şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ekonomik çöküşün adım adım geldiğinin göstergelerinden biri. son aylarda zam yapmamak adına porsiyonlar acayip derecede küçüldü. geçen hafta dominostan orta boy pizza ısmarladım. orta boyla tek kişi rahat doyardım. getirdikleri şey hazır pizzalardan halliceydi. birde 40 lira aldılar 2 dilimlik pizzaya.
    bugün ailemle bir kebapçıya gittik 4 kişi. 4 kişiye büyük salata, ikişer çiğ köfte 2 tane ezme falan getiriyorlardı. şu an yarı yarıya azaltmışlar hepsi birer tane. son olarak 2 baklava ve irmik helvasının üstüne dondurma getirirlerken bugün tek baklava 1 kaşık irmik helvası ve üstünde dondurma yok. ayrıca cumartesi full çeken mekanda müşteri sayısından 2 kat fazla garson vardı.
    ekonomik krizin restoran sektörünüde vurduğu apaçık belli. bakalım daha neler göreceğiz.
  • dün gittiğim kumrucu sucuk sayısını üç taneden bir taneye düşürmüş. fiyatıda 3 lira artırmış.
  • porsiyon küçülmesi yine iyi ama maalesef kaliteyi bile düşürmeye başladılar.
    çoğu yer yan ürünlere zam yapıp, yemeğinize kitliyor mesela. işin içinden böyle çıkıyorlar.
    balık baştan kokar misali, adamlar zam yapıp, müşteri kaybetmemek için ahlaksızlaşıyor. muhafazakar yapının bir yansıması işte.

bir de çoğu kişinin dile getirdiği marketlerde var olan ambalaj küçültme, gramaj azaltma olayları var ki sormayın gitsin.

ama sorarlarsa batı bizi kıskanıyor, ekonomi büyüdü falan filan.
  • ilk olarak tavuk dünyası nda çok yoğun hissettiğim ama şu an her restoranda yapılan dümen.

mesela paşa dönerde normal miktarda döner yemek için duble koydurmanız gerekmekte.

iskendercilerin hepsinde 1.5 1'in yerini aldı.
    .
    ...
    ......

(bkz: liste böyle uzar gider)
  • bu yöntemler tanıdık değil mi? bu, zam değil güncellemenin toplum katmanlarına yansımasıdır. akp iktidarı topluma nasıl kurnaz olacağını da öğretti. toplum ahlaken küçüle küçüle içine kaçacak.