şükela:  tümü | bugün
  • başlıktaki üç entry'mi de buraya ekliyorum. tekrar söylüyorum rüşt yaşı denince aklına ilk önce/sadece evlilik yaşı gelen bunca dar düşünceli, okuduğunu anlamayan, zeka yoksunu yığını daha önce bir arada görmedim. rüşt yaşı onlarca farklı hususu kapsamaktadır ki, bana göre kapsadığı tüm hususlar tartışılabilir, üzerinde görüş beyan edilebilir. ancak, ben ilk entry'de de, diğer 2 entry'de de evlilik yaşına değil, cezai ehliyet yönüne değindim hayvan hakları savunucusu sıfatıyla, çeşitli örnekler vererek. buna rağmen ısrarla evlilik yaşına saplanıp kalan, tarafıma entry'ler yoluyla hakaret eden varlıklara hakkımı asla helal etmiyorum. aklıbaşında, iyi niyetli yazarlar hariç, tarafıma başlık altında iftira atan ve hakaret eden herkes! kötüniyetli ve kötü insanlarsınız!
    son entry'm.
    "okuduğunu anlayamayan yada kendi sapkınlığını bastırmak için okumadan saldıran varlıklara yönelik tekrar yazıyorum buraya.
    ruh hastası mısınız? okuduğunuzu anlayamıyor musunuz?
    evlilik yaşı ile evlilik konusu ile ilgili değil bu konu. cezai ehliyet yönüne değiniyorum!!!
    "özellikle adam öldüren, tecavüz eden, yaralayan, hele hele hayvanlara ve gerçek çocuklara (15 yaş altı) tecavüz eden/öldüren yaratıkların çocuk olarak nitelendirilerek yaptırımsız bırakılmasından rahatsızım.
    bu arada konuyla ilgili aklına ilk olarak cinsel konular gelen varlıklar kendilerinden şüpheye düşsün bence. allah ıslah etsin sizin gibileri.
    üstelik bayanım ben, bir entry'lerine bakın ilgili şahıs hakkında ahlaksızca yorumda bulunmadan önce. zeka yoksunları."

ikinci entry'm:
    "kediye, köpeğe, tavşana, kuşa vs. bilumum hayvanata tecavüz edip öldürecek kadar gelişmişse, canı çıkacak, gebere gebere de hapis, ağır hapis, müebbet hapis cezaları gibi ağır müeyyidelere tabi tutulacak. "çocuk"muş. tecavüz eylemini gerçekleştirecek, bu eylemin farkında olacak kadar zihinsel ve fiziksel açıdan gelişmiş/olgunlaşmış ama işlediği suçun sorumluluğunu üstlenmeye gelirken, yaptırıma tabi tutulurken "çocuk". yeak yeaaa...
    popülizmin lüzumu yok. okuyup konuyu anlamadan yazmayın.
    cezai ehliyet açısından ben rüşt yaşının indirilmesi gerektiğini savunmaktayım gayet haklı gerekçelerle.
    çocuk istismarını önlemek için evlilik yaşı sabit/yüksek tutulabilir. bu konu umurumda değil.
    ben özellikle adam öldüren, tecavüz eden, yaralayan, hele hele hayvanlara ve gerçek çocuklara (15 yaş altı) tecavüz eden/öldüren yaratıkların çocuk olarak nitelendirilerek yaptırımsız bırakılmasından rahatsızım.
    bu arada konuyla ilgili aklına ilk olarak cinsel konular gelen varlıklar kendilerinden şüpheye düşsün bence. allah ıslah etsin sizin gibileri.
    üstelik bayanım ben, bir entry'lerine bak ilgili şahıs hakkında ahlaksızca yorumda bulunmadan önce. zeka yoksunu."

