şükela:  tümü | bugün
 • patrick de rynck'in yazarı olduğu kitap.

  bir resme baktığımda, çoğu zaman "bu neyin kafası" diye düşünürüm. bkz

  işte bu kitap tam da benim gibi, sanat tarihinden anlamayan, resimle alakasız, ama anlamak isteyenler için harika bir eser.

  hieronymus bosch'un yukarıda bakınız verdiğim eseriyle ilgili küçük bir kısmı alıntılayayım.

  --- spoiler ---

  hieronymus bosch'un dünyevi zevkler bahçesi triptiği, ağırbaşlı evlilik ahlakı yerine şehvetli zevklerle dolu bir hayat sürmeye karşı sanrısal bir uyarı sunmaktadır. bosch'un asıl tasarısında, sanatçı, "ilk günah"ın sonucu olan sapkın "sahte cennet"e geçmeden önce sol panelde gerçek ve hayali hayvanlarla dolu bir çeşit hayvanlar alemi olan "gerçek cenneti" göstererek resme başlar. triptik, kaçınılmaz olan cehennem ile sonlanır. burada ana mesaj, cinsel ihtirasların insanlığın ruhunu tehdit ettiğidir. onlarca figür ve yaratık bu ana temayı davranışlarıyla (ya da daha doğrusu yaramazlıklarıyla) örnekler. bosch ve birçok çağdaşı için doğanın tehditkar bir niteliği vardır; kültür ve doğa arasında süreklilik arz eden bir mücadele söz konusudur: medeniyet karşı barbarlık, iradeye karşı tutku...
  --- spoiler ---

  işte bu ya, tam aradığım şey bu!
 • iyi yazılmış kitap. sadece resim üzerinden anlatmasına rağmen, görmesini bilene sinema, edebiyat ve felsefe okurken de çok yardımcı olabilir. görsel de bir metindir sonuçta.
 • birkaç güne elime geçecek kitap, editleyip anlatacağım entry'si bu.

  şimdi takıntılı olduğum için açtım baktım kimdir bu patrick de rynck, ne diye çıkmış millete resim okumayı öğretecekmiş dedim. bulamadım pek bir şey. (bkz: ku leuven) mezunu, edebi çeviri alanında çalışan birisi. zaten biyografisi yok, var olan bilgilerden de resme yetkin birisi gibi durmuyor. ama hem yerel hem de yabancı websitelerinde çokça adı geçiyor mevzu bahis kitabın. yabancılarda karşılaştım özellike, bunlar sağlam şişirme reklamlar çıkarsa canım sıkılır.

  ayrıca (bkz: murat belge)'nin kendi ilgisine dair yazdığı bir yazıda da denk geldim sonra, amatörler için ağır gelebilir diyor.
  halihazırda anlayabilen kişilere de detaylar konusunda farklı bir şey katabilecekse severim ben bunu. çünkü kitap içeriğine biraz bakınca zaten bildiğim okumalarla karşılaştım. muhtemelen ya birkaç şey kapacağımız ya da bildiklerimizin üstünden geçecek bir kitap. beklenti yüksek olmasın. bekliyoruz.