebertiyor.

ve ve ve, çatıda helikopter kısmında son boss dövüşü olmadı!
    ps1 versiyonunda işaret fişeğini fırlattıktan sonra, babalar gibi kapışıyorduk tyrant ile, eceli yaklaştığı sırada da helikopterden rokeratar atıyordu bizim uşak, biz de onla hakkın rahmetine yolluyorduk tyrant babayı. hatta geri sayım sayacı vardı, çatıya çıkarken patlamaya bilmem kaç dakika kaldı sirenleri çalıyordu. oyun sonu görüntülerde mansion’un patladığını görüyorduk..
    bunda ise, üstünden geçerken bi selam verdik, geçti bitti gitti..

çatıda işaret fişeğini fırlattıktan sonra kısa bi dalgalanma olmuştu oynarken, bug falan mı vardı acep.. yoksa böyle son olmaz aga! resident evil oynayacaksın, boss kapışması olmadan oyunu bitireceksin! tövbe tövbe..

neyse, ps1’deki gibi oyunu bitirince real survival mode ve closet key ile hediyelendiriliyoruz. burada bi değişiklik yapmamışlar..
    on sekiz gün önce, on bir buçuk saatte, bu oynamamda da yaklaşık on üç saatte bitirmişim. (her ikisinde de zorluk hard bu arada)
    esasında daha kısa zamanda bitirmem gerekiyordu; neyin nerde olduğunu hatırlıyordum. daaaa, ilkinde pc joystick ile oynamıştım. kontroller çok zor olmasa da, yine de bayaa bi zorlandım kontrol ederken chris efendiyi..
    --- spoiler ---

sonuç olarak;
    oynayın & oynatın!
  • çoktan ömrünü tüketen resident evil serisinin başka bir örneği. tadında bırakılması gerekirdi, her diğer para kazandıran seri gibi sonunda dek tüketilmeden bırakılmayacak.*
  • fps olmadığı için önyargıyla oynadım, beklentim düşüktü ancak oynanabilirliği, kamera açıları vs beklediğimden çok daha kötü geldi. fps takıntınız varsa test etmenize gerek yok, sevmeyeceksiniz.
  • orijinal resident evil oyununun jiggle physique eklenen muhteşem remake'i. burada eğer açıyı yakalayabilirseniz, jill'in memelerinin hareket ederken oynadığını görebilirsiniz. birçok açıdan harika bir oyun.
  • oha 20 yıllık oyunu 17gb yapmışlar, ne yaptınız lan oyuna? kaç saattir iniyor bittiğinde o nostalji duygusunu yaşayamazsam fena olur.
hesabın var mı? giriş yap