şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insanlar ihtiyacı olan mal ve hizmetlere ulaşmak için gerek internet sitelerinde gerekse pazarlarda dolaşarak en ideal mal ve hizmete ulaşmaya çalışır. halbuki ihtiyacımız olan şeyi belirteceğimiz bir platform olsa mal ve hizmeti sunan kişi ve kurumlar müşteriye ulaşsa daha etkili bir ticaret olur diye düşünüyorum. bunu bir kaç örnekle açıklamak isterim.

mesela 50 bin liralık bir araba almak istiyorum. istediğim özellikteki arabayı sahibinden.com da aradığımda yüzlerce araba çıkıyor ve benim herbirini arayıp pazarlık etmem gerekiyor. halbuki ihtiyacım olan arabanın özelliklerini girsem onlar beni bulsa daha kolay ve hızlı ticaret olacağını düşünüyorum.

diğer bir örnek ise özel bir gün için (evlilik, nişan) solan arıyorum ve bir türlü benim tarihime uyan bir mekan bulamıyorum. biliyorum ki bir yerlerde illaki boş bir salon var.

kısacası talep ve arzın şekli değişirse işler daha kolay olur diye düşünüyorum. artık ihtiyaca göre mal ve hizmet sunan kişi ve kurumlar talep oluşturabilse.