şükela:  tümü | bugün
 • tam bilemedim ama sanırım dijital çağın seni ünlü yapacağım ajansı galiba?

  aslında isimlerini danla bilic'den önce de duymuştum. ve hatta o zamanlar referans listeleri bu kadar kabarık değildi de.

  kendilerini "retorik dijital, internette etkili insanlara ulaşmanız ve onlarla projelerinizde çalışabilmeniz için kurulmuş bir ajanstır." şeklinde tanıtıyorlar. aslında bir nevi casting ajansının farklı bir versiyonu gibi de oluyor sanki.

  velhasıl, mesela danla bilic 'in video kanalı makeup killer, kedi mari, başka bir makyaj yapan damla gibi kanalları var. buralara reklamda alıyorlar.
 • "vibio" adlı youtube kanalının "yeniden danla bilic aslında kim" adlı videosunu teliften kaldırtmışlar. danla'nın bir marka olmuş olması ve videolarda yüzünün izinsiz kullanılmasının telif atmaya sebep olması da ayrı komedi.
 • bünyesinde bulunan kedimari'nin şu videosu kamusal mizah'tan tanıdığımız deniz bağdaş'ın şu videosundan araktır. 19 gün içinde videonun aynısı çekilmiştir. ben ilk başta önerilenlerden kedimari'nin videosunu izlemiştim taa ne zaman ama bugün deniz'in kanalında farketttim durumu. ulan atakan ne komik demiştim ama öyle değilmiş durum.

  burada kedimari'nin suçu olduğunu düşünmüyorum zira danla ve kedimari gibiler retorik dijital'in kuklası. hepsi "kanal açalım sana yürürsün, ekipmanlarla desteklicez seni" gibi gazlamalarla açılan kanallar. kafalar kanalı için aynısını pek söyleyemeyeceğim. onlar biraz daha patron takılan tayfa.

  neyse, üzülüyorum ya böyle hakkı yenen kanallara. yazma gereği duydum. umarım retorik'le iş yapan şirketler bunu görür de kamusal mizah tayfasını tanımış olurlar.

  not: ne kadar yazarsam yazayım inanılmayacak ama kamusal mizah içerisinden kimseyi birebirde tanımıyorum. sadece izleyiciyim.
 • bu insanlar niye para kazanıyor niye niye niye?
 • yaratıcı zekalara it gibi muhtaç olan (bkz: deniz bağdaş),
  çalışmak istediğinizde en düşük paketi 12.000 tl'den açan,
  özgün olmayı becerememiş,
  tatlı su kurnazlarıdır kendileri.
 • deniz bağdaş'ın özgün fikrine aşırı benzer bir video çektirmişler mari diye birisine. eminim farkında değillerdir benzer bir videonun çekilmiş olduğuna, ve tamamen tesadüftür.