• derhal doktora* gidilmesini gerektiren, yerine inip geri kaçabilen testise verilen addır.*
  ayrıca (bkz: inmemiş testis)
 • testisler her erkekte anne karnındayken karın boşluğu içinde yer alır. doğuma yakın bir zamanda inguinal kanal* denen yoldan torbaların* içinde inerler. (bkz: descensus testis)

  bazı kişilerde bu iniş olmaz veya yarım kalır. böylece testis karın içinde veya kasık kanalında kalır, torbalar ise boştur. bu duruma inmemiş testis veya kriptorsidizm* denir. tehlikeli bir durumdur zira testislerin normal işlevlerini sürdürebilmeleri için 35 c sıcakta olmaları gerekir. bu nedenle vücut dışına çıkarlar. ( vücut ısısı olan 37 c'de işlevlerini sürdüremezler.)
  inmemiş testis olan kişilerde önce sperm üretimi durur. ilk sıkıntı kısırlıktır. ancak daha uzun süreçte aşırı sıcak nedeniyle testis dokusu bozunarak* testis kanserine neden olabilir. (bkz: seminom)

  bazı kişilerde testisler torbalara iner ancak iniş sırasında testisi asan kordonlardaki yapısal bozukluk nedeniyle zaman zaman inmiş bile olsa testis tekrar kasık kanalına kaçar. daha az tehlikeli olmakla birlikte kasık kanalın geri kaçma süresi ve sıklığı fazla ise aynen inmemiş testiste görülen sorunlara neden olabilir. bu duruma retraktil testis veya halk arasında utangaç testis de deniyor.*

  her iki durumun da çaresi ameliyattır. ameliyatla kordonlardaki bozukluk düzeltilir, sıkışan testis olması gereken yere indirilir. (bkz: orşidopeksi)

  bu ameliyatların çocuk 6 yaş civarındayken tamamlanmış olması gerekli. 6 yaşına kadar kendisi düzelebildiğinden testislerin yerine inmesi beklenir. ancakunutulmaması gereken konu testis ne kadar uzun süre sıcak ortamda kalırsa kısırlık:infertilite ve kanser riskinin o kadar artacağı.

  cinsel organlar toplulumuzda bir tabu konusu olduğu için 40 yaşında bile bu şikayetle gelen hasta oluyor, o zaman da çok geç olmuş oluyor. en doğrusu erkek bebeklerin doğumu takiben düzenli muayene olmaları ve inmemiş testis saptanan çocukların 6 yaşına kadar takip edilmesi, hala sorun devam ediyorsa ameliyat edilmeleri.
 • bir ninjaya ait olabilecek uzuvlardır.
  (bkz: ninjaların testislerini geri çekebilme yetileri)
 • retraktil testis inmemiş testis değildir.

  yukarıda yazan arkadaş sanki aynı şeymiş gibi yazmış.

  retraktil testisin ameliyat gerekliliği ne kadar süre ve hangi durumlardan testis torbasından kaçmasına bağlıdır ve ameliyat gerektirip gerektirmediği kişiye göre değişir.

  bu konuyu ürolog'a danışmakta fayda vardır.
 • mobil testis, utangaç testis, yoyo testis, kaçan testis gibi bir sürü adı vardır.
hesabın var mı? giriş yap