• karar. ozellikle bm literaturunun ayrilmaz bir parcasidir.
  • masters ve johnson'in calismalarina gore cinsel ilişki ile ilgili cinsel yanıt sürecinin fizyolojik olarak birbirini izleyen 4 aşamasindan sonuncusu.
    1- uyarilma/excitement
    2- plato/plateau
    3- orgazm/orgasm
    4- çözülme/resolution.
    bu sonuncu evreyle birlikte kiside refrakter bir donem baslar ki bu donem ne olursa olsun kisinin asla tekrar uyarilamadigi donemdir.
    kadinlarda bu sure yaklasik 5-10 dakika civarinda oldugundan ayni iliski sirasinda veya pesi sira tekrarlayan iliskilerde birden cok orgazm olmalari mumkundur. ancak erkeklerde bu sure daha uzun surer. tekrar sertlesmeleri, uyarilmalari icin kadinlara gore daha fazla zaman gerekir. hatta bu surec yasla birlikte daha da artar.
    ayrıca (bkz: masters and johnson)
  • lamb of god'ın 24 ocak 2012'de çıkacak yeni albümü.sitelerinden de geri sayımı başlatmışlar.

http://www.myplaydirect.com/…ution/details/26504909

tracklist:

1. straight for the sun
    2. desolation
    3. ghost walking
    4. guilty
    5. the undertow
    6. the number six
    7. barbarosa
    8. invictus
    9. cheated
    10. insurrection
    11. terminally unique
    12. to the end
    13. visitation
    14. king me
  • yarıda bıraksam mı diye düşünüp sonuna kadar izlemeyi başardım da, öyle bir sarmamış ki filmdeki olayı idrak edemedim.

--- spoiler ---
    anladığım kısımları yazayım.
    adam arkadaşını bağlıyor uyuşturucudan arınması için. kızılderililerin bölgesinde bir kulübedeler.
    karavanda yaşayan bir adam, daha önce iki tanıdığının oralarda kaybolduğunu söylüyor. filmin sonlarında da tuhaf kasetler, ses kayıtları ortaya çıkıyor. meğer kasettekiler bu iki arkadaşmış.
    bu arada birileri kulübeye saldırıyor sürekli.

--- spoiler ---
  • "yeni yılda alınacak kararlar" demek değildir; genel olarak, "bir şey yapmak veya belli bir şekilde davranmak için alınan karar" demektir. yeni yılla alakalı olan kararlara new year's resolutions denir.

not(iddiasavar): bu giri, bu ingilizce kelimenin sözlük anlamlarından biri ile ilgilidir. bu kelimenin bir çok anlamı vardır.
  • son 10 dakikasina kadar; he iyiymis bi [7-9]/10 puan veririm gibin diyordum. sonra hat-hot n'oldu. hmmmm...

--- spoiler ---

durur muyuz, hemen etrafta yorumlari okuyoruz. sonda karsilastiklari aradiklari supernatural sey (uzayli, yaratik vs.; bahssettikleri supernatural olgular)... bizizmisiz. seyirciymis. bize bi turlu "son" sevdiremiyorlarmis.
    bi daha bi denesek diye sorduklarinda aslinda hem oyuncularin sevebilecegi (mutlu son) hem bizlerin aradigi (kotu-vahset icerikli son) ortasinda bi sey denesek diyorlar... zira yaratik "bak iste mutlu son vermis olduk" dediklerinde ortaya cikiyor. korku filmi izlemeye geldik, ne mutlu sonu diye homurdanan "monster" bizlermisiz. vay anasini. ben sahsen mutlu sonu severim... frk.

--- spoiler ---

o zmn 7/10 verdim ben bu filme. funny games filmi tadindaymis da ben bilememisim.

imdb link icin; http://www.imdb.com/…tle/tt1977895/?ref_=fn_al_tt_1
  • king me diye bir şarkı var bu albümde, en azından onu dinlemek gerekiyor. senfonik lamb of god diyorum, başka bir şey demiyorum.
  • iyi yazılmış, iyi oynanmış, sırtını klişelere dayamamış korku filmleri nesli tükenmekte olan canlı türleri arasına alındı biliyorsunuz. işbu film de böyle bi film. bakmayın siz höt diyen korkunçlu yaratıkımsı görünce 10 puanı çakan imdb puanlayıcılarına. yüksek puanı hak ediyor bu film.

bi' kere arkadaşını arkadaşına rağmen uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak için çabalayan adamın tavrı hiç de şövalyelik değil. hepimiz hayatımızda bizden kötü durumda olduğuna inandığımız insanlara, kendi zararımıza ve bazen onların muhalefetine rağmen yardım etmişizdir ama bunu yaparken aslında motivasyonumuz iyi bi' insan olmak, evrene pozitif enerji göndermek filan gibi ulvi bi' amaç değildir, gizli motivasyonumuz hep kendimizi iyi biriymişiz gibi hissetme dürtüsüdür. karakter de bunu itiraf eder filmde. netekim ne demiş nietzsche başgan: “bir şey’den hoşlanmaktan söz edilir, aslında doğrusu; bu şey aracılığıyla kendinden hoşlanmaktır.”

uyuşturucuya iptila etmiş müptela karakterse misantrop bi' sanatçı kardeşimiz. insanlara katlanamıyor, oraya buraya commute ederken hayatı unutup "aa yaşlanmışım da ölüyom bile ya la ben, eşşedüellaaa" deyiveren insanların mutlu olmadığını, kendisinin de onlar gibi yaşadığı dönem mutlu biri olmadığını, metamfetamin çekip nerede gece orada sabah dolaşan, dağ bayır gezen bi' berduş olarak daha mutlu olduğunu söylüyor.

fransız - filozof - deli - münzevi (bu dört kelime çok uyumlu değil mi ya?) karakterimizin repliği filmin özünü verir: "köyünden ömrü hayatında hiç çıkmamış kamboçyalı bir köylü, hayalet, uzaylı ve melek arasındaki farkı nasıl bilebilir? cevap: bilemez. bu yüzden hikayeler uydurmaya başlar. sonsuzluğu anlamak için hikayeler uydurur. ama sonsuzluk konulu bile olsa, her hikayenin bir başı, bir ortası, bir de nihayeti vardır."

filmde arkadaşını uyuşturucu bağımlılığından kurtarmak için gelen adam, uyuşturucuya ulaşamasın diye kelepçelediği uyuşturucu müptelası arkadaşıyla bir hafta ormanlık alandaki evde konaklamaya başlar. burada tuhaf olaylar yaşamaya başlar ve olanları anlamak için araştırma yapar, çevreyle konuşur, etrafı görmeye gider, anlamaya çalışır, anlamaya çalıştıkça hikaye gelişir, gelişen hikaye hiç ummadığı bir şekilde nihayete erer.
  • malum yerlere düşmüş lamb of god albümü.
hesabın var mı? giriş yap