şükela:  tümü | bugün
  • hayatımda hiç oruç tutmadım. tutana saygım sonsuz. bunca yıllık hayatımda ramazan ayında ortalık yerde yemek yemedim. öyle yetiştirildim gayet dinsiz ailem tarafından. gel gelelim pek çok iftar yemeğine katıldım ve küçüklüğümden beri bir konu dikkatimi çekmiştir. ramazan'da garsonlar ve komiler de oruç tutuyor. iftar vakti gelince herkes orucunu açtığında bu insanlar aç kalmaya devam ediyorlar. arada iftarını fırça yiyerek açan, "bönöm çörböm nörödö köldö" gibi laflara maruz kalanları da cabası.

bir şekilde bu konuya bir çözüm gelmesi gerektiğini düşünüyorum. hani hakikaten ramazanda iyi iş yapmasa lokantalar, ay boyu kapansın derim... yazık yahu insanlara. millet ham hum tıkınırken o aç geçen 10 dakika yıl gibi gelir adama.
  • yapılacak en güzel sey, boyle davranan bir yer goruldugunde ifşa edilip, bir daha asla buralara gidilmeyecek olmasıdır.
  • evet restoranların ay boyu kapanmasının çalışanlara gerçekten 'çok daha faydalı' olacağını düşünüyorum.
  • biz önceden ramazan ayında normalde 6'da açtığımız lokantayı öğlen 11'de açardık. iftar saatine kadar da hazırlaması daha kolay yemekleri menüye koyardık gelenler aç kalmasın diye. iftar saatinde ise tıklım tıklı olurdu. ancak bu durum tek seferlik bir durumdur. yani en geç yarım saat içinde çoğu masa boşalır. 1 saat sonunda ise hemen hemen kimse kalmaz. ben garsonluk yaparken en çok ramazan ayını severdim çalışırken. en rahat en az yorucu olan bu aydır çünkü.
  • orantısız zeka sistem bug'ı bulmuş. hadi hayırlı olsun. sen oruç tutacaksın ve bir yandan da herkese dayatmaya çalışıyorsun islamı. şatafatlı altın varaklı restoranlarda iftarlar yapıp seri servis istiyorsun. o halde, sana servis yapan nasıl oruç tutsun?

mesela ben herkesin oruç tutmak zorunda olduğu gibi bir düşünceye sahip değilim. o nedenle böyle sorunlarım yok.

ateist, seferi, ya da adet gören garsonlarla çözülebilecek problem.
  • cambaza bak numarasını yüzüne bulaştıran cingözler tarafından sonlandırılacaktır.
    ay boyu kapalı olması fikrini ortaya atanların kuracakları fondan mayışları ödenecek çalışanlar için hem eziyet sonlanacak, hem de mağduriyetleri önlenecektir.

haydin kuzucuklar, banka hesap numarasını gönderiyorum...

edir: e.. hadii paralar nerede?