şükela:  tümü | bugün
  • gece yolculuklarında huzur verir.
  • beni oldukça duygulandırmış olan başlıktır. çocukluğum ağır vasıtıların içinde geçti. gerek fabrikaya mal indiren veya dolduran taşıtlar olsun, gerekse bu ağır vasıtaların sağ koltuğunda kat ettiğim kilometreler olsun. babamdan bana aktarılan bir aşk bu. fabrikamız iflas vermeden önce, babama hep "hadi retarderi çekmek için bi' tur atalım" diye yalvarırdım. sağolsun beni kırmazdı ve kısa bir tur atardı. rampa aşağı aracı salarken, retarderi kademeli olarak indirirdi. bilen bilir; sesi "viiiüüüğğğğ..." diye azalarak devam eder. işte bu "viiiüüüğğ" sesi beni benden alıyordu.

ses konusunda en başarılı marka kendi nazarımda her daim "mercedes" olmuştur. travego'ların altı kademeli retarder kolunu indirirken çıkardığı o duygulu sesi hiçbir şeye değişmem. bilhassa, otobüslerde retarder sesi daha da net duyulabiliyor. motor arkada olduğundan mütevellit, kabine retarderin sesi net olarak ulaşabiliyor. şoförlerin kafasını çok şişirmişimdir bu yüzden. bakın size bir anımı paylaşayım.

yıl bilmem kaç;

otobüsle memlekete gidiyorum. travego ülkemize daha yeni gelmiş. uyumayan sadece üç kişi var. ben, şoför ve ona sürekli kahve getiren muavin. muavin, bir ara şoförün kulağına bir şeyler söyledi. ben o sıra şoförün yaptığı hareketleri izlemekle meşguldüm. muavin ona fısıldadıktan sonra, şoför bana döndü ve "herkes uyuyor. sen de uyusana" dedi. "izlemek hoşuma gidiyor" dedim. nedenini sorunca "kullanmanı izlemek çok hoşuma gidiyor" dedim. sonra retarderi kullanması için rica da bulundum. biraz bekle dedi. tosya'nın çıkışında, osmancık'a doğru giderken bol dalmalı yollar varmış. yani bol rampalı. orada sana retarderin nasıl bir şey olduğunu göstereceğim dedi. bahsettiği rampalara geldiğimizde otobüsü olabildiğince süratlendirdi. ben o sıra çok panik oldum ama çaktırmadım. "izle" dedi ve kolu kademeli olarak aşağı çekti. 6. kademeye vardığımızda ben kendimi öne doğru tutunmuş bir vaziyette buldum. retardere olan saygım o gün katlanmıştı.

böyle bir anımdır işte. onun sesine kurban olurum ben.
    şafta bağlı olan retarder kutusuna kolu çektiğimiz zaman içine dolan yağ neticesinde sürekli dönen pervanenin, karşı sabit duran pervanemsi yüzeyle arada kalan yağın dönen pervaneyi yavaşlatmasından dolayı meydana çıkan sesin o duygulu tınısı..
    anlayamazsınız.. viiiüüüğğğğğğğğ

not: 1:25'den sonra net olarak duyabilirsiniz.

edit: videonun dakikasını 1:25 olarak değiştirdim. keyifle dinleyiniz, dinlettiriniz.
  • voith firması yağlı sistemden sulu sisteme geçmiştir. yeni nesil (euro 6) mercedes kamyon ve çekicilerde kullanıma sunulmuştur. donanım olarak 5.000 euroluk bir sesi vardır.
  • kullanıcısına o kadar da romantik veya sempatik, vs... gelmeyen ses. gergin rampa inişlerinin nüanslarından biridir daha çok.

not : tır şoförüyüm.
  • dizel-elektrikli lokomotiflerin reostatik frenleri ile birlikte özellikle makine hastalarını orgazm eden sestir.
  • 1 saatlik versiyonunu şurada bulabilirsiniz.

ekşi turizm iyi yolculuklar ve tatlı rüyalar diler.
  • gece yolculuğunda ışıkları gözüken yerler ile muhteşem uyum sağlayarak insana huzur verir.
  • başka bir dünyadaymış gibi bir his verir, gece yolculuklarını özel kılan detaylardandır.. insanın aklına küçükken yaptığı yolculukları getirebilir.

terapi gibi