• "tarafımızca uygun mütalaa edilmiş olup, ..." en güzellerinden biridir.
  • yazı nabers ile başlar. altına yazıyorsan optums üstüne yazıyorsan kib ile bitirilir. yazı içerisinde de pls,ltf, tşk, sçs gibi kalıpların kullanılması da nezaket gereğidir.
  • simdiki zaman ve genis zaman kipleri yerine -mektedir, -maktadir kullanilir. cumleleri baglamak icin virgul ya da baglac yerine "olup" kelimesi kullanilir, cumleler uzadikca uzar. resmi yazisma turkcesi kotu turkcedir ve cogu zaman bircok anlatim bozuklugu icerir. cunku bu yazilari yazan kisilerin cogu dile hakim degildir, ezberledikleri kaliplardaki kelimelerin anlamlarini bilmezler, uzun cumle iyi cumledir sanirlar. gunluk hayatta elli kelimeyle konusan kisi resmi yazi yazarken sanki anayasa yaziyormus havasina burunur, kastikca kasar. e bir de anayasa yazanlarin halini dusunelim. onun icin mesela abd anayasasi fasikulken bizim ne dedigi anlasilmayan, kevgire donen, yoruma acik anayasamiz bir roman uzunlugundadir. iste boyle, resmi yazilarda kullanilan kaliplar yuzunden devletimiz hukuk devleti olamamistir, olamamaktadir. problemi baya sadelestirdim, buradan cozsun birileri.
  • "keyfiyeti bilgilerine, gereğini izinlerine saygılarımla arz ederim."
  • "takdir ve tensiplerinize arz ederiz" benim favorimdir.
  • yaptığım işin büyük bir kısmı resmi yazı yazmakla geçtiğinden dolayı, pek sık kullanmak zorunda kaldığım kalıplar.

"uygun mütalaa edilmektedir"
    "şifahen edinilen bilgiye göre"
    "ivedilikle gönderilmesi"
    "cevaben gönderilen yazıya atfen"
  • "... büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim."
  • isbu resmi yazilarin vazgecilmezidir. ve yine altina arz, ustune de ricaedersin
    ama hiyerarsik bir yapida calismiyorsan genel mudure de selambaslikli mail yazarsin kurtulursun

edit: uyari uzerine ustlere arz, altlara rica ediyoruz.
  • alt üste arz eder, üst alta rica eder. mevkidaşlar birbirlerine arz eder.
  • bilindiği üzere ... sayılı ... kanununun ... maddesinin ... fıkrasının ... bendinde "..." olduğu belirtilmektedir.
hesabın var mı? giriş yap