ilk entry'm:
    gerekliliktir, zorunluluktur, olması gerekendir.
    toplumda rüşt yaşının 15'e indirilmesi gerektiği konusu artık ciddi ciddi tartışılmalıdır.
    halihazırda zaten mahkemeler aracılığıyla 15 yaşında ergin olma hakkı elde edilebiliyor. bu da 18 yaş sınırının gerçekten yüksek olduğuna dair en önemli delillerdendir.
    uygulamada rüşt yaşı zaten 15'e sıkça inidirilebildiğine göre artık yasal düzenleme yoluna gitmek suretiyle bu konuya yasal zemin kazandırılması, bu hususun yasallaşması elzemdir. (bkz: kazai rüşt)
    (bkz: reşit olma yaşının 18 olması saçmalığı)
    "hayvan haklarıyla uğraşmaya başladıktan sonra tarafımda hasıl olan haklı düşünce. reşit olma yaşı 15'e indirilmeli. 18 yaş sınırı bu çağda oldukça fazla. ogün samast da çocuk olarak nitelendirilip yargılaması çocuk mahkemesinde yapılan biriydi o menfur olayda, 18 yaş altında olduğu için.
    bu y.y.'da gelişen teknolojiyle bilgiye ulaşmanın bu derece kolaylaşmış olması, çocukların ergenliğe eskiden olduğundan daha erken giriyor olmaları vs. gibi etkenlerle yeterli bilince ulaşmış oluyor 15 yaşındaki çocuklar. arada kalan 3 yıl çok fazla.
    özellikle hayvana yönelik tecavüzlerde aşağılık suçluların yaşı 15'in bile altına iniyor. üstelik hayvana yönelik kötü muameleler tck değil kabahatler kanunu kapsamında değerlendirildiği için bu aşağılık çocuklara, ilgili hayvan koruma kurumundan, ancak çok bastırıp ısrar edilince, olayın peşine düşülünce idari para cezası veriliyor.
    türkiye'deki yargı sisteminde reşit olma yaşının bu kadar yüksek olmasının kamu vicdanını rahatsız ettiğini, bu yüzden mutlaka 15'e indirilmesi gerektiğini düşündüğümü belirtebilirim.
    18 yaş sınırının sadece suçların failleri açısından değil, mağdurları açısından da yüksek olduğunu düşünüyorum. yani, mağdurun da 18 yaş altında olması onun çocuk olduğuna işaret etmez yukarıda belirttiğim nedenlerle 15 yaşa kadar çocuk, 15 - 18 yaş arası çocuk değil bana göre, 15 yaş reşit olmak için yeterli.
    15 yaşından itibaren mağdurun da, failin de yeterli bilinç düzeyine ulaştığını düşünmekteyim."
  • aksübyancı bunu beğendi. iğrenç bir teklif, 15 yaşında çocuk olur, kardeş olur, bacı olur.
  • tartışılmaya müsait bir konudur.

doğrudan reşit olma yaşının 15'e indirilmesinin doğuracağı sakıncalar vardır. içki-sigara gibi ürünlere daha erken yaşta erişimin mümkün olması, erken yaşta evlenmenin artması, motorlu araç kullanımının daha erken yaşa inmesi neticesinde trafik kazalarında yaşanabilecek artış ilk anda aklıma gelen olumsuz yönler. ancak başlığı açan yazarın serzenişine de birinci elden hak veriyorum. avukatım ve zorunlu müdafilik uygulaması kapsamında birçok 15-18 yaş arası "çocuğun" müdafiliğini yaptım. "aman canım çocuk" diye nitelendirilebilecek vak'aya çok nadir denk geldim. çok nadir dediğim de bir kere denk geldim aslında. on yedi yaşında bir çocuk mağazadan bir kot pantolon çalmaya çalışmıştı. orta gelirli bir ailenin çocuğuydu. hakkında suç duyurusu yapıldığı için gerçekten çok üzgün ve pişmandı. gerçekten çocukluk etmiş ve deli gibi pişman olmuştu. bu çocuk dışında istisnasız hiç biri işlediği fiilin pişmanlığını yaşamıyordu. 15-18 yaş aralığında deneyimli uyuşturucu satıcıları ve hırsızlar tanıyorum, avukattan iyi biliyorlar ne ceza alacaklarını. bu yaş aralığında 2 tane cinsel saldırı failinin de avukatlığını yaptım. biri 16 yaşındayken 24 yaşında bir kadına tecavüz etmişti. diğeri 15 yaşında okuldan, kendinden bir yaş küçük bir kıza tecavüz etmişti.

