şükela:  tümü | bugün
 • ozellikle kirmizi uzumlerin kabuklarinda bulunan fitokimyasal madde (antioksidan). kirmizi saraplar, beyaz ve pembe saraplara kiyasla daha cok resveratrol iceriyorlar.
 • cok sarap tuketen ulkelerde kalp rahatsizliklarinin az gorulmesinin sebebi olduguna inanilan, kirmizi sarapta bulunan bir antioksidan. ayrica cesitli kanser turlerini engelledigi de iddia ediliyor. ancak yeterli bilimsel kanitla desteklenememis bu gorusler.
 • yapılan birçok çalışmada antioksidan, kardiyovasküler hastalıkları önleyici, prostat ve göğüs kanserlerinde etkili bulunan, stilbenik yapılı fitoaleksin.
 • kirmizi üzümde bulunan bir antioksidan
 • nature dergisinde haziran 2006'da çıkan bir "review" makalede de belirtildiği üzere, şarapta bulunan bu madde, cilt kanseri olan farelerin yaşamlarını %70'e varan oranlarda uzatmıştır.

  bundan sonra bize düşen, hergün bir kadeh kırmızı şarap içmek değil de nedir.

  (bkz: çek şarabı sev güzeli)
  makale: "therapeutic potential of resveratrol: the in vivo evidence" joseph a. baur1 and david a. sinclair1
 • antioksidanlar bitkiler tarafindan uretilirler, precursor madde olarak shicimik acid pathway den gelen phenylalanine amino asidi kullanilir, daha sonra uretilen phenlypropanoid ler vasitasiyla antosiyanidin, proantasiyanidin, flavonoid, flavanone, resveratrol gibi antioksidan ozelligi bulunan biyomolekuller sentezlenir.

  son yillarda antioksidanlarin saglik uzerindeki olasi olumlu etkilerini belirlemek amaciyla cok sayida calisma yapilmistir,
  ancak bu maddelerin vucuttaki biyolojik olarak hangi oranlarda emildiginin ve farelere uygulanan miktar olan 20microgram ila 400mg oraninda resveratrol alabilmek icin kac litre sarap icilmesi gerektigi tam olarak bilinmemektedir. bu maddeler bitkiler tarafindan patojenlere karsi savunma amaciyla uretilirler yani her uzum turu (variety) bu maddeyi farkli oranda uretir, kirmizi ve beyaz saraplarda ki resveratrol oranlari farkli olmakla beraber kirmizi saraplar icerisinde de bu madde bakimindan varyasyonlar gozlenmektedir.

  ayrica, antioksidanlarin yuksek dozda kullanildiginda demir emilimini azaltarak farelerde zeka geriligine neden olduklari belirlenmistir, ileriki yillarda yapilacak calismalar bu hususu da aydinlatacaktir diye dusunuyorum.
 • 3,5,4'-trihidroksi-trans-stilben şeklinde isimlendirilir ve güneşte bırakılınca asıl işe yarayan trans formu cis formuna dönüşür ve etkinliği yokolur. ülkemizdeki şaraplardan öküzgözü ve boğazkerede %4-2 civarı, bulunur. ayrıca üzümlerin kabuğunda oluşan bir mantar türünün mevcudiyeti, şaraptaki resveratrol oranını ciddi miktarda arttıyormuş. neden beyaz şarap da değil de kırmızı şarapta bulunuyor derseniz; cevap fermentasyondur.
 • üzüm kabuğunda bulunan resveratrolün güçlü antioksidan özelliği e vitamininden 50 kat, c vitamininden ise 30 kat daha fazladır.
 • amerika'yi ve su anda ingiltere'yi kasip kavuran bir dogal hapi cikmistir.

  http://www.dailymail.co.uk/….html?ito=feeds-newsxml

  sarapta bulunmakla beraber, alkol kullanmayi tercih etmeyenler ve kullanamayanlar icin alinabilmesinin rahat bir yolu ortaya cikmis gibi gozukuyor.
 • hıncal uluç'un bu konuda güzel bir makalesi vardır.

  makale için, tıklayınız.