şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı osmanlı diye kafa zkmelerinin nedeninin aslında osmanlı olmadığını tahmin etmişizdir.

  "bu fotoğrafı tatil programı yapın diye koymadım.

  bu resimde gördüğünüz otel binası sultanahmet’te. otel olmadan önce “başbakanlık osmanlı arşivleri” binası idi. devlet yetkililerimizin aklına birden bu binanın çok eskidiği restore edilmesi gerektiği fikri geldi. restorasyona alındı. “başbakanlık osmanlı arşivi restorasyon çalışması” diye bir koca tabela da asıldı. gel zaman git zaman bir de bakıldıki koca osmanlı arşiv binası, abrakadabra “otel” oluvermiş.

  resimdeki otel işte o otel. sura hagia sophia hotel.

  arşiv bahçesinde bulunan limon, defne ve asma ağaçları da kesilmiş. inşaat sırasında asırlık çınarlar da zarar görüp kurumaya başlamış..

  arşivler ne mi oldu? 100 milyon belge ve 370 bin defter bulunan henüz tasnif edilmiş ama okunmamış koca arşiv kağıthanede dere yatağında bir binaya doldurulmuş. sonra sel basmış, yarısı mahvolmuş kalanı da nemden küflenmeye ve silinmeye yüz tutmuş.

  atalarının mezar taşını okuyamamaktan yakınan, osmanlıca zorunlu olsun diye yaygara koparan zevat’ın yediği halta bakılırsa, dertlerinin ne olduğu çok açık. cumhuriyetle hesaplaşmak..

  “hüvelbaki osmanlı ”

  mezar taşında bu yazıyor.okuyabildin mi şimdi?

  ilhan ertürk"
 • http://t24.com.tr/…in-koskunde-agac-katliami,278830

  bahane ile sadece tarih değil, birlikte doğaya da tecavüz ediliyor.
 • "tarihe müteahhit mantığı ile bakınca ortaya bu manzaralar çıkıyor. bunlar her işi yandaşlarla halletmenin berbat sonuçları. müteahhitlerle restorasyon projesi yapılamaz. müteahhitlik mantığı başkadır, mimarlık ise başka bir bakış açısı gerektirir. bu işleyiş yüzünden bir çok anıt yapı restorasyon adı altında yıkılıp yeniden yapılıyor, sonunda ortada sadece bu ucubeler kalıyor.

  ecdad, medeniyet kültür, tarih, kentleşme kelimeleri istismar şampiyonu olurken, popülist iktidarların elinde kültürel miras alanı geçmişin ideolojik bir söylem alanı hâline dönüştü. başta istanbul kentinin tarihî zenginliği olmak üzere kentlerin tarihî dokuları yaratıcı zekâdan, tarihî ve estetik kaygıdan yoksun, eskiyi yeni gibi gösterme peşinde pespaye inşaat çalışmaları ile tahrip edildi.

  geçmişin izlerini silip yok etmek için neredeyse birbiriyle yarışan bir neslin utanç veren icraatları. bütün bu rezillikler osmanlı torunu olduğunu iddia edip dilinden ecdad lafını düşürmeyenler tarafından yapıldı, tarihe not böyle düşülsün..."

  pelin cengiz