şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingiltere denince akla gelenler başlığını görünce aklıma geldi de kim bana bakıp "ingiltere" diyecek ki benim aklıma ne gelecek?
  hayatım türkiye'de geçti, türk vatandaşıyım ve türk kanunları ben dahil her vatandaş için bağlayıcı. peki bu kanunlar neler? hergün çıkan onlarca kanun iş -özel- sosyal hayatımı nasıl etkiliyor?
  hukukçu değil basit bir insanım, ve kanun çıkarma gücü verdirildiğim söylenen insanların yaptıklarından haberdar olmam gerektiğini düşünüyorum. aşağıda bir format önerisi bulacaksınız

  resmi gazete sayı: 30261
  kanun adı :sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinde değişiklik
  yapılmasına ilişkin yönetmelik

  ilgili kanun maddesi: madde 32 (geçici madde 34)
  kanun metni : "madde 32 – aynı yönetmeliğe aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

  “2017 yılı kasım ayına ilişkin bazı primlerin ödenme süresi

  geçici madde 34 – (1) ayın 1’i ile 30’u arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalıların, 2017 yılı kasım ayına ilişkin sigorta primleri ile kanunun geçici 72 nci maddesi uyarınca ertelenen 2017 yılı şubat ayına ilişkin sigorta primleri en geç 26/12/2017 tarihinde kuruma ödenir."

  şeklinde okumayı kolaylaştıracak şekilde yazılır, ve konu uzmanı olan kişiler, diğer vatandaşları bilinçlendirirse hepimiz hakkını hukukunu bilen daha iyi vatandaşlar oluruz.
 • 27 aralık 2017 itibarı ile ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği yayımlanmıştır(bkz: ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği)
 • konu : (16.071) fl numaralı 4,5-epoxydec-2(trans)-enal adlı aroma verici madde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren piyasaya arz edilmez ve gıdaların üretiminde kullanılmaz.
  resmi gazete sayı: 30283
  kanun adı :türk gıda kodeksi aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

  peki nedir bu aroma maddesi ? süt ürünlerinde, yenebilir buzlarda, baharat çorba, sos ve et ürünlerinde kullanılıyormuş. nasıl bir aroma verdiğine ilişkin bilgim yok. daha önce avrupa birliği tarafından da yasaklanmış
 • (bkz: ankara medipol üniversitesi)
  henüz tasarı halinde olup, bakanlar kurulunca imzalanıp milli eğitim, kültür, gençlik ve spor komisyonundadır
 • konu : sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik
  resmi gazete sayısı: 30370
  tarih : 24/03/2018

  değişen maddeler :
  "“madde 11 – (1) sözlü sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

  a) eğitim bilimleri ve genel kültür: %20,

  b) bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %20,

  c) iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %20,

  ç) bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %20,

  d) topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %20.”

  madde 2 – aynı yönetmeliğin 18 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “(2) ihtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanır; bunlardan il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunmayanlar, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il dışında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına bakanlıkça atanır. sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.”