şükela:  tümü | bugün
  • yeni türkiyenin resmidir kendileri. acunun türkiyenin en iyi rap söz yazarı diye sunduğu, hatta özellikle programa davet ettiği rapçi. rapten çok iyi anlamam ama sözlerinde türkiyenin en iyisini göremediğim, şaşırdığım sonrasında araştırdığım kişi oldu resul aydemir. sonuç aşağıda, takdir sizin.

erdoğan nerede adlı klibi

sözlerinin en iyi olduğu videolardan başka biri

bir garip koleksiyoncu

sözler:

selamunaleykum önce allah'ın selamı
    ve sonrasında nacizane misal'in kelamı
    şu durmadan konuşan dilim başıma beladır
    arasında yaşıyoruz bir ezan birde selanın

birgün deneme amacı ile gittim musallaya yattım
    ve gafil kafamı kaldırıp gökyüzüne baktım
    7 kat semadan rahmet yüzüme sarktı
    bıksanda hayattan diyemezsin üstü kalsın

anneler kızlarını soymaktan gurur duyar olmuş
    gencecik bedenlerse modaya kurban sunulmuş
    rutin bi faaaliyet olmuş ülkemde tecavüz taciz
    biraz karıştır bakalım kimmiş bu keriman halis

dedemin fermanıyla titremiş melun kafir
    biz tabiiki çıkamamışız emanetine sahip
    sen yürüsen uçuruma dedem ederim takip
    biz nankörüz nimetlere sizdiniz şakir

kul olmak çağdışıyken soyunmak çağdaşlık
    din kardeşliğini bıraktık biz ecnebiyle kaynaştık
    sünnet sakal yobazlık top sakal medeni
    unuttun sen ey vefasız ehli sünnet dedeni

haksız yere asanlar bak delirip ölmedi mi ?
    tanrıyım diyenleri bir sinek gömmedi mi ?
    saniyelik zelzeleyle yüzbiler ölmedi mi ?
    inat eden insan oğlu bunuda görmedi mi?

akifler sürüldü bak atıflar asıldı
    şakaklarım şuan son raddesinde kasıldım
    vicdan mahkemesinde hem hakim hemde sanıksın
    dili olsada konuşsa şu toprak nelere tanıktır

bu ülkeyi toprağın almadığı adamlar yönetti
    kimi de korktu akıbetinden kendini kül etti
    bolluk içinde halkına küflü somun kemirtti
    tırnaklar söküldü ceryanlar verildi

havada bulut kokusu savaştan arta kalan
    çığlık çığlığa baksana heryer hayaller darmadağan
    siyonist bi projedir bu günden güne sarpasaran
    fikrimde mayınlar var hadi bas ve parçalan

benim ecdadıma dil uzatmak söyle kimin haddi
    osmanlı dedin mi dur o benim ceddim
    benim dedeme dayanmamış çin'in bile seddi
    7 düvel gelse yeter tek bi tekbir "allahuekber"
  • müslüman ve muhafazakar. yani kısaca türkiye'nin öteki çocuklarından birisi. tabi tayyip erdoğan'a şarkı yazınca bir anda sen kimsin lan oluyor. annesi babası yıllarca bu elit kesimin kuralları altında yıllarca sesini çıkarmadan yaşamıştır. bu öteki çocuklar 2005'de fransa'da gettolarda ateşi yakmıştı. aynı çocuklar bugün türkiye'de iktidar o yüzden karın ağrısı had safhada. utanın azıcık. çok az. hayreti mucip.
  • acun'un torpillisidir.
    hiç sevmiyorum bu adamın programlarını fakat en iyi rapci deyince konuyla ilgili olduğum için "dur bi değiştirmeyin dinleyelim" dedim.
    ıstanbul güngören'den girdi bombastik müzikten çıktı. neticemle güldüm la napim.
    rapini dinlerken "ya arkadaşının oğlu, ya da bilmiyorum işte lan! bu işte bir terslik var " dedim.
    sonuç:
    bu eleman erdoğan'a rap parçası hazırlamış. acun da 'fırsat bu fırsat bi göz daha kırpayım iktidara' manasında elemanı resmen yarışmanın birincisi ilan eder gibi konuştu.

resul aydemir'e gelince:
    sen müslümansan yapılan haksızlığı görür geri çekilirsin.
    lakin orada sesiyle ve en önemlisi "hakkıyla" seni cebinden çıkaracak, sahneye torpilsiz çıkmış güzellikler var.
    hadi bakalım.

