• reşit olmak(rüşt) hukuksal bir kavramdır. hukuk'un en sevdiğim yönü uzlaşmacı olması ve taviz verebilmesidir.hukuksal normlar zamanla yaşamdaki değişiklikler karşısında veya yeni gelişen olaylara karşı yetersiz kalabilmektedir. işte o zaman hukuk taviz verme ihtiyacı duyar.yani hukusal kurala istisna getirir.reşit olmak için 18 yaşın doldurulması kuralını da yumuşatır.istisna getirir ve şöyle der;

-18 yaşından küçükler evlenirlerse kendiliğinden reşit olurlar. (evlenmek için 18 yaşını doldurmak gerekmiyor`):valla`

- hukuk bir de hakim kararıyla taviz verir.(mesela baba öldü, aile kalabalık en büyük çocuk 17 yaşında, babanın bir ticari işletmesi var,mal alacak,kredi alacak,para ödeyecek vs.işler yürüsün aile mağdur olmasın diye 17 yaşındaki çocuğu hakim reşit kılar`):bilmem anlaşılır olabildim mi`
  • 18 yasimi bitirdigim gun, ulan way bea resit oldum, artik adam yerine konucam, oy vericem, barlara gircem ... diyip hemen ardindan devlet daireleriyle tanismak zorunda kalip, her isimi kendim yapmaya baslamak zorunda oldugumu anladigimda sinir oldugum durum..
  • abd de oy vermek icin 18 yasinda olmak yeterken, icki almak icin 21 yasinda resit sayilinir.
  • kanuni olarak her iki cinsiyet için de 18 yaşını doldurmayı gerektirirken dini olarak kadınlarda adet görmeyle, erkeklerde ise boşalmayla başlar. yani arada en azından bir 5-6 sene vardır. bu 5-6 sene boyunca hala kanunen çocuk sayılan insanlar sırf din onları reşit gördüğü için bazı kurallara uymak zorunda bırakılırlar. kanun koyucunun buradaki görevi çocukları dinin bu zorlamalarından korumaktır.
  • sözde sınırların kalkması, mesela cinsellik içeren programları izlemek, alkol, sigara gibi alışkanlıklara başlamak ya da çalışma izni için getirilen yasal yaş sınırının aşıldığı an. +18'e gülümsemek..
  • resmi kaynaklarda reşit olunca ergin olduğumuz belirtilir.
  • bazen uzerinden aylar gecmesine ragmen algilanamayan, ' ya biz simdi oraya gidicez ama kimlik isteyecekler, naapcaz??' seklinde sacma diyaloglara sebep olabilen hede.
  • an itibariyle içine düştüğüm kavramdır. iç dünyamda bir rahatlama var ama pek de bi şey değişmedi açıkçası.
hesabın var mı? giriş yap