benim bu konudaki önerim şöyle olurdu: reşit olma yaşı yine 18 olarak kalsın; ancak bu çocuklar suç işlediğinde zorunlu bir ceza indirimini şart koşmak yerine hakime takdiri indirim yetkisi tanınsın. somut olayın özelliklerine göre bu yaş aralığındakilere indirim yapılıp yapılmayacağına hakim karar versin.

idari para cezalarının uygulamasında ise 15 yaş üstü de 18 yaş üstü ile aynı cezaya tabi olmalıdır.
  • türkiye'de 21 yaşa yükseltilmesi gerektiğini düşündüğüm durumken 15 yaşa indirmek pek mantıklı gelmiyor bana.
  • cinayet, tecavüz gibi ağır suçların çocuk yaşta işlenmesinin önüne geçelim derken çocuk gelin/damatlara neden olabileceği, genç yaştaki işçilerin daha çok sömürüleceği, eğitimden yararlanma oranının düşme ihtimali vs dikkate alınmalı böyle bir talepte bulunulurken.
  • üzerinde durulup tartışılması dahi gereksiz bir başlık.
  • ihtiyatı ele alarak sazan gibi daha başlığı okur okumaz her şeye "aktrollll, linç, hüağeee" diye saldıranlardan olmamak adına dikkatle okudum yazarın entrisini.
    böyle bir şey olursa üzülerek söylemeliyim ki sadece kart heriflerin ya da sapık piçlerin koynuna sokulan "çocuklar" ın aleyhine çalışır. büyük bir maalesef.
    15 yaşındaki bir insan çocuktur, biyolojik olarak erişkinliğe erişmesi duygusal olarak da ulaşacağı anlamına tabii ki gelmemektedir. adet görme yaşı dokuza kadar inmiş, okumuştum, şimdi bu çocuk her ay yumurta üretebiliyor diye kadın mı sayılacak? vücut zihinden daha önce olgunlaşabilir, senkron değillerse sorun orada başlar işte. ki 15 yaş aklın en havada olduğu yaşlardan, o yaştaki kendimi düşünüyorum da utanıyorum:) insan morten harket'i seviyor diye bir gün onunda seni seveceğini düşünecek kadar salak olabilir mi:) cevap, evet olabilir, 15 yaşındaysa.
    hele ehliyet alma yaşının indiğini düşünmek bile istemiyorum, her şeyimiz amerika ile denkmiş gibi amerika örneği veren olursa da kötü yaparım.
  • rüşt yaşı olarak 18 bence de yüksek, ben de 16 olmasından yanayım.

her şeye pedofili, tacizci, tecavüzcü falan diyen gerzekler az ötede konuşsun. 17 yaşındaki bir insana küçük bir çocuk muamelesi yapmak saçmalıktan başka bir şey değildir.

zihinsel olgunluk diyorlar. valla herkesin zihinsel olgunluğunu bekleyecek olursak bu ülkede nerdeyse kimse reşit olamaz.
  • bence 99 olmalı gerekli durumda validen izin alınıp 60 a veya bakanlar kurulu kararıyla 30 a kadar bireysel bazda indirilebilmelidir.
  • abd'de araç ehliyeti alma yaşı 15 ve yine orada alkol satın alma yaşı ya da alkol satılan yere girme yaşı 21. aslında cezayi amaçla istenen bir durumsa bencede bir düzenleme yapılabilir. cem garipoğlu yaşasaydı 33 yaşında hapisten çıkacaktı. bir insanı öldürüp, parçalayıp ve cesedinin parçalarını çöpe atmak için alacağı ceza toplam 15 yılı ancak bulacaktı.
    bu tür suçlar için bir çözüm bulunmalı.