• görsel sanatlarda retrospektif, bir sanatçının kariyeri boyunca yaratmış olduğu eserlerden derlenmiş sergilere denir.

sinemada ise, bir yönetmen veya oyuncuyu iyi bir şekilde temsil ettiği düşünülen seçmece filmlerdir. genel olarak film festivallerinde görmek mümkündür.

http://tr.wikipedia.org/wiki/retrospektif
  • denk gelip yakalanınca izlenen programlardandır. ne zaman denk gelsek aha dursun diye zevkle izleriz. lakin özel olarak bekleyip izlenmiyor nedense.

dediğim gibi denk gelip de kanal değiştirenin hissiyatından şüphe ederim.
  • tersten alarak, geriden alarak ya da tersten bakarak, geriden bakarak manasına da gelir. örneğin bir hastaya "nedeni bilinmeyen ateş" tanısı koyabilmek için başka nelerin ateşe sebep olabileceği uzun uzun araştırılıp bütün faktörler ekarte edilmelidir. işte bu yüzden "nedeni bilinmeyen ateş" tanısı retrospektif olarak konur.
  • latince eski geçmiş anlamına gelen retro ve bakmak bakış anlamlarına gelen spectare sözcüklerinden oluşmaktadır. yanı kısaca "geçmişe bakaraktan" "geriye bakışımlı"* gibi bir manası vardır. terim olarak da bir sanat akımının ya da bir sanatçının geçmişini içeren dinletiler sergiler veya gösteriler vs. dir

eser sayısı arttıkça retrospektif sergi veya gösterimlerde o sanatçıyı veya akımı en belirgin tanımlayan en karakteristik eserlere yer verilmeye çalışılır veya en azından çalışılmalıdır ki sanatçının veya akımın sanat yaşamındaki gelişimi, evreleri ve evrimini doğru gösterebilsin, böylece de etkilesin, bilgilendirsin. değil mi ama?
  • program arka müziğinin şahane ve de ulaşılamaz olduğu number one tv yapımıdır. her seferinde "vay arkadaş ne günlerdi bea!" nidalarına sebebiyet verir. ancak bu arka müzikteki gizem beni öldürmektedir o ayrı..
  • ben bu kelimeyle uzun zaman önce ankara film festivali'nde yapılan "zoltan fabri retrospektifi" ile tanışmıştım. uzunca bir süre de zoltan fabri'nin soyadı zannettim. sonra bir entel ortamında fena rezil olmuştum, o yüzden unutmam, unutamam.
  • ceyhun yilmaz show'a rastladigim bir anda bir izleyicinin ceyhun'a anlamini sordugu kelime. ceyhun cevap vermeyince izleyici 'yoksa bilmiyor musunuz' demis ceyhun da 'biz biliyoruz, biz cok iyi biliyoruz da siz de gidin kendiniz ogrenin' gibi birseyler zirvalamistir (bkz: ne ki bu simdi). hadi hep beraber talk showlarimiza, derslerimize, toplantilarimiza (artik isinize hangisi tekabul ediyorsa) yabanci kelimeler sikistirip insanlar nazikce anlamini sordugunda kendimizce laf sokalim, cok karizmatik oluruz.
    ornek: ben tezimde papua yeni ginece kelimeler kullanarak jurimde bunlari soran proflara asagilik canlilarmis gibi davranmak istiyorum.
  • an itibari ile nr1 tv'de 1999 yılı için "ekşi sözlük açıldı" nostaljisi yapmış programdır. ssg'nin giyinik seksi görüntüleri filan verildi. övgü ile yüceltildi sözlük. sonrasında matrix'e bağladılar. malum 1999.
  • geriye dönük. dünden bugüne.
hesabın var mı? giriş yap