şükela:  tümü | bugün
 • süper bilgi kaynağı. çocukken içinde kaybolurdum saatlerce. en çok sevdiğim sayfalar arasında bir geminin profilden kesiti , insan vücudu falan filan vardır. oku oku bitmez.
 • çocukluğum bunun içinde geçti diyebilirim. herhalde yüzlerce, binlerce defa okumuşumdur. sonradan birine ya da bir okula vermiştik. hatirladikca uzulurum hala keske saklasaydim diye.
 • monitor altligi kullanmaktan haz etmeyenler veya usenenler icin (bkz: detay) (bkz: mit) ekrani yukseltme materyali... okumus ekran...
 • fasikül fasikul dagıtılan sonra ciltlenmeye gonderilen, okudukca daha da komik gelen ansiklopedi.
 • gerçekten de muhteşem bi ansiklopediydi, saatlerin nasıl geçtiğini anlamazdık dalınca. dinozorlu sayflarındaki ilüstrasyonlar öyle gerçekçi öyle korkuçtu ki rüylarımıza girerdi.
 • alfabetik gitmezdi yanlış hatırlamıyorsam.renkli resimleri vardı açıklamalar da büyük puntolarla kısa kısaydı uzatıp sıkmazlardı insanı
  çocukluğumda kaç kere okuduğumu hatırlamıyorum ama ezberlermiştim hangi konudan sonra hangisi geliyor ne anlatıyor falan..
 • vaktiyle sahip olan çocukların mutlulukla, olmayanların imrenerek baktığı lolipop ansiklopedi.. çocuk kitaplarının diline yakın bir üslubu vardı.. alfabetik değildi, ama tematik de sayılmazdı; dolayısıyla indeks eşliğinde search yapmak icabederdi..

  yekünü 8+2 cilt olup ilk sekiz cildi daha büyük, normal ansiklopedi ebadında; diğer ikisiyse, kareye yakın bir ebatta, fakat bu sefer maddeleri a'dan z'ye sıralanmış biçimdeydi vb..

  eklemeden edemedim: bendeniz 'imrenenler' cephesindeydim. 30larima gelince sahafin birinde bulunca (yo hayir, atlamadim, olsa da olur olmasa da olur modunda) sahafla pazarlik ettim, sonra mutlulukla eve getirdigimde uc bes gece bu nefis resimli bilgilerle dolup tastim..

  ansiklopedimiz naiflikte bir boyuttur evet, ama simdinin 3d'sinden bile daha derin bir tat birakmistir..
 • efsane olmuş ansiklopedi. yanılmıyorsam baskan yayınları tarafından yayınlanmıştı. ben bu ansiklopediye sahip değildim ama bir arkadaşımda vardı. onlara gittiğimizde saatlerce kendimden geçmiş bir halde sayfaların arasında kaybolurdum. sahaflarda falan rastlarsam kesinlikle satın almak istiyorum.
 • arada bir kütüphaneden çıkartıp, sayfalarını karıştırdığım,eski ve çocukluk kokan ansiklopedi.bizdekilerin kapağı maviydi ve her cildin üzerinde farklı bir resim vardı.hatta bir tanesinin üzerinde vikinglerin gemilerine benzeyen bir gemi resmi vardı yanlış hatırlamıyorsam.
 • baskan yayinlari tarafindan 70li yillarda basilmis, icinde hic gercek fotoraf bulundurmayan, 10 ciltli "ogretici metodlarla hazirlanmis okul ve aile ansiklopedisi". icinde "cinliler cok caliskan insanlardir"* veya "misirlilar cok kotuyduler"*gibi cumleleri gorunce sarismamaniz gereken, inanilmaz anti-objektif, turkcentric(?) bir yapit. baslik olarak (bkz: yunanlilarin denize dokuldugu mutlu gun), (bkz: napoleon un basardigi buyuk isler) veya (bkz: sabanin tarihcesi) gibi tanimlamalarla beni dumurdan dumura surukleyen, tuvaletimin basucu kitabi.