şükela:  tümü | bugün
  • reşit olma yaşının anlamı, kişinin ergin olmasıdır. yani yaptığı eylemin önemini kavrayacak yeteneklere sahip olması demektir.

medeni kanunumuzda reşit olma yani ergin olma yaşı 18 dir. kişi 18 yaşını doldurmadıkça ergin sayılmaz, reşit olma meselesi özellikle evlilik ve cinsel istismar konularında gündeme gelmektedir.

medeni kanuna göre her ne kadar reşit olma (ergin ) yaşı 18 ise de, evlenme konusunda bu yaş 16 ya kadar düşmektedir. ve evlenen kişi ergin sayılır. çünkü evlenme kişiyi ergin kılar denilmektedir.

17 yaşını doldurmuş bir birey kendi isteğiyle evlenebilir ayrıca hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. bunlardan da anlaşılacağı üzere evlili konusunda 16 yaş reşit olma yaşı kabul edilmektedir.

birde işin ceza hukuku boyutu vardır. türk ceza kanun'un 104 maddesi "cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" şeklindedir.

burdan anlaşılacağı üzere ceza hukukumuz reşit olma yaşını 15 olarak kabul etmektedir. yani 15 yaşındaki bir kız çocuğu ile 60 yaşındaki bir yaşlı dedemiz arasında cinsel bir münasebet olması halinde bu kızımız şikayetçi olsa 6 aydan 2 yıla hapis cezası verilir zaten bu ceza da ertelenir. küçük kızımızın şikayetçi olmaması durumunda ise bu dedemiz ceza almamaktadır.

aslında yasa koyucu bu durumu ön görmüştür ve türk ceza kanun'un 104/2 maddesinde bu hususa karşı bir önlem alınmıştır. "fail mağdurdan beş yaştan daha büyük ise, şikâyet koşulu aranmaksızın, cezası iki kat artırılır." hükmü caydırıcı bir hükümdür.

fakat bu madde, "aynı yaştaki mağdurlarla cinsel ilişkide bulunan failler arasında sadece yaş farkına dayanan bir ayırım yapıldığı gibi, faille aralarındaki yaş farkının beşten az olması halinde suçun şikayete bağlı olarak takip edilip edilmemesi hususunda mağdurun iradesi esas alınıp, failin beş yaştan büyük olması durumunda ise, bu irade gözetilmeyerek mağdurlar yönünden de farklılık yaratılmıştır. aynı yaşta olup, aynı eylemin tarafı olan mağdurlar arasında yapılan bu ayırım ile aynı yaştaki kişilere karşı aynı eylemi gerçekleştiren failler arasında sadece yaş farkına dayanılarak yapılan ayırımın, kural'ın belli yaştaki çocukların cinsel dokunulmazlıklarını koruma amacını gerçekleştirmeye elverişli bulunmadığı ve adalet ilkeleriyle de bağdaşmadığı sonucuna varılmıştır." gerekçesiyle anayasa mahkemesince iptal edilmiştir.

reşit olma yaşı türk ceza kanununda 15 olarak kabul edilebiliriz, yani 15 yaşında biri cinsel ilişkiye kendi isteğiyle girebilir anlamına gelmektedir. bu bile çeşitli sıkıntılar doğurmaktadır. kendi isteğiyle hatta güle oynaya cinsel ilişki yaşayıp daha sonra bunu yapan kişi hakkında şikayetçi olan bir sürü kız ve erkek bulunmaktadır. siz birde bu yaşın 22 olduğunu düşünsenize, 20 yaş artık üniversite yaşıdır ve 22 yaşındaki gençler aynı evlerde dahi kalmaktadır. (bkz: kızlı erkekli yapılabilecek faaliyet),
  • raşit olmanın yaşla, bilgiyle, beceriyle, görgüyle değil, oy yüzdesiyle hak edildiği bir acaip ülkede saçma bulduğum çıkarım. pisliğe pislik demesini bilenlerin, kaç yaşında olursa olsun reşit olduğunu savunduğum zıkkımın dibi.

(bkz: recep pislik erdoğan)
    (bkz: ben reşit oldum)
  • hayatımdaki en salak yıllarımı 18 - 22 arasında yaşadım ve kardeşime baktığımda aynısını onda görüyorum. tanıdığım bir çok insan, hayatlarının hatalarını hep o yaşlarda yapmış. bu yüzden bir nebze mantıklı gelmektedir. gerçi biz 18 değilken de bakkaldan sigara alkol alabiliyorduk, bir çok bara falan girebiliyorduk da ne bileyim işte belki bir işe yarar.
  • müslüman ülkelerde gerçekleşmesi mümkün değildir.
  • yanlış bir uygulama olurdu. şöyle ki, geç olgunlaştığımızı kabul ederek böyle bir sistem getirmek yerine ülkemiz gençlerini daha hızlı olgunlaştırabilecek önlemler alınmalı.. eğitim-öğretim değişikliği, çalışma sistemi getirilmesi veya part time işlere teşvik edilmesi, ilgi çekici sosyal etkinlikler...

ülkemizde 18 yaşına gelen çoğu insanın içlerinin boş olduğunu ve hala daha 12 yaşındaymış gibi hareket ettiklerini görebiliyorum.

yamuk düzeni destekleyecek önerileri boş verelim, sistemi çökertip başlı başına yeni bir sistem kurmak en mantıklısı.
  • zaten cinsellikle ancak olsya böyle bakılalirdi.lan olum, reşit olmayan cocuğu 8 seneden fazla ceza veremezsin, yatarı da 3/2 'dir.hadi bunun denetimlisini, acık cezaevinde geçmesini falan geçiyorum.peki bu reşit olmayan şahıs 21 yasında 3 kişiyi öldürürse ne olucak? 8 sene mi verecez bu adama? ondan sonra gelsin illegal teşkilatlar, yapılanmalar.bide makaleler yazılmıs bık bık.kimle kaç yasında ilişkiye girebilceğini hesaplayacağına, bu ülkede ki torbacıların, eroin kuryelerinin yasını hesapla.
  • 25 olması gerekir.
  • ergenliğin kimi zaman orta yaş ve üstüne kadar devam ettiğini bilmem gerekir. 18 yaşını dolduran çocukluktan kurtuluyor, askerliğini yapan adam oluyor. bunlar tecrübe ile pekişmiş gelenekler. peki reşit olma yaşı 18den 22ye yükseltilirse hukuki anlamda neler olabileceğini düşündünüz mü? bu işin sonu pek hayırlı yere çıkmaz. bu sebeple genel olarak söylenmek istenen artık insanlar geç olgunlaşıyor sözünü anlıyor ve buna katılıyorken, yasal olarak mümkün olmadığını düşünüyorum.
  • acilen olması gereken şey.
    hatta 22 yaşına kadar kademeli reşitlik sistemi gelmeli.
    mesela 18 yaşıyla birlikte oy kullanmaya başlayabilmeli,
    20 yaşla birlikte araba kullanmak için ehliyet sahibi olabilmeli
    22 yaşla birlikte alkol ve sigara konusundaki engellerinden kurtulmalı.

evlilik için ise minimum yaş 25 olmalı. en azından şimdilik.