• youtube sayfasında gezdim dolandım, tamam acun bir otorite değil ama bugüne kadar dinlediğim en iyi rap sözleri deyince ister istemez insanda bir beklenti oluşuyor

bir kere çok çok daha iyi rap sözleri yazan rapçiler var, mesela sansar salvo bu gencimizi hallaç pamuğu gibi fırlatır atar.

bir de şunu unutuyoruz, rap dediğimiz müzikte olay sadece iyi söz yazmak değil, hayır altyapı da değil.

bir konseptinin olması lazım, mesela mode xl, adamların öyle ahım şahım dinleyici kitlesi yok, hiç bir zaman milyonlar tarafından dinlenmeyecekler ama adamların her klibi bir olay.

bu arkadaşa baktığımda ise sahne isminin ''misal'' olduğunu görüyoruz. misal, neye misal?

sonra mâhlâsının (buna rap dilinde a.k.a derler) hafız olduğunu görüyoruz. misal a.k.a hafız. yo ye

buradan anlıyoruz ki bu arkadaş müziğini islam dini üzere temellendirmiş.

zaten az önce programda da söyledi, rap benim için bir araç amaç allah rızası.

hmm. bu kadar basit işte. yani allahın rızasını kazanmak bu kadar kolay arkadaşlar, şu sözlerle mesela kazanılabiliyor;

birgün deneme amacı ile gittim musallaya yattım
    ve gafil kafamı kaldırıp gökyüzüne baktım
    7 kat semadan rahmet yüzüme sarktı
    bıksanda hayattan diyemezsin üstü kalsın

sanırsın, yer yüzüne yeni bir şey kazandırdı, vatana millete hayırlı bir şey yaptı, mazlumun kanı durdu, müslümanların göğsü kabardı

durun devam ediyor;

kul olmak çağdışıyken soyunmak çağdaşlık
    din kardeşliğini bıraktık biz ecnebiyle kaynaştık
    sünnet sakal yobazlık top sakal medeni
    unuttun sen ey vefasız ehli sünnet dedeni

bu arkadaşa cevabı yıllar önce mode xl'den evren besta vermişti

(bkz: yok be daha neler adamım)

yukarıda sözlerini verdiğim şarkıyı bir açın bakın, birine benzeteceksiniz, buldunuz dimi?

evet zamanında misal gibi rapçilerin çıkmasına belki o vesile olmuştur hatta misal'in de ondan etkilendiğinden yüzde yüz eminim.

yani bu sözler bu müzik bu tarz hiç de ünik değil, yeni de değil, kaliteli hiç değil
  • o ses türkiye yarışmasında, acun'un davet ettiği ve şu ana kadar en iyi türkçe sözü olan şarkılar yaptığı iddia edilen (acun tarafından) rapçi

bu adam dindar hatta dinci olabilir, tayyibi seviyor olabilir, akp'li olabilir. isterse en has atatürkçü olsun, bu arkadaşı türkçe rap konusunda katlayıp cebine koyup gezdirecek insanlar var. misal (bkz: sagopa kajmer). sagopa'da gayet dindar, hatta belki akp'li, tayyibi seven biri fakat çok iyi bir söz yazarı olduğunu kimse inkar edemez. acun ılıcalı resmen insanların aklıyla göz göre göre dalga geçiyor.

acun'un çok iyi türkçe söz yazan rapçi olduğunu söylediği bu arkadaşın şarkısından bir dörtlük;
    --
    çocukluğumuz değildi fantastik
    ama dinledik komşuda bombastik
    hayatta zordu vermiyordu koftik
    zamanda geçiyordu tak tak tik

(bkz: koftik) ?
    --

şimdi de sagopa kajmerin bir kulaç daha atsam karadayım şarkısından bir dörtlüğü paylaşayım;
    --
    taşla kafan çarpıştığında ya da kafan taşa yaslandığında;
    anlarsın ki kötü gider iyi gelir,
    zaman sofranda ki en lezzetli mühim yemek,
    azaldıkça aç kalmanın korkusuyla kuruyacaksın,
    bu sebeple yaşlanacaksın,
    çünkü sen de baştan olmak üzere sonlanacaksın,
    trilyon da olsan harcanacaksın,
    savaşı kes barışacaksın,
    kendinle aynalarında birebir anlaşacaksın.

--

sagopa kajmer ile bu arkadaşı karşılaştırmam belki adaletsiz oldu diyeceksiniz ama, bir yarışmada, tüm ülkenin tanıdığı biri tarafından en iyi türkçe sözü olan rap deniyorsa, kusura bakmayın ama sagopa kajmerle karşılaştırırım.

