şükela:  tümü | bugün
 • aksübyancı bunu beğendi. iğrenç bir teklif, 15 yaşında çocuk olur, kardeş olur, bacı olur.
 • tartışılmaya müsait bir konudur.

  doğrudan reşit olma yaşının 15'e indirilmesinin doğuracağı sakıncalar vardır. içki-sigara gibi ürünlere daha erken yaşta erişimin mümkün olması, erken yaşta evlenmenin artması, motorlu araç kullanımının daha erken yaşa inmesi neticesinde trafik kazalarında yaşanabilecek artış ilk anda aklıma gelen olumsuz yönler. ancak başlığı açan yazarın serzenişine de birinci elden hak veriyorum. avukatım ve zorunlu müdafilik uygulaması kapsamında birçok 15-18 yaş arası "çocuğun" müdafiliğini yaptım. "aman canım çocuk" diye nitelendirilebilecek vak'aya çok nadir denk geldim. çok nadir dediğim de bir kere denk geldim aslında. on yedi yaşında bir çocuk mağazadan bir kot pantolon çalmaya çalışmıştı. orta gelirli bir ailenin çocuğuydu. hakkında suç duyurusu yapıldığı için gerçekten çok üzgün ve pişmandı. gerçekten çocukluk etmiş ve deli gibi pişman olmuştu. bu çocuk dışında istisnasız hiç biri işlediği fiilin pişmanlığını yaşamıyordu. 15-18 yaş aralığında deneyimli uyuşturucu satıcıları ve hırsızlar tanıyorum, avukattan iyi biliyorlar ne ceza alacaklarını. bu yaş aralığında 2 tane cinsel saldırı failinin de avukatlığını yaptım. biri 16 yaşındayken 24 yaşında bir kadına tecavüz etmişti. diğeri 15 yaşında okuldan, kendinden bir yaş küçük bir kıza tecavüz etmişti.

  benim bu konudaki önerim şöyle olurdu: reşit olma yaşı yine 18 olarak kalsın; ancak bu çocuklar suç işlediğinde zorunlu bir ceza indirimini şart koşmak yerine hakime takdiri indirim yetkisi tanınsın. somut olayın özelliklerine göre bu yaş aralığındakilere indirim yapılıp yapılmayacağına hakim karar versin.

  idari para cezalarının uygulamasında ise 15 yaş üstü de 18 yaş üstü ile aynı cezaya tabi olmalıdır.
 • türkiye'de 21 yaşa yükseltilmesi gerektiğini düşündüğüm durumken 15 yaşa indirmek pek mantıklı gelmiyor bana.
 • cinayet, tecavüz gibi ağır suçların çocuk yaşta işlenmesinin önüne geçelim derken çocuk gelin/damatlara neden olabileceği, genç yaştaki işçilerin daha çok sömürüleceği, eğitimden yararlanma oranının düşme ihtimali vs dikkate alınmalı böyle bir talepte bulunulurken.
 • üzerinde durulup tartışılması dahi gereksiz bir başlık.
 • bizim ülkede olgunluk 30lara tekabül ettiği için muhtemel bile değil. o beş demiş bir de şaşgaloz. zaten ortalıkta her yanından erkek hegomanyası akan toplumda yaşıyoruz. yaşı onbeşe indirip az biraz toplum bilincini nane dalına bağlayıp hep beraber kudururuz. az biraz kudururuz zaten. toplumda pek bi şükela olur. artık her vesileyle 15 yaş zaten reşt yaşı heryerde taciz heryerde... töbee ya akıl yok yeminle.
  düşündükçe töre more geliyor aklıma o da yetmedi neyse biliyorsun konuyu. neleri şahlandırır bu.
  edit: ekleme
 • ihtiyatı ele alarak sazan gibi daha başlığı okur okumaz her şeye "aktrollll, linç, hüağeee" diye saldıranlardan olmamak adına dikkatle okudum yazarın entrisini.
  böyle bir şey olursa üzülerek söylemeliyim ki sadece kart heriflerin ya da sapık piçlerin koynuna sokulan "çocuklar" ın aleyhine çalışır. büyük bir maalesef.
  15 yaşındaki bir insan çocuktur, biyolojik olarak erişkinliğe erişmesi duygusal olarak da ulaşacağı anlamına tabii ki gelmemektedir. adet görme yaşı dokuza kadar inmiş, okumuştum, şimdi bu çocuk her ay yumurta üretebiliyor diye kadın mı sayılacak? vücut zihinden daha önce olgunlaşabilir, senkron değillerse sorun orada başlar işte. ki 15 yaş aklın en havada olduğu yaşlardan, o yaştaki kendimi düşünüyorum da utanıyorum:) insan morten harket'i seviyor diye bir gün onunda seni seveceğini düşünecek kadar salak olabilir mi:) cevap, evet olabilir, 15 yaşındaysa.
  hele ehliyet alma yaşının indiğini düşünmek bile istemiyorum, her şeyimiz amerika ile denkmiş gibi amerika örneği veren olursa da kötü yaparım.
 • bence 99 olmalı gerekli durumda validen izin alınıp 60 a veya bakanlar kurulu kararıyla 30 a kadar bireysel bazda indirilebilmelidir.
 • abd'de araç ehliyeti alma yaşı 15 ve yine orada alkol satın alma yaşı ya da alkol satılan yere girme yaşı 21. aslında cezayi amaçla istenen bir durumsa bencede bir düzenleme yapılabilir. cem garipoğlu yaşasaydı 33 yaşında hapisten çıkacaktı. bir insanı öldürüp, parçalayıp ve cesedinin parçalarını çöpe atmak için alacağı ceza toplam 15 yılı ancak bulacaktı.
  bu tür suçlar için bir çözüm bulunmalı.