şükela:  tümü | bugün
 • başlık sınıra uğradığı için böyle yazdım, asıl hali:

  yargıtay 14. ceza dairesi kararına göre reşit olmayanla cinsel ilişkinin suç olmaması

  kaynak ->

  yargıtay 14. ceza dairesi

  sanığın, mağdureye oral seks yaptırması eyleminin cinsel ilişki niteliği taşımaması nedeniyle olayda reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun kanuni unsurları itibariyle oluşmadığı kabul edilmeli ve sanığın beraatine karar verilmelidir.

  esas no: 2015/1067
  karar no: 2018/5323
  karar tarihi: 20.09.2018
 • sapıklarımızın duymaması gereken yargıtay kararıdır.
 • bizim gibi ortadoğu ülkelerinde cinsel ilişkinin veya tacizin ana noktası "kadının kızlık zarının bozulmuş" olmasıdır. bu olmadığı zaman taciz genelde suç bile sayılmaz. hatta yapılsa bile hakim önüne "pişmanım" nidaları ile düzgün bir kıyafetle çıkarsanız ceza bile almazsınız. reşit olmayan bir insanın buna karar verme yetkisi kendi elinde değildir ve zorlanmaya, kandırılmaya oldukça açıktır. bu nedenle pedofoli kavramı hukukta geçer. reşit olmayan bir çocuğa oral seks yap ve sonucunda suç olarak kabul görmesin. yaşadığımız ülkede çocuk sahibi olurken özellikle kız çocuk sahibi olurken insanın defalarca kez düşünmesi gerekiyor.

  ülkenin her yerinde çocuk istismarı almış başını gitmişken, tarikatlar dahil olmak üzere çocuklar sürekli taciz edilirken alınan bu karar ülkenin geldiği noktayı gösteriyor.
 • 15 yaşından büyük bir şahısla rızaya dayalı oral seksin suç olmadığını anlatan karar.
 • yargıtay oral seksi seksten saymamış. adı üstünde seks. oral anal vajinal.. hepsi seks.
 • tarikat şeyhlerini bayram ettirecek utanç verici karar. desene rahat rahat badeleyebilecekler müritlerini.
  sanmıyorum ki bu tür kararlar boş yere alınıyor olsun. illaki birileri emsal niyetine kullanır bunu.
 • yuh demek istiyorum.

  akp'li hukukçuların seks anlayışı da farklı. konu oral seks ve çocuk istismarı olunca ne kadar rahat ve modernler...

  reşit olmayan bir çocuğa bunu kim yaparsa yapsın, gereken ceza ne ise verilmelidir.
 • yani bu durumda tecavüz işlemine de böyle mi diyecekler? tecavüz olsa şöyle olması lazımdı diye.

  hukuk diyoruz guguk olmaya başladı iyice.
 • benim canım ekşicilerim, şimdi size ceza hukuku ile ilgili naçizane bilgiler vermeye çalışacağım. konu ile ilgili fikirleri olanlar varsa saygı sevgi çerçevesi içerisinde yazarsa kararın değerlendirmesini yapabiliriz, neticede hukukî bir tartışma konusu, gözden kaçırdığım bir şeyler olabilir kararda. bunu gösteren olursa saygı duyar, yolumuza devam ederiz.

  çocuğun cinsel istismarı ile reşit olmayanla cinsel ilişki, kanunlarımızda iki farklı suç olarak düzenlenmiştir. buna göre, 15 yaşını tamamlamış olan çocuk, yaptığı eylemlerin ayrımını yapabilecek konumda değilse suç çocuğun cinsel istismarına; eğer ayırt edecek konumda ise reşit olmayanla cinsel ilişkiye girer.

  burada çocuğun yaşını bilmiyoruz ancak muhtemelen çocuk henüz ayırt etme gücüne sahip olmadığı için çocuğun cinsel istismarı suçu oluşuyor. dolayısıyla bu suç oluşuyorsa mağdur en fazla 15 yaşında ve ayırt etme gücüne sahip olmayan bir birey olmalıdır. bu 12-13-14 de olabilir. ancak 15 yaşının üstünde değildir.

  ilişki değil konusuna gelince, 15 yaşında ayırt etme gücü olmayan bir çocuk ile cinsel ilişki kurulamaz çünkü o çocuğa karşı yapılan eylem çocuğun cinsel istismarı olur. bu nedenle “cinsel ilişki” şartları maddi olarak oluşmamıştır kararı yerindedir.

  yani eylem rızası olan 16 yaşında bir çocuğa yapılsa ve çocuk 6 ay içerisinde şikayetçi olsa, evet bu açık bir reşit olmayanla cinsel ilişki suçudur. ancak 12-15 yaşın hukukumuzda böyle bir ayrımı var.

  buradaki hatalı karar ise “vücüda sair cisim sokulması” fiilinin gözden kaçırılmasıdır. yani faile basit cinsel istismardan değil, cinsel istismarın nitelikli halinden ceza verilmesi gerekmektedir.

  sevgiler.