çok uzatmaya gerek yok. durum apaçık ortada olunca , insan iyi niyet arayamıyor maalesef.
  • tamam kabul, bir sagopa kajmer ile kıyaslanamaz ama, kıyaslarken de bi tarafa koftik'i alırken bir tarafa da seçmece lyricleri almazsın.

madem öyle ben de şöyle birşey seçeyim:

daldan dala kona kona ya da baldan bala tada tada bro.
    bu kaçıncı yıkıcı fikstür?
    barbeküm ister rüzgarım yeller kömür.
    bu beat beni deli ediyii, bee gee gazı veriyior ki sago ateş ediyii.
    slam dunk!
    pota eziliyor!
    yo, 2 adam 1 şarkı
    naber?

ayrıca şöyle işleri de var bu kardeşin:

https://www.youtube.com/watch?v=frsaygk3hli

not: sagopa ve eşinin kafa uzunca bir süredir karışmış durumdadır, bi o kapıya bi bu kapıya yönelip durmaktadırlar. bunla ilgili bir çok yazı internette bulabilirsiniz. yani yıllardır ekşicilerin hoşlanmadığı kafalardan baya bi uzaklamış durumdadırlar ama çoğunun haberi yoktur.
    şu son parça ne kadar çok sevsem, beğensem de aslında bu durumlara delalet etmektedir:

https://www.youtube.com/watch?v=puinb0ufwjm
  • finalde dodan ile karsilasmasi muhtemel repçi.
  • kendisi ile ilgili internetten aşağıdaki bilgilere ulaşılabilir.
    o ses türkiye 2017 finalisti resul aydemir, birçok izleyici tarafından oldukça merak konusu oldu. o ses türkiye'de söylediği rap şarkılarla izleyicileri kendinden geçiren resul aydemir sosyal medyada da oldukça konuşulmuştu. peki, o ses türkiye yarı final adayı resul aydemir kimdir? kaç yaşındadır? nerelidir? mesleği nedir?
    'o ses türkiye' yarışmasına acun ılıcalı'nın davetiyle katılan resul aydemir sahne adıyla misal, geceye damgasını vurdu. rap performansıyla jüri üyelerini etkilemeyi başaran yarışmacı, gökhan – hakan kardeşlerin takımında mücadele ediyor.
    resul aydemir, sahne adıyla misal 1987 yılında istanbul'da dünyaya geldi. çocukluk döneminin zor ve zahmetli geçtiğini belirten resul, ergenlik döneminde rap müziğiyle uğraşmaya başladı.
    rap müziğine başladığı dönem hafızlık yapan misal, hafızlığı bitirince askere gider. afganistan'da nato gücü olarak askerliğini tamamlayan resul askerde de yazmaya devam etti.
    yazdıkları sayfa sayfa birikince kendine bir isim aradı ve 'misal'i buldu.2011 yılının nisan ayında ilk kaydını amatör bir mikrofon eşliğinde aldı. amatör parçası oldukça olumlu yorumlar alınca bu işi profesyonel olarak yapmaya karar verdi.sukut-u feryat parçası misal için dönüm nokrası oldu
    türkçe rap deyince akıllara ilk gelen isimlerden biri olan sagopa kajmer'den de "misal sukut-u feryat parçana kulak verdim elimi kalbime götürdüm ,
    başımıda önüme eğdim." yorumunu aldı.sukut-u feryat ile güzel bir başarı yakalayan resul, genç dergi'nin 2011 temmuz sayısına röportaj verdi.
    bu arada yeni parçalarına profesyonel kayıtlar almaya devam ediyordu. hüsran-ı beşer , karamsarlık tuttu elimden adlı 2 solo ve ağlayan satırlar isimli feat parça kaydeden resul'un bir parçası turkrapfm.net 'in zat-ı bednam's compilation tape vol.1 toplama albümüne seçildi.
  • başını almıştır.
  • her yerde duyduğum propaganda şarkısının sahibiymiş. gençleri gönülden gönüle mevzusuna ikna etmek için seçilmiş o ses türkiye şeysiymiş. merakımdan utandım.

o gönülden gönüle yoldan u dönüşü yapılalı çok oldu gençler.
    edit: imla
  • yaşam tarzıyla ilgili ortak hiçbir yanımız olmamasına rağmen soramazsın kanalında yaptığı röportajda söylediklerini çok beyendiğim sanatçı.
  • (bkz: bunu alın bak bunu burdan alın)
    diğerleri de eşantiyonu zaten.

yeni nesil rap piyasasına şu
    son şans isimli yeni çalışması ile aklı sıra diss atan, yine bir yeni nesil rap yorumcusu.
    diğer yeni nesiller gibi bunu da dinlemedim, dinlemem de.
  • an itibariyle severek dinlediğim rapçi.
hesabın var mı? giriş yap