edit: birileri de sagopa kajmer ile kıyaslamış.
    yahu arkadaş sagopa değil youtube'ta ki amatörlerle kıyas arıyorum.
  • youtube sayfasında gezdim dolandım, tamam acun bir otorite değil ama bugüne kadar dinlediğim en iyi rap sözleri deyince ister istemez insanda bir beklenti oluşuyor

bir kere çok çok daha iyi rap sözleri yazan rapçiler var, mesela sansar salvo bu gencimizi hallaç pamuğu gibi fırlatır atar.

bir de şunu unutuyoruz, rap dediğimiz müzikte olay sadece iyi söz yazmak değil, hayır altyapı da değil.

bir konseptinin olması lazım, mesela mode xl, adamların öyle ahım şahım dinleyici kitlesi yok, hiç bir zaman milyonlar tarafından dinlenmeyecekler ama adamların her klibi bir olay.

bu arkadaşa baktığımda ise sahne isminin ''misal'' olduğunu görüyoruz. misal, neye misal?

sonra mâhlâsının (buna rap dilinde a.k.a derler) hafız olduğunu görüyoruz. misal a.k.a hafız. yo ye

buradan anlıyoruz ki bu arkadaş müziğini islam dini üzere temellendirmiş.

zaten az önce programda da söyledi, rap benim için bir araç amaç allah rızası.

hmm. bu kadar basit işte. yani allahın rızasını kazanmak bu kadar kolay arkadaşlar, şu sözlerle mesela kazanılabiliyor;

birgün deneme amacı ile gittim musallaya yattım
    ve gafil kafamı kaldırıp gökyüzüne baktım
    7 kat semadan rahmet yüzüme sarktı
    bıksanda hayattan diyemezsin üstü kalsın

sanırsın, yer yüzüne yeni bir şey kazandırdı, vatana millete hayırlı bir şey yaptı, mazlumun kanı durdu, müslümanların göğsü kabardı

durun devam ediyor;

kul olmak çağdışıyken soyunmak çağdaşlık
    din kardeşliğini bıraktık biz ecnebiyle kaynaştık
    sünnet sakal yobazlık top sakal medeni
    unuttun sen ey vefasız ehli sünnet dedeni

bu arkadaşa cevabı yıllar önce mode xl'den evren besta vermişti

(bkz: yok be daha neler adamım)

yukarıda sözlerini verdiğim şarkıyı bir açın bakın, birine benzeteceksiniz, buldunuz dimi?

evet zamanında misal gibi rapçilerin çıkmasına belki o vesile olmuştur hatta misal'in de ondan etkilendiğinden yüzde yüz eminim.

yani bu sözler bu müzik bu tarz hiç de ünik değil, yeni de değil, kaliteli hiç değil
  • o ses türkiye yarışmasında, acun'un davet ettiği ve şu ana kadar en iyi türkçe sözü olan şarkılar yaptığı iddia edilen (acun tarafından) rapçi

bu adam dindar hatta dinci olabilir, tayyibi seviyor olabilir, akp'li olabilir. isterse en has atatürkçü olsun, bu arkadaşı türkçe rap konusunda katlayıp cebine koyup gezdirecek insanlar var. misal (bkz: sagopa kajmer). sagopa'da gayet dindar, hatta belki akp'li, tayyibi seven biri fakat çok iyi bir söz yazarı olduğunu kimse inkar edemez. acun ılıcalı resmen insanların aklıyla göz göre göre dalga geçiyor.

acun'un çok iyi türkçe söz yazan rapçi olduğunu söylediği bu arkadaşın şarkısından bir dörtlük;
    --
    çocukluğumuz değildi fantastik
    ama dinledik komşuda bombastik
    hayatta zordu vermiyordu koftik
    zamanda geçiyordu tak tak tik

(bkz: koftik) ?
    --

şimdi de sagopa kajmerin bir kulaç daha atsam karadayım şarkısından bir dörtlüğü paylaşayım;
    --
    taşla kafan çarpıştığında ya da kafan taşa yaslandığında;
    anlarsın ki kötü gider iyi gelir,
    zaman sofranda ki en lezzetli mühim yemek,
    azaldıkça aç kalmanın korkusuyla kuruyacaksın,
    bu sebeple yaşlanacaksın,
    çünkü sen de baştan olmak üzere sonlanacaksın,
    trilyon da olsan harcanacaksın,
    savaşı kes barışacaksın,
    kendinle aynalarında birebir anlaşacaksın.

--

sagopa kajmer ile bu arkadaşı karşılaştırmam belki adaletsiz oldu diyeceksiniz ama, bir yarışmada, tüm ülkenin tanıdığı biri tarafından en iyi türkçe sözü olan rap deniyorsa, kusura bakmayın ama sagopa kajmerle karşılaştırırım.

çok uzatmaya gerek yok. durum apaçık ortada olunca , insan iyi niyet arayamıyor maalesef.