• (bkz: rest)
 • yaşanılan olayların veya içinde bulunulan olayların gelişmesi ve dayanılmaz bir hal alması sonucu gırtlağın son boğumuna kadar beklenmesi durumunda "yeter be !!!!" diyerek karşı tarafa çıkış yapılması suretiyle fikir beyan edilmesi durumu. *
  (bkz: boşanmak)
  (bkz: ayrılık)
 • rest cekmenin "kararli" ve "saglam" yapiyi ortaya koyus sekli oldugunu dusunen bazi kisilerin hayat düsturu , olaylara ve kisilere verdigi tepkilerde izledigi politikadir zira , cekilen her rest , "son kozlarimi da ortaya koydum, sira sende, hadi bakalim" repligini de eszamanli olarak ortaya koyar ve "ben asla ödün vermem" seklindeki gizli imaj da araya sıkıştırılır.
 • son vermek gibi olsada. rest çektiğiniz kişi veya kurum size geri dönecektir.
 • sabrınızı zorlayan bir durum ya da kişinin tavrı karşısında farklı şekillerde belirtilmiş ikazlara rağmen bardağı aşan son damlanın düşmesinde yapılan şeydir. genel yapı itibariyle güleryüzlü, pozitif birisiyseniz muhtemelen karşıdaki insan evladı size pişkin pişkin sizin rahatsız olacağınızı bildiği şeyi yapmaya devam edecek hatta sizden ani bir çıkış beklemediği için blöf bile yapacaktır. işte o dakika son derece kararlı ve azimli olmak, hızlı bir şekilde muhakeme yapmak lazım. şöyle bir bakarsınız bulunduğunuz durumun potansiyel devam edebilirliğini görürsünüz "e ozaman bu adamla ne edeyim ki" dersiniz, resti çekersiniz "görüşürüz" der basar gidersiniz. zaten karşıdaki azıcık size insan gibi yaklaşmışsa, değer vermişse anlar sizi nasıl zorladığını ve kırdığını bir irtibata geçer. ha, adam zaten öyle bakmamışsa, insanlıktan nasibini almamışsa restinizi çeker hayatınızdan bir gereksizi daha silmiş olursunuz. unutmamak gerek bu dünyaya el alemin saçma sapan davranışlarını çekip, üzülmek için gelmedik kim ki canım o ? !..
 • bazen yapılması şarttır.
 • bedeli neyse öderim evet hayat bu benim,
  yaşamaktan da öte yok nedenim.
  terkettim yırtıp eskileri,
  hazmetsin hadi, bu yeni restim..
 • yıllardır çalışılan yerde emeklerinizin karşılığını görmediğinizde yöneticinize yapılan son harekettir.
  e iyi de oldu. haydi bakalım el mi yaman ben mi denilen de eylemdir.
  hayırlara vesile olur inşallah, amin.
 • rest cektigi an keskelerle yasamaya baslar kisi. hayir, rest cekmis olmanin verdigi pismanlik degildir keskelerin sebebi. rest cekebilmen icin guvendigin sebeplerinin olmasi gerekir. guvendigin sebepler olmadan birtek hayata rest cekebilirsin. zaten nefes almaktan vazgectigin anda da rest cekebilecegin hicbir sey yok demektir hayattan baska. rest cektigi an keskelerle yasamaya baslar kisi. o andan itibaren guvendigi seyleri kaybetmemek icin kendinden fedakarlik etmeye baslar. zayif anini bekleyen sinsi bir hastalik gibi pusuda bekler keskeler. zamani gelip de guvendigin seyleri kaybetmemek icin yaptigin fedakarliklari farkedince ortaya cikar keskeler. ve boylece huzura cikan bir restle baslayan sahte anlar keskelerle biter.
 • kaybetmekten korkunca yapilamayan sey imis.