*

şükela:  tümü | bugün
 • 9 haziran 1908'de ingiliz kralı edvard ile rus çarı ii. nikola'nın osmanlı imparatorluğunu bölüşmek için anlaşmaya vardıkları görüsme
 • 1. dünya savaşındaki cepheleri ve ittifakları belirleyen anlaşmadır. bu anlaşmayla hindistan'ın ingilizlerin yönetiminde olduğu ruslarca kabul edilmiş, hindistan yolu üzerinde ingilizler'in ruslarca rahatsız edilmeyeceği bir nüfuz bölgesi kararlaştırılmıştır. buna karşılık ruslara boğazlar'ın denetimi bırakılmıştır.

  reval anlaşması'nın dünya tarihi açısından önemi ise, ingilizlerin rusyayla anlaşarak almanyanın rusyayla anlaşma olasılığını ortadan kaldırması ve almanyanın osmanlı devleti ile sıcak bir yakınlaşma içine girmesidir.

  sonuç olarak, eğer reval anlaşması olmasaydı, almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık cümlesini kuramayacaktık.
 • ikinci meşrutiyetin ilan edilmesine sebep olmuş olay.
 • rusya'nın klasik "sıcak denizlere inme hayali", ingiltere tarafından bu görüşmelere kadar engellenmiş, istenmemiştir.
  bundan yararlanan osmanlıda denge siyaseti izleyip ömrünü uzatmıştır.

  reval görüşmelerinden sonra ingiltere'yle anlaşan rusya adeta ipini koparmış ve balkanlarda yaldır yaldır panslavizm politikası uygulamıştır. bunun sonucunda bir çok karışıklık çıkmış, devletler kurulmuş ve ii. meşrutiyet ilan edilmiştir.

  osmanlının parçalanmasını hızlandırmış ve bir dönüm noktası olmuştur.
 • esasen boğazların ingiltere tarafından ruslara bırakılması yönünde bir karar alınmamış olan görüşmelerdir.

  görüşmelerin esas konusu, orta ve doğu avrupada gittikçe gücünü ve nüfuz bölgesini artırmakta olan almanya tehlikesine karşı yapılacak olanlar olmuştur. ingiltere boğazları rusyanın eline bırakılması niyetine o dönemde de asla girmemiştir.

  ancak bu görüşmeler, boğazların ingilizler tarafından ruslara bırakıldığı yönünde yansıtılmıştır osmanlı kamuoyuna ve özellikle ittihat terakki cemiyeti çevrelerine. amaç artık boğazlar konusunda ingilizlere de ruslara da güvenemezsiniz, güveneceğiniz tek ülke bu ikisine karşı almanya'dır algısı yaratmaktır.

  dönem itibari ile osmanlı üzerinde nüfuzunu adam akıllı artırmış almanya'nın bir operasyonu ile bu görüşmeler bu şekilde yansıtılmıştır osmanlı'ya. alman gizli servisinin bir operasyonu olma ihtimali yüksektir.

  görüşme tutanakları o dönemde gizli tutulmuştu, daha sonraki yıllarda bolşevikler tarafından açıklandı dünya kamuoyuna.
 • haberi makedonya'daki subaylar arasında bomba gibi patlayan ve 1908 genç türkler ihtilalini hızlandırıcı etkisi bulunan görüşme.

  bu konudaki ayrınıtılı bilgiyi şevket süreyya aydemir'in enver paşa adlı eserinin 1. cildinin sf: 501 ile başlayan ''reval mülakatı ve ihtilale varan olaylar'' isimli başlığında bulabilirsiniz.