• serinin tüm oyunlarının %50'si bir vanayla ilgilidir.

nihayet bu oyunla birlikte artık şunu talep ediyorum; bundan sonra yapılacak oyunların en başında karakterin çantasında default olarak bir vana bulunsun lütfen. yani tüm yapımcılar sanıyorum takmış bu iteme kafayı; evren hangisi olursa olsun, koşullar ne olursa olsun oyunun bir yerinde mutlaka vana arıyoruz. bundan sonra acil durum çantamda vana bulunduracağım, kesin olağanüstü bir durumda lazım olacak. bunca insan yanılıyor olamaz.
  • oyunu yeni bitirdim aslında biraz yavaş bitirdim az az oynarak 5 günde falan bitti. oyun kaydının sonunda 10 saat yazıyordu. 10 saat sürmesi başta az geldi ama sonradan anladım ki aslında yeterli bir süreymiş hem oyundan sıkılmamanı sağlıyor hemde sonuna yaklaştığını anlıyorsun. ubisoft gibi 200 saat süren aynı şeyleri yaptıran yan görevleriyle sıktıkça sıkan oyunlardan sonra ilaç gibi geldi.

2080 super oc ekran kartı ile oynadım bendeki ekran kartını bile gerçekten zorlayan bir oyun olmuş. bu zamanda en azından cyberpunk gibi resmen bug oyunu olan oyundan sonra hatasız bir oyun görmek sevindirdi. oyunda tabi performans sorunu yok değil fazlaca zorluyor çünkü. full ayarlarda oynadım, rtx kapalı şekilde oynayabildim 2k çözünürlüğünde 80 fps civarında akıcı bir deneyim elde ettim.

grafikler şahane tasarlanmış bir de full ayarlarda oynanınca oyunların geldiği seviyeyi görüyoruz gerçekten şaheser. her bölüm her oda için ayrı uğraşmışlar birbirini tekrar eden sahneler pek yoktu. detaylar güzeldi resident evil tarhinin en iyi grafik açısından oyunuydu tabi en son bu çıktı grafikleri öyle olacak ama cidden güzel grafikleri vardı.

fps tarzı olması bazılarınca eleştirildi tabi ancak beni pek rahatsız etmedi, oyun diğer oyunlara göre bu tarzda konsept değiştirmiş, resident evil 7 yi oynamıştım onu da beğenmiştim tps olmasını ama bu oyunda ise fps olması beni rahatsız etmedi.

ethan'a gelirsek diyalogları çok basit kaçmış gibime geldi yani çok salakça mı yazılmış bilemiyorum basit basit konuşuyordu. hikaye örgüsü güzeldi başından sonuna kadar içine sarıyor birde bulduğum tüm notların hepsini okuyunca daha bir hakim olmuştum.

sonu biraz üzdü beni trajik bitti, etkisinde kaldım tabi. spoiler vermeyeyim şimdi.

genel hatları ile 10 üzerinden 9 puanı alır benden.
    -grafiklerin güzel olması
    -hikayenin güzelce işlenmesi
    -oyunun çok fazla bug içermemesi ve oyundan atma gibi olayların olmaması

oynamayanlar için küçük bir tüyo vereyim;
    eline geçen satılabilecek her şeyi satın başta acaba işime yarar mı diye düşünüyordum ama oyunun sonuna kadar sadece para biriktirmeye yarayan eşyalar olduğunu gördüm.

erzak çantanızı ilk başta büyütmeye çalışın.
    mayınları ve el bombalarını kullanın güçlü yaratıklarda baya bir işe yarıyor.
    bosslar güzeldi orta zorlukta bitirdim gerçi bazen onda bile zorlandım oyundaki cephane olayı bilindiği gibi hepten sıkıntı zaten.

hikaye ile bir şey anlatmayacağım o oynanıkça yaşanan hissedilen bir olay bir şekilde sonrada olsa alın oynayın oyunu.

günün sonunda capcom güzel bir iş başarmış ortada bir emek var ve oyun baştan savılmamış her detay düşünülmüş. diğer çıkacak oyunda görüşmek üzere capcom merakla bekliyoruz...
  • grafik ve oyunun atmosferi şahane. senaryonun gidişi çok güzel lakin resident evil 7 kadar korkutmadı. bir de şunu söylemeden geçemeyeceğim lady dimitrescu fazlasıyla ikonik bir karakter olmuş. (bkz: çok iyi oldu çok da güzel oldu tamam mı)
  • --- spoiler ---

makine mühendisi heisenberg'in pisi pisine öldüğü oyun.

--- spoiler ---
  • bu amerikanlar cidden adamı kanser eder. şu oyunla ilgili olarak bugüne kadar bir tane amerikanın lady dimitrescu'nun ismini doğru telaffuz ettiğini görmedim. buna oyunun ilk tanıtımını yapan kadın, ethan'ı seslendiren aktör hatta ve hatta dimitrescu'nun kendisini seslendiren aktris bile dahil! bir de dimitresk de demiyolar, domitresk falan diyolar saçma sapan bir telaffuz. gerizekalılar fransızca falan sandı heralde. ulan bir tane romanyalıdan danışmanlık almayı bile akıl edememişsiniz allahın malları kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz.

https://www.youtube.com/…bya5q_1k&ab_channel=sholva şu videoyu izleyin, ingilizce ve çince (+ bi de belki japonca) dışında tüm seslendirme opsiyonlarında dimitrescu kelimesi romencede olduğu şekliyle doğru olarak telaffuz ediliyor. bu amerikanlar neden bu kadar cahil?
  • bu oyunla bana göre seri resmen zirve yapmış. devamında artık nasıl aşacaklar bunu bilemiyorum.
  • ah ah nerde o eski resident evil'lar, remake versiyonları da olmasa...
  • dimitrescu'nun zindanında kapıyı açalım derken sağ eli aldı orospu...
    şimdi bi akşam olsun, eve gideyim de şu orospunun icabına bakıyım
  • sistemi toplar toplamaz yumulacağım ilk oyun.

bir resident evil hastası olarak (re4 gözbebeğimdir) resident evil 7'den itibaren zombi temasını bırakıp daha çok paranormal bir temayı seçmeleri hoş oldu.

her ne kadar yedinci oyuna ısınamasam da, bu oyunda yaptıkları şeyler daha ilgi çekici.

yakında geliyorum bebeğim.*
  • resident evil 7 kadar korkutucu değil. grafikler şahane olmuş. daha çok insana hitap edebilmek için aksiyona da abanmışlar. ama yine de güzel vakit geçirtti. bir sonraki oyunu merakla bekliyorum. çok karşılaştırma yapmadan oynarsanız daha çok zevk alabilirsiniz. en azından mass effect üçlemesi ardından gelen andromeda saçmalığı gibi değil. bir de bu yönden düşünün.

hala oynamamış olanlar varsa bu sözüm kulağınıza küpe olsun. avladığınız hayvan etkerini sakın ola satmayın. eminim ki eti pişirebilmek için oyuna sıfırdan başlayacak olanlar var. o yüzden siz siz olun yemek yapması dalgası aktif olana kadar etleri saklayın.
    not: tabi ki sıfırdan başlamamadım. ölenle ölünmüyor dostlar.
hesabın var mı? giriş yap