şükela:  tümü | bugün
 • belli bir sistemin sorgulamaları ne kadar süre içinde yanıtladığının ölçüsü.
  kullanılan cihazların hızı ile doğru, yüklenme (bağlı kullanıcı sayısı) ile ters orantılıdır
  (bkz: response)
 • ing. tepki suresi..
 • (bkz: latency)
 • lcd monitorlerde ledlerin siyahla beyaz arasindaki geci$ suresine verilen isim. kotu (yuksek) response time'lar iz birakma efektine sebep olur, hareketleri kotu gosterir.
 • lcd monitörlerde 1 ms'ye kadar inmiş olan şey. monitörün response time'ı 8 ms veya altı ise pek rahatsız etmez.
 • hayatımın merkezindeki olgu. cidden bunun üstüne inşa gibiyim, demin uyanınca fark ettim. karşımdaki adamın algısının response time'ı yükseldiği zaman hemen başka bi pile şarj olmak istiyorum. "cümleye başladığıma pişman oldum çok çok özür dilerim lütfen bunları yaşanmamış sayalım siktir git" diyesim geliyor ve bunu bazen diyorum da sdlkfjsdlk. algı - tepki gecikmesine tahammül edemiyorum sıkıntıdan patlatıcı bi olay. cümlenin 3'te 1'indeyken karşımdakinin "ha tamam" dediği bi gezegende yaşamak istiyorum. böyle reno için renault yazılan bi yerde diil. kocaman monitör aldım o bile 2ms olsun diye dünya kadar fazla para verdim slfkjsdlk. görüntü daha net. ghost yapmıyor. sürüncemeye düşmüyor iki sikindirik kare görüntü. yani bilimsel bi gerçekle destekleniyorum. yine de aklım led'lerde kalmadı değil misal.
 • 100ms bariyeri ile ilgili şöyle güzel küçük bir testi vardır. (https://www.csfieldguide.org.nz/…es/delay-analyser/)
 • internet ve uygulama ortamlarında geçerli olan insanların algılama yeteneğine göre belirlenmiş üç ana zaman limiti vardır:

  * 0.1 saniyelik tepki süresi limiti; sistemin anlık cevabı olarak algılanır. yapılan değişiklik direkt olarak gözlemlenir.

  * 1 saniyelik tepki süresi limiti; kullanıcı için kabul edilebilir süredir, ancak kullanıcı gecikmenin farkındadır. geçen zaman 1 saniyeyi aşmadığı sürece kullanıcıya özel bir mesaj vermeye gerek yoktur.

  * 10 saniyelik tepki süresi limiti; kullanıcının dikkati dağılmadan süreci takip edebileceği zaman limitidir. daha uzun süren gecikmeler kullanıcının başka işlere yönelmesine sebebiyet verir; bu yüzden uygulama tarafından kullanıcıya gecikme hakkında bilgi verilmesi gereklidir. özellikle de süreç için beklenen tahmini süre belirsizse kullanıcı kesin olarak bilgilendirilmelidir.

  üstteki çevirinin aslını ve daha fazlasını içeren ingilizce makale için link.
hesabın var mı? giriş yap